İki yüz yılı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Beykoz Kundura, İstanbul Boğazı’nın en ihtişamlı noktalarından birinde hem profesyonel bir mekân kiralama işletmesi olarak faaliyet gösteriyor hem de günümüz dinamiklerini yakalayan kültürel aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kesintisiz olarak faaliyet göstermiş bu endüstriyel alan, Türkiye ekonomisine yaptığı katkılar sebebiyle değeri tartışılmaz bir kültürel miras. İşte bu mirası korumanın bilinciyle hareket eden Beykoz Kundura ekibi, 183 dönüm arazide kurulu eski fabrika alanında ilhamını geçmişten alan, fakat günümüz standartlarından geri kalmayan etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bu özelliğiyle yaratıcı fikirlerin üretildiği bir buluşma noktası olarak faaliyet gösteren Beykoz Kundura, geçmişinden getirdiği kültürel değerlere yenilerini ekleyerek Boğaz’daki heybetli varlığını sürdürüyor.

Dizi ve filmlerin doğum yeri

Faaliyeti durmuş bir fabrikanın ardında bıraktığı dokunun etkisiyle Beykoz Kundura; büyük dekorların kurulduğu, Greenbox’ı ve teknolojik fiber alt yapısıyla birçok projenin hayata geçtiği bir dizi-film platosu olarak hizmet veriyor. Hatırla Sevgili, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Karadayı, Arka Sokaklar, Poyraz Karayel, İstanbullu Gelin, Vatanım Sensin bugüne kadar Beykoz Kundura’da çekilmiş dizilerden yalnızca birkaçı. 

Beykoz Kundura’da çekim ve plato için kullanılan birçok farklı mekân bulunuyor. Bu mekanların birçoğu tescilli bina olmakla birlikte ikinci derece tarihi eser niteliğini taşıyor ve Beykoz Kundura yöneticileri tarafından bu bilinçle korunuyor. Mekanlar; televizyon dizileri, sinema ve katalog çekimleri dışında farklı sektörlerden çeşitli marka ve firmaların gala, lansman, toplantı gibi kurumsal etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

İçerideki set ve platoların çalışma alanlarını korumak ve güvenliği sağlamak adına dışarıdan ziyaretlere izin verilmiyor. Yalnızca biletli organizasyonlarda, set ve platolara giriş izni vermeden, ziyaretçi kabul ediliyor.Mekan ve Hizmetler

Kundura içinde yapımcı, yönetmen, oyuncu ve set çalışanlarının konaklayabilecekleri farklı temalara sahip dört odalı butik bir otel mevcut. Fabrika zamanında demir dövme atölyesi olarak hizmet veren Demirane ise orijinal yapısına sadık kalınarak restore edildi. Günümüzde hem set çalışanlarının hem de Beykoz Kundura bünyesinde düzenlenen etkinliklere katılan misafirlerin kullanımına açık bir restoran olarak hizmet veriyor. Beykoz Kundura, otel ve restoran gelirlerini Birebir Eğitim Vakfı’na bağışlayarak inzva ve inekle projelerine destek veriyor. Vakfın her iki projesinin ofisleri yine Kundura arazisi içinde yer alıyor.

Saklı Kundura, Kundura’nın ormanlık arazisi içerisinde bulunan, doğa ve hayvanlar ile iç içe kamp yapabileceğiniz, çadırları, bostanı, jakuzisi, trekking alanı ve çocuk parkıyla şehrin içinde saklı bir bahçe... Yine bu alan içinde bulunan ve eskiden su deposu olarak kullanılan Kundura Yıldız ise çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir mekân olarak hizmet veriyor.


Beykoz Kundura’da Kültür – Sanat

Beykoz Kundura, tıpkı günümüzde olduğu gibi fabrika döneminde de kültürel mekanları içinde bulunduran bir yaşam alanı olarak faaliyet gösteriyordu. O dönem hem çalışanların hem de Beykoz halkının katılımıyla gerçekleştirilen film gösterimleri, günümüze ilham oldu; fabrikanın kalbi olarak nitelendirilen Kazan Dairesi’nin bir bölümü mekânın geçmişindeki bu geleneği yaşatmak adına bir sinema salonuna dönüştürüldü. 2018’in kasım ayında seyirciyle buluşan Kundura Sinema, küratöryal seçkiler ve tematik programlara paralel düzenlenen yan etkinlikleriyle sinema üzerine düşünen, konuşan, filmlere dair alternatif bir perspektif sunan, özgün bir mekân olarak hizmet veriyor. Sinema seyircisine tarihi ve büyülü bir atmosferde film izleme fırsatı sunarak çok özel bir deneyimin kapılarını açan Kundura sinema biletlerini dilerseniz buradan dilerseniz etkinlik öncesi Kundura Gişe’den satın alabilirsiniz.


Fabrika anıları yeniden canlanıyor

Bir sözlü tarih projesi olan Kundura Hafıza ise Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip Beykoz Kundura’nın geçmişini daha yakından tanımak ve bu geçmişte rol almış kişilerin anısını yaşatmak için hayata geçirilmiş bir arşiv çalışması. Çalışma kapsamında fabrikanın 100’e yakın eski çalışanıyla görüşmeler yapıldı; 1500’e yakın fotoğraf, yüzlerce gazete kupürü ve çeşitli belgelerle Kundura Hafıza Arşivi oluşturuldu. Bu arşiv Kundura bünyesindeki Marangozhane’de sergileniyor.

“Sabah gelirdik, üstümüzü değiştirirdik, işbaşı kıyafetlerimizi giyerdik. Deri koktuğumuz için, akşam giderken kokmayalım diye kıyafetlerimizi değiştirirdik. Otururduk, makinemizi açardık. Burada günde 1100-1200 çift yaptığımızı biliyorum. Bazen rugan ayakkabılar gelirdi bize; askeriyede balo olduğu zaman 200 çift, 250 çift onlardan yapılırdı.”Güner Zeynep Öztürk, 1968-1983 yılları arasında Singer bölümünde çalıştı.
Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi