KUNDURA SİNEMA SEÇKİSİNE EKLEDİĞİ YENİ FİLMLER, BELGESELLER VE ÖZEL GÖSTERİMLERLE YOLCULUĞUNA DEVAM EDİYOR

Kundura Sinema, Mart ayında tarihi Beykoz Kundura’nın geçmişini ve endüstriyel kültür mirasını yansıtan özgün atmosferinde, yeni filmler, özel gösterimler ve belgesellerden oluşan seçkisiyle şehirler arası yolculuğuna devam ediyor.

 

Kundura Sinema’dan Wim Wenders Seçkisi

Mart ayı film programında yönetmen Wim Wenders’in kült filmleri Kundura Sinema’da beyaz perdeye yansıyor. 1974 yapımı Alice Kentlerde filminde Alman bir gazetecinin ABD’ye gidişi ve ülkedeki her şeyi yabancı bulması üzerine Almanya’ya geri dönüşünü anlatan yönetmen, 1984 yapımı Paris, Texas filmi ile Texas’ta yaşayan ve içine kapanık bir adam olan Travis’in kardeşi ile modern dünyaya ve ailesine yeniden bağlanışına odaklanıyor. Yönetmenin 1987 yapımı Berlin Üzerindeki Gökyüzü filmi ise henüz duvarının yıkılmadığı Berlin sokaklarında geçiyor. Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden İsviçreli oyuncu Bruno Ganz etkili performansıyla filmde, bir insana aşık olduğu için ölümlü olmak isteyen bir meleği canlandırıyor.

Kundura Ekspres Yolculuğa Çıkıyor

 Film programını oluştururken dünya festivallerini de takip eden Kundura Sinema, izleyicilerini Mart ayı seçkisi ile özel bir tren yolculuğuna davet ediyor. Aynı yıl Berlinale programında yer verilen, Tayland’lı yönetmen Sompot Chidgasornpongse’in ilk filmi, 2017 yapımı Demiryolu Sakinleri belgeseli, Taylandlılar ile Tayland demiryolu arasındaki sıkı bağı keşfe çıkarak Tayland’daki değişim dönemindeki yaşamı anlatıyor. Jim Jarmusch, 2018 yapımı Gizem Treni filminde Memphis’te geçen birbirinden ayrı üç ayrı hikayeyi ustalıkla birbirine bağlıyor ve bir trenin çektiği üç ayrı vagon gibi aynı yöne götürüyor. Wes Anderson’un 2007 yapımı The Darjeeling Limited filmi, babalarının ölüm haberinin ardından Hindistan’a doğru tren yolculuğuna çıkan üç kardeşin birbirlerini tekrar keşfine odaklanıyor.

8 Mart Kadınlar Günü Özel Programı

 

Kundura Sinema 8 Mart Dünya Kadınlar Günü seçkisinde, yönetmen Ridley Scott’un 1991 yapımı Thelma & Louise filmi ile iki arkadaşın Kaliforniya sokaklarındaki kaçış macerasını izleyici ile buluşturuyor. Geçtiğimiz yıl Berlinale Panorama bölümünde bir sonraki filmiyle yer alan yönetmen Yang Mingming’nin 2012 yapımı, yakın dönem Bağımsız Çin Sineması başarılı örneklerinden olan Kadın Yönetmenler’inde ise film okulundan yeni mezun olmuş arkadaşların hikayesi anlatılıyor.

 

Mart Ayı Programı Yenileri

 

Kundura Sinema izleyicilerinin severek takip ettiği canlı müzik eşliğinde film gösterimleri Mart ayı programında da yerini alıyor. Türkiye’deki izleyicileri ile ilk defa buluşmaya hazırlanan yönetmen Georg Wilhelm Pabst’ın 1929 yapımı sessiz filmi Pandora’nın Kutusu çekiciliği ile herkesi baştan çıkaran ve onları büyük bir trajedinin içine sokan bir dansçının Berlin sokaklarındaki hikayesine odaklanıyor. Deutsche Kinematek’in Martin Koerber yönetiminde restorasyonunu gerçekleştirdiği film, uzun yıllar boyunca restore edilmediği için, yok olmak üzere bir durumdayken dijital teknoloji kullanılarak izleyici ile tekrar buluşma şansına kavuştu. Günümüz teknolojisinin sinema tarihine olan etkisini yansıtması açısından önemli bir gelişme olarak gösterilen ve başrolünü Amerikalı oyuncu Louise Brooks’un canlandırdığı Pandora’nın Kutusu, Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde Kundura Sinema izleyicileri ile buluşacak.

Fransız Yeni Dalga Sineması’nın ilk temsilcilerinden yönetmen Jacques Rivette’nin 1958 yılında çektiği fakat 1961’de gösterimi gerçekleşen ilk uzun metraj filmi Paris Bize Aittir’de ise birbirlerini pek tanımayan ama ortak bir intihar olayında buluşan 20’li yaşlardaki Parisli bir grupla arkadaş bir edebiyat öğrencisinin hikayesi Paris’in esrarengiz sokakları üzerinden anlatılıyor.

 

Mart Ayında Gösterimi Devam Edenler

 

Mart ayında gösterimi devam eden diğer filmler ise; 2018 yapımı, yönetmen Juho-Pekka Tanskanen'in ilk filmi Barcelona’yı Beklerken, Jim Jarmusch’un 1991 yapımı Dünyada Bir Gece, Martin Scorsese’nin klasiklerinden 1976 yapımı Taksi Şoförü, yönetmen Michael Mann’ın 2004 yapımı Tetikçinin Gecesi ve geçtiğimiz aylarda Kundura Sinema’nın tarihi atmosferinde film temasına özel hazırlanmış ikramlar ile gerçekleşen gösterimini kaçıranlar için ünlü yönetmen Billy Wilder’ın 1959 yapımı Bazıları Sıcak Sever filmi.

 

Kundura Sinema seyircileri, film saatlerine göre özel olarak ayarlanan tekne ve servis hizmetlerinden yararlanabilirler. Güncel film programını takip etmek, bilet satın almak  ve ulaşım ile ilgili detaylı bilgi almak için Kundura Sinema hesaplarını ve www.beykozkundura.com internet adresini takip edebilirsiniz.

 

Facebook, Twitter ve Instagram @kundurasinema Facebook, Twitter ve Instagram @beykozkundura

 

 

Mart 2019 Gösterim Programı

 

2 Mart Cumartesi

 

13.30 | Barcelona’yı Beklerken / Waiting for Barcelona - 2018, Juho-Pekka Tanskanen

16.00 | Alice Kentlerde / Alice in the Cities - 1974, Wim Wenders

19.30 | Dünyada Bir Gece / Night On Earth - 1991, Jim Jarmusch

 

3 Mart Pazar

 

16.00 | Taksi Şoförü / Taxi Driver - 1976, Martin Scorsese

19.30 | Tetikçinin Gecesi / Collateral - 2004, Michael Mann

 

8 Mart Cuma - Dünya Kadınlar Günü Özel Seçkisi - 2 Film Birden

 

19.30 | Kadın Yönetmenler / Female Directors - 2012, Yang Mingming

21.00 | Thelma ve Louise / Thelma & Louise - 1991, Ridley Scott

 

9 Mart Cumartesi

 

16.00 | Gizem Treni / Mystery Train - 1989, Jim Jarmusch

19.30 | Alice Kentlerde / Alice in the Cities - 1974, Wim Wenders

 

10 Mart Pazar

 

16.00 | Pandora’nın Kutusu / Pandora’s Box - 1929, Georg Wilhelm Pabst**

19.30 | Berlin Üzerindeki Gökyüzü / Wings of Desire - 1987, Wim Wenders

16.00 | Berlin Üzerindeki Gökyüzü / Wings of Desire - 1987, Wim Wenders

19.30 | Alice Kentlerde / Alice in the Cities - 1974, Wim Wenders

 

17 Mart Pazar

16.00 | Paris Bize Aittir / Paris Belongs to Us - 1961, Jacques Rivette

19.30 | Paris, Texas - 1984, Wim Wenders

 

23 Mart Cumartesi

13.30 | Demiryolu Sakinleri / Railway Sleepers - 2016, Sompot Chidgasornpongse

16.00 | Gizem Treni / Mystery Train - 1989, Jim Jarmusch

19.30 | The Darjeeling Limited - 2007, Wes Anderson

 

24 Mart Pazar

16.00 | Pandora’nın Kutusu / Pandora’s Box - 1929, Georg Wilhelm Pabst**

19.30 | Paris Bize Aittir / Paris Belongs to Us - 1961, Jacques Rivette

 

Özel gösterim:

29 Mart Cuma - 21.00 | Bazıları Sıcak Sever / Some Like It Hot - 1959, Billy Wilder

 

Dünya Kadınlar Günü Özel Seçkisi - 2 Film Birden

30 Mart Cumartesi - 16.00 | Kadın Yönetmenler / Female Directors - 2012, Yang Mingming

30 Mart Cumartesi - 19.30 | Thelma ve Louise / Thelma & Louise - 1991, Ridley Scott

 

**Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde

 

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi