Farklı metodolojilerin ve perspektiflerin iç içe geçtiği, fikirleri ve yaratıcı unsurları kullanarak deneyler yaptığımız Kundura DocLab, sanatçıları belgesel sanatının sınırlarını keşfetmeye davet eden bir proje ve kapasite geliştirme programıdır. Bu uluslararası program Mayıs 2023 tarihinde ilk kez sinema veya tiyatro belgesel yönetmenlerini bir araya getirdi. Davet ettiği farklı eğitmenlerle her sene düzenli olarak kurgulanan program, farklı ülkelerden farklı hikâyelerin ve yaratıcı zihinlerin buluşmasına alan açıyor.

Bu, araştırma odaklı çalışan tüm film ve tiyatro yönetmenlerine açık bir platformdur. Sinema ve tiyatro arasındaki bağın gücüne inanıyoruz ve hikâye anlatımının yaratım sürecindeki benzeşen unsurları, örtüşen yenilikçi yönlerini keşfederek bu iki disiplin arasında bir köprü kurmayı hedefliyoruz. Kundura DocLab, belgesel yaratıcılarının eşit bir noktada buluşarak, ortak sanatsal yaratım süreçlerini paylaşabilecekleri ve sanatçıların yaratıcı dünyalarını besleyip, sanatçı kimliklerini zenginleştirebilecekleri bir yapı inşa eder. Tüm bu süreç kapsamında aslında kurmaca dışı hikâye anlatımının özünü keşfederek hem sorguluyor ve bugünün tanımlarını tartışıyor hem de yeni yaklaşımlar yaratmanın mümkünlüğünde ‘başka bir dünya’nın yollarını arıyor.

Kundura DocLab, kurmaca dışı hikâye anlatımında sanatsal işbirliği ve araştırma metodolojileri geliştirmek amacıyla, film ve tiyatro pratiğindeki araştırma sürecinin önemine dikkat çekiyor. Program her katılımcının; kendi iç dünyasına dönerek yaratıcı kaynaklarını keşfetmesini, belli bir dramaturjik akışla kurgulanmış ve estetik araştırmaya yönlendiren soruların peşi sıra gitmesini ve yaratma süreçlerindeki dirençlerinin bir nebze de olsa hafiflemesini hedefliyor. Belgesel sanatının üretim sürecindeki metodolojilerin derinlemesine geliştirilmesinin yanı sıra, hikâye anlatma sanatındaki kaynakların farklı katmanlarda görülmesine odaklanıyor.

NE ZAMAN?

Kundura DocLab, 22-27 Nisan 2024 tarihleri arasında Beykoz Kundura’da düzenlenecektir. 

Kundura DocLab 2024 tarihleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.  

Başvuru Tarihleri: 08 Ocak - 1 Mart 2024 Saat 18.00 (Türkiye) 

Seçilen Projelerin Duyurulması: 11 Mart 2024
Ön Hazırlık Çevrimiçi Buluşması: 21 Mart 2024
Konaklamalı Geliştirme Programı: 22-27 Nisan 2024 (Beykoz Kundura) 

Başarılı başvuru sahiplerinin “Ön Hazırlık Buluşmasına” katılması zorunludur. 

NELER SUNUYOR?

Kundura DocLab, belgesel sinema ve belgesel tiyatro arasında yaratıcı ve ortaklaşa bir alan oluşturmak için bir kapasite ve proje geliştirme programı sunar. Sanatsal üretim bakımından nitelikli bir ekosistem inşa etmek üzere bir paylaşım imkânı yaratan programa katılanlar 5 gün boyunca Beykoz Kundura’da konaklayacak ve bu çalışma boyunca kurmaca dışı hikâye anlatıcılığına dair kendi pratiklerinden yenilikçi  ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ortak araştırmalar yapacaklar.

KİMLER BAŞVURABILIR?

Kundura DocLab; belgesel pratiği yapan, metodolojileri derinlemesine geliştirmek ve deneyimini artırmak isteyen, araştırma odaklı çalışan 30 yaş ve üzeri tüm film ve tiyatro yönetmenlerine açık bir platformdur.


Kundura DocLab’e başvuran yönetmenlerin aşağıdaki esaslara uygun olması gerekmektedir: 

  • Sinema için; uluslararası bir festival programında yer almış 1 uzun ve/ya 2 orta metraj belgesel filmi olması gerekmektedir. 
  • Tiyatro için; ulusal ve/ya uluslararası festivalde sergilenmiş 1 özgün oyun ve/ya projesinin olması gerekmektedir. 

Güçlü bir estetik yaklaşımın yanı sıra araştırma konusunda katılımcılarımızın; yaratıcı pratiklerinde analitik becerilerini geliştirebilen, kendini iyi ifade edebilen, paylaşıma ve birlikte üretime açık olmasını önemsiyoruz. 

Tüm program İngilizce gerçekleşeceği için, katılacak yönetmenlerin B2 Upper-intermediate (Orta-üstü), C1 Advanced (İleri) İngilizce bilgisine sahip olmaları beklenmektedir.

Katılımcılar, programın tamamına katılmalıdır; başarılı başvuru sahiplerinden bir Anlaşma Belgesi imzalamaları istenecektir. 

Kundura DocLab’in başvuruya açık ülkeleri şöyledir: 

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsrail, Karadağ, Katar, Kıbrıs, Kosova, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Türkiye, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Yunanistan. 

Katılımcıları hem atölye sürecinde hem de devamında aktif bir üretime tabi tutacak, kapsamlı bir deneyimle tasarlanan Kundura DocLab programı, dramaturg Aljoscha Begrich ve yaratıcı sinema yapımcısı Bruni Burres’in danışmanlığında hazırlandı. Proje ve kapasite geliştirme programlarının yanı sıra, uluslararası işbirlikleri kurma imkânı da sunacak Kundura DocLab’de ayrıca; seyirciye açık gösterimler, atölye çalışmaları, sanatçı konuşmaları ve ustalık sınıfları gerçekleşecek.
Kundura DocLab konaklama (kahvaltı ve akşam yemeği dahil), Lab eğitimi ve biletli etkinliklere giriş sağlar. Seyahat masrafları katılımcı tarafından karşılanmalıdır.
Kundura DocLab, herkesin saygı ve eşitlik çerçevesinde muamele gördüğü, karşılıklı kabul dahilinde güvenli, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir tartışma, diyalog ve paylaşım ortamı yaratmayı amaçlamaktadır. Katılımcıların seçim sürecinin ve atölyelerin toplumsal cinsiyet, etnik köken, din, köken, ten rengi, dini inanç, cinsellik, cinsiyet kimliği, sosyo-ekonomik sınıf, kast, engellilik veya yaş temelinde hiçbir şekilde kayırma, incitici dil, ayrımcılık, istismar, ötekileştirme ve aşağılayıcı davranış unsurlarını içermeyeceğini beyan ederiz.
Kundura DocLab Fransız Kültür Merkezi’nin değerli katkılarıyla gerçekleşmektedir.

Danışmanlar

Bruni Burres, 25 yılı aşkın bir süredir kültür sanat ve insan hakları ile sosyal adaletin kesiştiği noktada yenilikçi projeler geliştirme ve yürütme konusunda kanıtlanmış bir tanınırlığa sahip tutkulu bir liderdir. Yönetici, yapımcı, kaynak geliştirme uzmanı, medya eğitimcisi ve sosyal medya danışmanıdır. Sundance Film Enstitüsü’nün Belgesel Film Programı’nın baş danışmanlarındandır; bireysel sanatçılar ve kuruluşlarla uluslararası çalışmalarını stratejilendirir ve derinleştirir. 2008'den beri Greenhouse Documentary programının mentorlüğü ve ortaklığını yaptı, hâlen Greenhouse ekibinin kurucu üyeleriyle birlikte, gelişmekte olan Orta Doğu ve Kuzey Afrikalı film yapımcıları için uluslararası bir ortak yapım girişimi olan Close-Up'ın ortağı ve eğitmenidir. Doc Society's Good Pitch’in danışmanıdır. 1991-2008 yılları arasında, aynı zamanda kurucu ortağı olduğu Human Rights Watch Film Festivali'nin direktörlüğünü yaptı. Bruni, 2015 Cannes Film Festivali'nde En İyi Belgesel Ödülü’nü kazanan ‘Beyond My Grandfather Allende’nin ortak senaristi ve yürütücü yapımcısı; 2016 New York Film Festivali'nde prömiyerini yapan Mohamed Siam imzalı ‘Whose Country?’ filminin ortak senaristi ve yapımcısıdır.
1977 yılında Belgrad'da doğdu. Berlin, Buenos Aires ve Mexiko City'de sanat tarihi, felsefe ve kültürel çalışmalar eğitimi aldı. Rimini Protokoll ile 2010'dan beri 10 yılı aşkın süredir işbirliği ve çalışmaları devam ediyor. Son olarak, Stefan Kaegi ile birlikte “Remote X” projesinde birlikte çalıştı ve performans, aralarında İstanbul’un da olduğu 50'den fazla şehirde sahnelendi. 2014 yılından bu yana Berlin Gorki Tiyatrosu’nda dramaturg olarak görev yapmakta ve Ersan Mondtag, Marta Gornicka, Oliver Frljic ve Lola Arias ile belgesel projeleri gerçekleştirmektedir. Santiago de Chile, Tahran ve Kopenhag’da kamusal alanda çok sayıda projede çalışan Begrich, 2020-2023 yılları arasında Mapa Teatro, Mariano Pensotti ve Marco Layera ile birlikte çalıştığı Ruhrtriennale'de küratör ve dramaturgluk yaptı. 2020'de Bitterfeld'de post-sosyalist bir toplumu ve bu toplumda yaşama sorununu görsel ve performatif yollarla ele alan OSTEN festivalini kurdu.

Jüri

Film yapımcısı Dilek Aydın, sırasıyla Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Yüksek Okulu’nda okudu. Bir süre Almanya’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndü ve sinema endüstrisinde çalışmaya başladı. 2017 yılında Heimatlos Films’i kurdu. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası Büyük Ödül sahibi “Hayaletler” (2020) ve Visions du Reel Burning Lights Yarışması’nda açılan uzun belgesel “Mimaroğlu”nun (2020) yapımcılığını ve Uluslararası Amsterdam Belgesel Festivali (IDFA) Luminous yarışmasında açılıp Seyirci Ödülü’nü alan “Mavi Kimlik”in (2022) ortak yapımcılığını yaptı. Halihazırda post-prodüksiyon aşamasında olan "Buradayım, İyiyim" adlı uzun kurmacanın yapımcılığını yapmaktadır.
Gurur Ertem sosyolog, dansçı, dans ve performans çalışmaları uzmanıdır. Disiplinlerarası araştırma ve öğretimi, sanatı sosyal ve politik teoriyle birleştiriyor. Doktora derecesini The New School for Social Research Sosyoloji Bölümü'nde "Avrupa Dansı: Çağdaş Dans Sanatı Dünyasının Ortaya Çıkışı ve Dönüşümü (1989-2013)" teziyle almıştır. Akademie Schloss Solitude ve Eleştirel Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Hannah Arendt Semineri’nde bursiyerliklerinin yanı sıra Alexander von Humboldt Vakfı'nın Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Alman Dans Platformu 2020'de jüri üyeliğini ve iDANS Çağdaş Dans ve Performans Festivali'nin küratörlüğünü yaptı. Son dönemdeki yayınları arasında şunlar yer alıyor: “Covid-19 Protestoları ve Gerçek Olmamanın Performatif Gücü: Bazı Arendtçi İtiraflar”, “Canlı Sanatlarda Siyasi Küratörlüğün Vaatleri ve Tuzakları”, “Görünüşün Parçalanmış Mekanları”; "Araştırmamın Amacı" ve Kanıt Yapıları: Etik, Estetik ve Hareket Politikası. Sanat, sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanlarında kar amacı gütmeyen bir araştırma girişimi olan Bimeras İstanbul'un kardeş kuruluşu Bimeras Berlin'de Programlama ve Araştırma Direktörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda uluslararası alanda kayıtlı somatik hareket/dans eğitmenidir (RSME).
Mimar, sanatçı ve araştırmacı Yelta Köm, toplumsal ve politik meseleleri tartışmak için mimari, sanatsal ve mekânsal pratikleri bir araya getirir. Çalışmaları çoğunlukla çevrenin algısı, şehrin imgesi, neoliberal dönüşümler, doğa ve teknoloji arasındaki gerilim ve kolektif hareketlerden esinlenir. Köm’ün metodoloji ve malzemesi her projede çeşitlilik gösterir ve başkalarıyla işbirliği pratiğinin elzem bir parçasını oluşturur. Yeryüzü şekilleri, teknoloji, mekâna ve komüne dair eleştirel bakış açılı pratikler, kentsel ve veriye dair gözetim metodolojileri, mimari teknoloji, haritalandırma sistemleri, sözlü ve sinematografik hikâye anlatımı ile temsil tekniklerinin sorgulanması, pratiğinin temel bileşenlerindendir. Köm, halen Bauhaus Weimar Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde, Görsel Temsiliyet Pratikleri ve Politikaları kürsüsünde çalışmakta ve TU Delft’in ev sahipliği yaptığı Topological Atlas projesinde araştırmacı olarak görev yapıyor. Mimarlar, kentsel planlamacılar ve kentliler arasında demokratik ve işbirlikçi tasarım süreçlerini mümkün kılan, İstanbul merkezli bir kâr gütmeyen organizasyon olan Herkes İçin Mimarlık’ın eş kurucularındandır. 2018’deki Venedik Mimarlık Bienali’nde Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Vardiya sergisinin yardımcı küratörüdür. İstanbul Tasarım Bienali’ne farklı projelerle birkaç defa katılan Köm, 2016 yılında İstanbul Modern’de açılan ve mimari kültürü konu edinen Caution! Slippery Ground sergisinin küratörlüğünü üstlendi. Gazete, süreli yayın ve kitaplar için akademik, bilimsel ve popüler kültür arasında değişen çeşitli metinler kaleme aldı. 2015-2019 yılları arasında Studio Tomàs Saraceno ve Aerocene Foundation ile aktif işbirlikleri yürüttü. Türkiye’nin güneydoğu bölgesindeki farklı uzamsal ölçeklere odaklanan Arazi kolektifinin üyelerinden olan Köm, Füsun Onur’un 59. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu’nda gerçekleşen Evvel zaman içinde… sergisinin tasarımını yaptı.
İstanbul merkezli yönetmen ve küratör. 2015’ten beri film ve performans alanında küratörlük yapıyor ve görsel antropoloji yöntemlerini kullanarak yürüttüğü araştırmalarla belgesel filmler çekiyor. Yaratıcı sektöre ve farklı kültürlere duyduğu ilgiyle, 2007’de Brighton’da sanat ve tasarım alanında okudu. Güncel sanatı keşfettikçe kurama yöneldi ve Goldsmiths Londra Üniversitesi’nin Görsel Kültür bölümünde, Kuramsal Sanat Tarihi alanında lisans eğitimini tamamlayarak çeşitli sergileme projelerinde çalıştı. Film ve video üzerine yoğunlaşma isteği onu Paris’e götürdü; Paris ESEC Sinema Okulu’nda belgesel yönetmenliği alanında ikinci lisans eğitimini tamamladı. Sözlü tarih alanında birçok çalışmaya ön ayak olarak etnografi pratiğini deneyimlediği dönemde Berlin Freie Universität’te Görsel ve Medya Antropolojisi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yönetmenliğini yaptığı "Il l'appelera la légère” (2014), “ h” (2017), “Circa” (2017), “Warehouse” (2018), “I Am Fiction / I Am Fantasy - Ben Kurguyum” (2019), “Ghostly” (2020) adlı kısa filmleri Royal Anthropological Institute, German (Göttingen) Ethnographic, EthnoKino Bern gibi etnografik film festivallerinde ve konferans programlarında gösterildi. 2015’te kurduğu Lita Yapım Evi kapsamında görsel-işitsel projeler geliştirmeye ve küratörlük yapmaya devam ederken, yeni araştırmasında da deniz okuryazarlığını keşfediyor.

Eğitmenler

Gürcistan’ın Tiflis şehrinde doğdu. 1990’larda Kafkasya’nın sıkıntılı yıllarında AFP ve AP'de savaş muhabiri olarak görev aldı ve Çeçenistan Savaşı’nı izledi. Sinema kariyerine Nana Djordjadze’nin Oscar’a aday olan “A Chef In Love” (1996) adlı filminde rol alarak başladı ve birçok uluslararası yapımda oynadı. 1997'den beri yaşadığı Fransa’da Peter Brook, Jean-Pierre Ameris, Philippe Monnier, Claude Goretta ve Olivier Langlois gibi yönetmenlerle çalıştı. Yönetmenliğini yaptığı ilk belgesel “Chechen Lullaby” (2001) oldu ve filmleri Zagreb, Sheffield, La Rochelle gibi festivallerde ve MoMA, Berkeley gibi müzelerde gösterildi. 2005’te yönettiği “Un dragon dans les eaux pures du Caucase”, Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Belgesel seçilirken; 2008 yapımı belgeseli “Durakovo: Le village des fous” (2008), Sundance Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı. Avrupa Film Akademisi ve Fransız yazarlar ve yönetmenler derneği La SCAM’in üyesidir.
Rabih Mroué, Beyrut'ta doğan ve şu anda Berlin'de yaşayan bir tiyatro yönetmeni, oyuncu, görsel sanatçı ve oyun yazarıdır. New York merkezli The Drama Review / TDR dergisinin editörlerinden ve Beyrut Sanat Merkezi'nin (BAC) kurucularındandır. 2013-2014 yılları arasında Uluslararası Araştırma Merkezi: Kültürleri Birleştiren Performans/FU/Berlin’in bursiyerlerinden olan sanatçı, 2015-2019 yılları arasında Münchner Kammerspiele'de tiyatro yönetmeni olarak çalışmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sadece çevrim içi başvuruları kabul ediyoruz. Proje sahipleri resmi başvurularını, yukarıdaki formu doldurarak yapabilirler. Başvurular için son tarih 23 Şubat 2024’tür. Başvurunuzu tamamlamadan önce koşulları lütfen dikkatlice okuyunuz.
30 yaş ve üzeri sinema ve tiyatro yönetmenleri katılabilir. Kundura DocLab’e başvuran yönetmenlerin aşağıdaki esaslara uygun olması gerekmektedir: Sinema için; uluslararası bir festival programında yer almış 1 uzun ve/ya 2 orta metraj belgesel filmi olması gerekmektedir. Tiyatro için; ulusal ve/ya uluslararası festivalde sergilenmiş 1 özgün oyun ve/ya projesinin olması gerekmektedir. Tüm program İngilizce gerçekleşeceği için, katılacak yönetmenlerin orta üstü ve ileri düzey İngilizce bilgisine sahip olmaları beklenmektedir. DocLab’a katılmaya hak kazanan adayların programın tamamına katılımı zorunludur, adaylarla katılım protokolü imzalanacaktır.
Ortak yazarlar ve ortak yönetmenler aynı projeyle birlikte başvurabilir, ancak aynı projeden yalnızca bir kişi DocLab’e katılabilir. Başvuru formunun birlikte doldurulması beklenmektedir. Katılımcının kim olacağına proje sahipleri karar vermelidir.
Kendinizi ve yaklaşımınızı en özgün, doğru ve rahat anlattığını düşündüğünüz çalışmanızla katılmanızı tavsiye ederiz.
Hayır, başvurular ücretsizdir. 22-27 Nisan 2024 tarihlerinde Beykoz Kundura’da yapılacak atölyeler boyunca konaklama, yemek ve atölye eğitimi Kundura DocLab tarafından karşılanacaktır. Şehir ve ülke dışı ulaşım masrafları katılımcıya aittir. Kundura DocLab ulaşım masrafıyla ilgili bir hibe veya burs sağlamamaktadır. Başvuran katılımcılar kendi imkanları doğrultusunda kaynak geliştirme yapabilirler.
Seçilen projeler 11 Mart 2024 Pazartesi günü Beykoz Kundura’nın web sitesindeki Kundura DocLab sayfasında ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
Evet, bir sonraki edisyon için yeniden başvurabilirsiniz.
Evet, başvurabilirsiniz; ancak aynı proje ile yalnızca iki kez başvurabilirsiniz.
Kundura DocLab yönetimi ile seçilen projelerin yaratıcılarını ilk kez buluşturacak Ön Hazırlık Buluşması, 22 Mart Cuma günü çevrim içi gerçekleşecektir. Akıllardaki tüm sorulara açıklık getirmeyi, birebir görüşmelerde ekip olarak tüm soruları yanıtlamayı ve böylece laboratuvar sürecinde sorunsuz bir şekilde bağlantı kurmak amacıyla tüm katılımcıları ortak bir noktada buluşturmayı hedefliyoruz. Katılımcıya özel düzenlenecek oturumlar 25 dakika sürecek ve İngilizce yapılacaktır. Katılımcıların beklentilerini eşitlemek için tasarlanan bu oturum aynı zamanda, Nisan ayında Kundura DocLab kapsamında yapılacak proje sunumları için bir ön hazırlık niteliği taşımaktadır. Katılımcıların ön Hazırlık Buluşması’na katılması şarttır. Aksi takdirde, seçilen proje laboratuvara girme hakkını kaybedecektir.
Evet, bu iki disiplinin birbirinden öğrenmesini amaçladığımız için bu iki türde çalışan katılımcılar tüm atölyelere birlikte katılacak.
İsteğe bağlı etkinlikler/aktiviteler hariç tüm programlara katılmalısınız.
Evet, aşağıdaki ülkelerden birinin vatandaşı olmanız yeterli olacaktır: Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsrail, Karadağ, Katar, Kıbrıs, Kosova, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Türkiye, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Yunanistan.
Hayır. aşağıdaki ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekmektedir. Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsrail, Karadağ, Katar, Kıbrıs, Kosova, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Türkiye, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Yunanistan.

                                                                                

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi