Sıra dışı bir sinema deneyimi

Özenle tasarlanmış film programlarının düzenli gösteriminin yapıldığı Kundura Sinema, film türü veya coğrafya gözetmeksizin izleyicisine diyaloğa dayalı bir yaklaşım sunuyor. Özgün endüstriyel mimarisiyle restore edilen kazan dairesinde bulunan Kundura Sinema; bir repertuar sineması olarak yakın zamanda restore edilen dünya sinema tarihinin ve Türkiye sinemasının klasik filmlerini yeniden beyaz perdede buluşturmayı, sinema tarihinin önemli yönetmenlerinin filmografisini sinefillere yeniden hatırlatmayı önemsiyor. Bir Kundura Sinema geleneğine dönüşen canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri ise, Avrupa'nın önde gelen arşivlerinden itinayla seçilen filmlerin her ay düzenli gösterimi ile sinemayı farklı bir seyir deneyimine dönüştürüyor.

Repertuar yaklaşımının yanı sıra günümüzün yeni yapımlarına ayrıca yer veren Kundura Sinema, sinema dilinde gerçekliğe dair farklı biçemlerde hikayelerin buluştuğu yaratıcı belgesel seçkisiyle, gerçekliğin aktarımında sınırların nasıl değişkenlik gösterebileceğine dair düşünmeye davet ediyor. Ulusal ve uluslararası festivallerde beğeniyle karşılanan günümüz sinemasının öne çıkan filmlerinden bir seçki oluştururken, festival ritminde gözden kaçan gizli cevherlere dair panoramik bir keşfe davet ediyor.

Kundura Sinema, her sene 27 Ekim Unesco Görsel-İşitsel Miras Günü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi benzeri özel günlerde düzenli olarak gerçekleştirdiği film programları ve konuşmalarla izleyicilerle etkileşim sağlayıp sinema bağlamında farkındalığı yükseltmeyi hedefliyor.


Dinle, İzle & Oku

Kundura, sinema ve sahne için tasarladığı programlarına paralel olarak yeni içeriklerle sürekli zenginleştirdiği kültür blogu aracılığıyla yeni fikirlerin yol gösterdiği bir kültürel alan yaratıyor. Yapılan seçki, araştırma odaklı bir anlayışla, sinema yazarlarından dramaturglara Kundura’nın programındaki filmler ve sahnelenen yapıtlarla ilişkili, metinlere, video, konuşma gibi içeriklere yer veriyor.


Kundurama

Kundura Sinema, pandemi ile beraber değişen izleyici alışkanlıklarına uyum sağlarken çevrim içi ortamlarda izleyicisiyle bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla Kundurama isimli yeni bir alan geliştirdi. Bu yepyeni alanda izleyiciye Beykoz Kundura'nın kültür ve sanata dair görüşünden “geniş bir açı” sunuyor. Portal, ziyaretçileri hem sinema alanında çeşitli filmleri ve hem de sahne tarafında birçok performanslardan oluşan kaliteli bir seçkiyi keşfetmeye davet ediyor. Bağımsız sinemadan kısa ve uzun metrajlı örneklerden oluşan film kürasyonlarını sunan Kundura Sinema, ilk programında hem yaratıcı belgesel filmlere hem de sessiz filmlere yer veriyor. Mark Cousins’ın “Woman Make Road: A New Road Movie Through Cinema” ile kadın yönetmenlerin önemini, sinemaya olan katkılarını bize hatırlatan 14 saatlik uzun bir sinema tarihi şöleni yaşatıyor. Gerhard Lamprecht’in sessiz filmlerinden, sinema tarihinin ilk feminist kadın karakterlerini bize tanıtan Nastywoman projesine kadar birçok erken dönem sinema eserlerini izleyici ile buluşturuyor. Kadın karakterlere ve kadın hikayelerine odaklı feminist bir film programıyla “Overseas”, “Fiancée”, “Delphine et Carole, insoumuses” ve” The School of Seduction” başlıklı birçok yakın dönem yaratıcı belgesel örnekleriyle Kundurama heyecanı ilerleyen dönemlerde farklı film seçkileriyle içeriğini zenginleştirmeye devam ediyor.  

 

Kundura Sinema'nın 2020 yılı sonbahar aylarında iş birliğine başladığı Kinoscope ile ortaklaşa film gösterimleri, Kundurama üzerinden izleyicisiyle çevrimiçi ortamda bir araya gelmeye devam ediyor. Dünya festivalleri ve sinema tarihinden seçki ve filmlere yer veren New York merkezli dijital film gösterim platformu Kinoscope iş birliğinde özenle seçilen filmler ile genç ve usta yönetmenlerin Türkiye’de daha önce gösterilmemiş özel filmleri Türkçe altyazı seçeneği ile sinemaseverlere sunuluyor.


Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi