İki yüz yılı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Beykoz Kundura, İstanbul Boğazı’nın en ihtişamlı noktalarından birinde hem profesyonel bir mekân kiralama işletmesi olarak faaliyet gösteriyor hem de yenilikçi disiplinlerarası kültürel üretimlere ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kesintisiz olarak faaliyet göstermiş bu endüstriyel alan, Türkiye ekonomisine yaptığı katkılar sebebiyle değeri tartışılmaz bir kültürel miras. İşte bu mirası korumanın bilinciyle hareket eden Beykoz Kundura ekibi, 183 dönüm arazide kurulu eski fabrika alanında ilhamını geçmişten alarak yaratıcı fikirlerin üretildiği bir buluşma noktası olarak faaliyet gösteren Beykoz Kundura, geçmişinden getirdiği kültürel değerlere yenilerini ekleyerek Boğaz’daki heybetli varlığını sürdürüyor.

Beykoz Kundura’da Kültür – Sanat

Beykoz Kundura, somut ve somut olmayan kültürel mirası koruma bilincini merkezine alarak İstanbul’a yeni kültürel destinasyon yaratır. Bir üretim merkezinden bir fabrikadan, kültür ve sanat pratiklerinin üretildiği, sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunmayı amaçlayan, yeni keşiflere teşvik eden bir kültür alanı.

 

Kundura Sinema

Beykoz Kundura, tıpkı günümüzde olduğu gibi fabrika döneminde de kültürel mekanları içinde bulunduran bir yaşam alanı olarak faaliyet gösteriyordu. O dönem hem çalışanların hem de Beykoz halkının katılımıyla gerçekleştirilen film gösterimleri, günümüze ilham oldu; fabrikanın kalbi olarak nitelendirilen Kazan Dairesi’nin bir bölümü mekânın geçmişindeki bu geleneği yaşatmak adına bir sinema salonuna dönüştürüldü. 2018’in kasım ayında seyirciyle buluşan Kundura Sinema, küratöryal seçkiler ve tematik programlara paralel düzenlenen yan etkinlikleriyle sinema üzerine düşünen, konuşan, filmlere dair alternatif bir perspektif sunan, özgün bir mekân olarak hizmet veriyor. Sinema seyircisine tarihi ve büyülü bir atmosferde film izleme fırsatı sunarak çok özel bir deneyimin kapılarını açan Kundura sinema biletlerini dilerseniz buradan dilerseniz etkinlik öncesi web sitesinden çevrim içi satın alabilirsiniz.

Kundura Sahne

Kundura Sahne misafirlerine bütüncül bir yaklaşımla deneyim odaklı pratikler sunar. Kültürel mirasın bir parçası olan bu benzersiz yapının, korunan hafızasında taşıdığı bilgi ve ruhun hissedilmesini ve unutulmamasını sağlar. Kurumsal çerçevesinde sanatçılarla ve kültür sanat takipçileriyle ile beraber belli bir aidiyetlik duygusu etrafında kendi has topluluğunu oluşturur. Karşılıklı duygudaşlığın ve paylaşımcı ilişkilerin kuvvetli ve özgün sanat pratiklerine zemin oluşturduğuna inanıyor.

KunduraLAB

Lab projesi hem genel seyirciye hem de kültür sanat profesyonellerine yönelik düşünce alanları yaratıyor, Kundura’nın kültür politikasından ve kürasyonların yapılarından ilham alarak oluşturulan bir nevi sanat ve düşünce platformu. Disiplinlerarası performans ve gösteri sanatlarına dair fikir ve yöntem geliştirme atölyesinden, sanat pratiklerindeki kavramlara felsefi yöntemlerle irdeleyen etkinliklere kadar, çeşitli araştırma yöntemlerini tanımaya yönelik ilham veren bir karşılaşma alanı yaratıyor.

Kundura Hafıza

Kundura Hafıza, fabrikanın üretim ve yaşam alanı olarak tarihsel gelişimini daha iyi anlamak için farklı yöntemler izler. Araştırır, saklar, iz sürer, biriktirir, hatırlar ve hatırlatır. Kundura Hafıza arşivi hem fabrikanın hem de İstanbul’un endüstriyel kültür mirasına ışık tutacak iki bine yakın görsel ve yazılı belgeden oluşur.

Vardiya

Misafir sanatçı programı Vardiya; Kundura Sahne’nin performans pratiğine dair deneysel, yenilikçi ve araştırmacı yaklaşımı ile Kundura Hafıza’nın yerel bilgeliğin peşinde olan ve yitirilenleri koruyan yaklaşımı beraberliğinde yeni düşünme ve karşılaşma alanları yaratır.

MEKAN VE HİZMETLER

2005 senesinden beri birçok sinema-TV projelerine ev sahipliği yapan Beykoz Kundura, faaliyeti durmuş bir fabrikanın ardında bıraktığı dokunun etkisiyle; büyük dekorların kurulduğu, Greenbox’ı ve teknolojik fiber alt yapısıyla birçok projenin hayata geçtiği bir dizi-film platosu olarak hizmet veriyor. Hatırla Sevgili, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Karadayı, Arka Sokaklar, Poyraz Karayel, İstanbullu Gelin, Vatanım Sensin bugüne kadar Beykoz Kundura’da çekilmiş dizilerden yalnızca birkaçı. 

Kundura içinde yapımcı, yönetmen, oyuncu ve set çalışanlarının konaklayabilecekleri farklı temalara sahip dört odalı butik bir otel mevcut. Fabrika zamanında demir dövme atölyesi olarak hizmet veren Demirane ise orijinal yapısına sadık kalınarak restore edildi. Günümüzde hem set çalışanlarının hem de Beykoz Kundura bünyesinde düzenlenen etkinliklere katılan misafirlerin kullanımına açık bir restoran olarak hizmet veriyor. Beykoz Kundura, otel ve restoran gelirlerini Birebir Eğitim Vakfı’na bağışlayarak inzva ve inekle projelerine destek veriyor. Vakfın her iki projesinin ofisleri yine Kundura arazisi içinde yer alıyor.

Saklı Kundura, Kundura’nın ormanlık arazisi içerisinde bulunan, doğa ve hayvanlar ile iç içe kamp yapabileceğiniz, çadırları, bostanı, jakuzisi, trekking alanı ve çocuk parkıyla şehrin içinde saklı bir bahçe... Yine bu alan içinde bulunan ve eskiden su deposu olarak kullanılan Kundura Yıldız ise çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir mekân olarak hizmet veriyor.


Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi