Sıra dışı bir sahne deneyimi

Kundura Sahne, endüstriyel kültür mirasının bir parçası olarak mekânların kendine özgü niteliklerinden yola çıkar ve bu yaklaşımla oluşturduğu izleyici kitlesiyle dönüşen bir kültürel alan yaratmayı amaçlar. Seyirci ve sahne kavramlarını sorgularken bunların muğlaklığından beslenir, tüm sürecin bir deneyim olarak kurgulanmasına olanak sağlar. Sınırlara hapsolmadan gelenekten beslenen Kundura, yenilikçi bir tutumla farklı anlayışları muhtelif karşılaşmalarla diyalog kurmaya davet eder. Kavramların etkileşimine inanarak ürettikleriyle beraber büyüyen ve gelişen bir sahne yapısına sahiptir.

Programını tasarlarken Kundura Hafıza’daki sözlü tarih anlatılarından ilham alır, mekânların dönüşümünden ve belleğinden yola çıkar. Fabrikanın eski çalışanlarının kurduğu aidiyetliğe, gündelik yaşamlarına dair performatif öğeleri yeniden keşfeder. Bu yolculukta Kundura Sahne performans alanında mekân ve beden ilişkisini sorgular, yaşam öykülerinden beslenerek bir arayış sürdürür.

Alanında uzman olan sanatçılarla beraberinde kapılarını genç sanatçılara da aralayan Kundura Sahne, kendi yapımını üstlendiği performanslara ev sahipliği yapar. Bu yapımlarla çağdaş dans sanatçılarının eserlerini sunarken, performans alanında ise "Gerçeklik" malzemesini dinamik ve bir yaklaşımla dönüşen disiplinlerarası yapıtlar için yeni bir karşılaşma alanı yaratmaya amaçlıyor.

Aynı zamanda dünyanın farklı kültür-sanat merkezlerinde beğeniyle karşılanan çağdaş sahne sanatlarının öncü eserlerini seyircisiyle bir araya getirir ve yeterince tanınmayan gizli cevherleri keşfedip izleyicisiyle buluşturmayı hedefler. Müzik alanında özenle seçilerek mekânla diyalog kuran etkinlikler tasarlanırken çağdaş müzikten, elektroniğe, klasik müzikten caza geniş bir yelpaze sunar. Kundura’ya özgü yapımlar sese ve ritme dair yepyeni bir deneyim ve ortam sağlar.

Kundura Sahne x Rimini Protokoll

Beykoz Kundura, bu yaklaşımı ile sahnesinin açılışını yaparken, seyirciyle İstanbul’un kalbinde bir buluştu.  Almanya’nın öncü tiyatro kolektiflerinden Rimini Protokoll’ün Remote X projesinin İstanbul uyarlamasının Kundura Sahne olarak yapımını üstlendi. Remote Istanbul izleyiciyi şehrin sokaklarını yeniden keşfetmeye davet eder. Şehrin adeta bir sahne, izleyicilerin oyuncu olduğu performans boyunca şehir ve teknolojiyle kurduğumuz bağı sorgulatırken, birey olmayla ve kolektif bilinçle yeniden karşı karşıya getiriyor. Remote İstanbul, Kundura Sahne'nin Rimini Protokoll ile beraber yarattığı ve izleyiciler aracılığıyla İstanbul’un sokaklarıyla buluşturduğu kalıcı bir performans projesidir.

 

 


Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi