Sıra dışı bir sinema deneyimi

Özenle tasarlanmış film programlarının düzenli gösteriminin yapıldığı Kundura Sinema, film türü veya coğrafya gözetmeksizin izleyicisine diyaloğa dayalı bir yaklaşım sunuyor. Özgün endüstriyel mimarisiyle restore edilen kazan dairesinde bulunan Kundura Sinema; bir repertuar sineması olarak yakın zamanda restore edilen dünya sinema tarihinin ve Türkiye sinemasının klasik filmlerini yeniden beyaz perdede buluşturmayı, sinema tarihinin önemli yönetmenlerinin filmografisini sinefillere yeniden hatırlatmayı önemsiyor. Bir Kundura Sinema geleneğine dönüşen canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri ise, Avrupa'nın önde gelen arşivlerinden itinayla seçilen filmlerin her ay düzenli gösterimi ile sinemayı farklı bir seyir deneyimine dönüştürüyor.

Repertuar yaklaşımının yanı sıra günümüzün yeni yapımlarına ayrıca yer veren Kundura Sinema, sinema dilinde gerçekliğe dair farklı biçemlerde hikayelerin buluştuğu yaratıcı belgesel seçkisiyle, gerçekliğin aktarımında sınırların nasıl değişkenlik gösterebileceğine dair düşünmeye davet ediyor. Ulusal ve uluslararası festivallerde beğeniyle karşılanan günümüz sinemasının öne çıkan filmlerinden bir seçki oluştururken, festival ritminde gözden kaçan gizli cevherlere dair panoramik bir keşfe davet ediyor.

Kundura Sinema, her sene 27 Ekim Unesco Görsel-İşitsel Miras Günü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi benzeri özel günlerde düzenli olarak gerçekleştirdiği film programları ve konuşmalarla izleyicilerle etkileşim sağlayıp sinema bağlamında farkındalığı yükseltmeyi hedefliyor.


Dinle, İzle & Oku

Kundura, sinema ve sahne için tasarladığı programlarına paralel olarak yeni içeriklerle sürekli zenginleştirdiği kültür blogu aracılığıyla yeni fikirlerin yol gösterdiği bir kültürel alan yaratıyor. Yapılan seçki, araştırma odaklı bir anlayışla, sinema yazarlarından dramaturglara Kundura’nın programındaki filmler ve sahnelenen yapıtlarla ilişkili, metinlere, video, konuşma gibi içeriklere yer veriyor.


Kundura Sinema & Kinoscope

Kundura Sinema, dünya festivalleri ve sinema tarihinden seçki ve filmlere yer veren New York merkezli dijital film gösterim platformu Kinoscope işbirliğinde, özenle seçilen filmler ile genç ve usta yönetmenleri izleyicisiyle çevrimiçi ortamda bir araya getiriyor. Kinoscope seçkisinden Türkiye’de daha önce gösterilmemiş özel filmler Türkçe altyazı seçeneği ile Kundura blog üzerinden izlenebiliyor.


Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi