1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin en önemli endüstri miraslarından biri sayılan ve 2018’den beri de İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezlerinden birine dönüşen Beykoz Kundura, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip.

Osmanlı döneminde deri ve kâğıt imalathanelerinin bulunduğu bu alan Cumhuriyet’ten sonra Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası olarak faaliyetine devam etti. Türkiye’nin değişen ekonomisi ve politik tavrı doğrultusunda 1999 yılında üretime son veren fabrika, 2004 yılında Yıldırım Holding bünyesine katılmasıyla birlikte film ve kültür sektörünün merkezlerinden birine dönüştü. 

KÜLTÜR VE SANAT

Beykoz Kundura, çatısı altında yarattığı Kundura Sahne, Kundura Sinema, Kundurama, Kundura Hafıza, Vardiya ve KunduraLab platformları ile kültür, düşünce ve sanatta yeni buluşma alanları ve üretim olanakları sunuyor. Ayrıca, her yaz İstanbullu sanatseverleri Boğaz’ın kıyısında ağırlayan Bir Yaz Gecesi Festivali, zengin film ve müzik programıyla İstanbullu sanatseverleri Boğaz’ın kıyısında ağırlıyor. 


PLATO

Faaliyeti durmuş bir fabrikanın ardında bıraktığı dokunun da etkisiyle 2005’ten başlayarak Türkiye’nin en önemli dizi ve film platolarından birine dönüşen Beykoz Kundura, günümüzde büyük dekorların kurulduğu, Greenbox stüdyosu ve teknolojik fiber altyapısıyla yalnızca yerli sinema ve dizi sektörü için değil müzik, medya ve fotoğraf alanında da ulusal ve uluslararası birçok projenin çekimlerine de evsahipliği yapıyor.


KONAKLAMA

Beykoz Kundura’nın içinde bulunan ve farklı temalara sahip dört odalı butik oteli Çekevi, yapımcı, yönetmen, oyuncu ve set çalışanlarının konaklamalarına olanak sağlarken; fabrika döneminde deri kuyusu olarak kullanılan Deri Kuyuları binasında ise ofis ve uyku odaları imkânı sunulmakta. 


YEME-İÇME 

Fabrika zamanında demir dövme atölyesi olarak hizmet veren Demirane, orijinal yapısına sadık kalınarak restore edildi ve günümüzde hem set çalışanlarının hem de Beykoz Kundura bünyesinde düzenlenen etkinliklere katılan misafirlerin kullanımına açık bir restoran olarak hizmet veriyor. Demirane’nin geliri Birebir Eğitim Vakfı’na bağışlanmakta ve inzva ile inekle projelerine destek vermektedir.

Beykoz Kundura’da ayrıca, Kundura Kıraathane, Marina Kafe ve Hafıza Kafe de farklı menüleriyle konukları karşılıyor. 


SAKLI KUNDURA

Kundura’nın ormanlık arazisi içerisinde bulunan, doğa ve hayvanlar ile iç içe kamp yapabileceğiniz, çadırları, bostanı, jakuzisi, trekking alanı ve çocuk parkıyla şehrin içinde saklı bir bahçe… Marka ve kurumların açık hava etkinlikleri için ihtiyaç duyabileceği pek çok özelliğe sahip olan Saklı Kundura aynı zamanda, yoga ve meditasyon etkinlikleri için benzersiz bir atmosfer sunuyor ve özel camekan mutfak alanı ile yemek konseptli etkinlik ve çekimler için ilhâm verici bir alana dönüşüyor. 

Saklı Kundura ile aynı alan içinde bulunan ve Fabrika zamanı Su Deposu olarak kullanılan Kundura Yıldız da çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir mekân olarak hizmet veriyor.


Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi