YENİ TEMALAR YENİ ŞEHİRLER VE DAHA FAZLASI KUNDURA SİNEMA ŞUBAT AYI PROGRAMINDA 

Kundura Sinema Şubat ayı programında sinemaseverleri farklı temalar ve farklı şehirlerle buluşturmaya devam ediyor. Düzenli film programı ile şehri merkezine alan film gösterimlerine Şubat ayında sevgililer günü ve sömestre tatiline özel film seçkileri dahil oluyor.  

Beykoz Kundura’nın geçmişindeki film gösterim geleneğinden yola çıkarak fabrikanın kalbi olarak nitelendirilen kazan dairesinin bir bölümüne yerleşen Kundura Sinema Şubat 2019 programı ile izleyicileri kültür mirasının bir parçası olmaya davet ediyor.

Şubat Ayı Yenileri 

Şubat ayı film programında sevgililer günü seçkisinin yanında ikisi belgesel olmak üzere beş yeni film izleyiciler ile buluşmaya hazırlanıyor. Şubat ayı yenilikleri arasında programa eklenen 13.30 seansları ve hafta içi gösterimleri de izleyicileri Kundura Sinema’da bekliyor. 

İzleyiciler Polonyalı yönetmen Ewa Podgórska’nın 2018 yapımı Diagnosis belgeseli ile bir şehrin bilinçaltına inerken, Jim Jarmusch’un 1991 yapımı Dünyada Bir Gece ile Los Angeles, New York, Paris, Roma ve Helsinki'deki şehri turlayan taksi şoförlerinin hikayelerine konuk olacak. 2018 yapımı, yönetmen Juho-Pekka Tanskanen'in belgesel ilk filmi Barselona’yı Beklerken’de evsiz bir adamın gözünden Barselona şehri izleyicilerle buluşacak. Yaşayan en büyük yönetmenlerden Martin Scorsese’nin klasiklerinden 1976 yapımı Taksi Şoförü, geceleri New York’un bütün sokaklarını dolaşan taksi şoförü Travis Bickle’in hayatına izleyicileri konuk edecek. Odağına bir başka taksicinin hikayesini konu alan yönetmen Michael Mann’ın 2004 yapımı Tetikçinin Gecesi filminde ise soğukkanlı kiralık katil Vincent ile sürekli hayallerini erteleyen taksi şoförü Max’in gece boyunca Los Angeles şehrinde süren macerası anlatılıyor.

Kundura Sinema’dan Sevgililer Günü Seçkisi (14-17 Şubat 2019)

Yönetmen Leo McCarey’in 1957 yapımı Unutulmayan Aşk filmi çapkın Nickie Ferrante ve caz sanatçısı Terry McKay’in nefes kesen aşk hikayesini konu alıyor. Birbirlerine duydukları aşkın kanıtlanması New York şehrinin ünlü gökdeleni Empire State’deki buluşmaya bağlıdır.

1942 yapımı yönetmen Michael Curtiz’in hafızalardan silinmeyen Kazablanka filmi ise İkinci Dünya savaşı sırasında Fas’ın Kazablankakentinde Hitler’den kaçan Avrupalıları anatıyor. Ana karakter Rick Blaine’in eski aşkı Ilsa ve direniş lideri kocası Victor Laszlo ile karşılaşmasını konu alan filmde Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir. 

William Wyler’​ın 1953 yapımı, dönemin en eğlenceli filmleri arasında gösterilen Roma Tatili filminde modern zaman prensesi Ann’in Roma macerası izleyiciler ile buluşuyor. ​Audrey Hepburn​’e En İyi Kadın Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandıran ​Roma Tatili, tek başına ​Roma​’yı keşfe çıkan Ann ve gazeteci olduğunu gizleyen Joe’un aşk hikayesini anlatıyor.

Sömestre Tatili Özel Programı (3 Şubat 2019)

Kundura Sinema Şubat ayı seçkisinde sömestre tatiline özel, hem yetişkinlerin hem de çocukların severek izleyeceği​ Fındık İşi 2 filmi yer alıyor. Yönetmen​ Cal Brunken 2012 yapımı bu filminde ​Oakton ​şehrinin karanlık, çıkmaz sokaklarından uzak, fındık dükkanında keyifli ve eğlenceli günler geçiren sincap Surly ve arkadaşlarının çıkan bir kaza sonucu huzurlu yuvalarından oluşunu konu alan film 3 Şubat Pazar günü saat 13.30’da gösterilecek.

Özel Gösterim: ​Bazıları Sıcak Sever (22 Şubat 2019)

Kundura Sinema, 2018-2019 programının ilk özel gösterimini geçtiğimiz ay Billy Wilder​’ın 1959 yapımı restorasyonu yeni tamamlanmış ​Bazıları Sıcak Sever ile yaptı. Başrollerinde ​Tony Curtis, Jack Lemmon ve ​Marilyn Monroe’​nun yer aldığı, gangsterlerden kaçmak için kadın kılığına giren işsiz müzisyenler Joe ve Jerry’nin başına gelenleri konu alan filmi kaçıranlar için ikinci bir fırsat Şubat ayında Kundura Sinema’da.

Kundura Sinema’da Gösterimi Devam Eden Filmler

Agnes Varda​’nın 1962 yapımı kült filmi ​5’ten 7’ye Cléo 60’lı yılların ​Paris​'inde geçiyor. Hastanenin önünde biyopsi sonuçlarını bekleyen genç ve güzel şarkıcı Cléo’nun sabah saat 5’ten 6 buçuğa kadarki gezintisini gözler önüne seriyor. 1975 yapımı ​Bir Çakalın Yolculuğu’​nda yönetmen ​Djibril Diop Mambéty ​Fransa’ya gitmek üzere Senegal’in Dakar kentinden ayrılmaya karar veren iki aşığı konu alıyor. ​Geçmişi Olmayan Adam’da, Fin sinemasının ünlü melankolik yönetmeni ​Aki Kaurasmäki​, izleyicileri Helsinki​’de hafıza kaybına uğramış bir adamın hayatına tanık olmaya davet ediyor. Fried​rich Wilhelm Murnau​’nun sinema tarihinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen, 1924 yapımı ​Berlin​’de lüks bir otelin kapı görevlisinin hikayesinin anlatan sessiz filmi ​Son Adam’ın restore gösterimi Şubat ayında da Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan ​Yürüyen Merdiven​’in ​canlı müziği eşliğinde​ izleyiciyl​e buluşacak.

Kundura Sinema seyircileri, film saatlerine göre özel olarak ayarlanan tekne ve servis hizmetlerinden yararlanabilirler. ​Güncel film programını takip etmek, bilet satın almak ve ulaşım ile ilgili detaylı bilgi almak için ​Kundura Sinema hesaplarınıve www.beykozkundura.com​ internet adresini ​takip edebilirsiniz. 

GÖSTERİM PROGRAMI


2 Şubat Cumartesi

13:30 Teşhis / Diagnosis

16:00 Bir Çakalın Yolculuğu / Touki Bouki

19:00 5’ten 7’ye Cleo / Cleo from 5 to 73 Şubat Pazar

13:30 Fındık İşi 2 / The Nut Job 2 ​**Sömestre Tatili Özel

16:00 Son Adam / The Last Laugh*

19:00 Geçmişi Olmayan Adam / The Man Without a Past

9 Şubat Cumartesi

13:30 Teşhis / Diagnosis

16:00 Tetikçinin Gecesi / Collateral

19:00 Taksi Şoförü / Taxi Driver10 Şubat Pazar

16:00 Son Adam / The Last Laugh*

19:00 Dünyada Bir Gece / Night on Earth

14 Şubat Perşembe

21:00 Roma Tatili / Roman Holiday **​Sevgililer Günü Özel

15 Şubat Cuma

21:00 Kazablanka / Casablanca**​Sevgililer Günü Özel

16 Şubat Cumartesi

16:00 Roma Tatili / Roman Holiday**​Sevgililer Günü Özel

19:00 Unutulmayan Aşk / An Affair to Remember**​Sevgililer Günü Özel


17 Şubat Pazar

16:00 Kazablanka / Casablanca**​Sevgililer Günü Özel

19:00 Unutulmayan Aşk / An Affair to Remember**​Sevgililer Günü Özel


22 Şubat Cuma

21:00 Bazıları Sıcak Sever / Some Like It Hot​**Özel Gösterim


23 Şubat Cumartesi

16:00 Barcelona’yı Beklerken / Waiting for Barcelona 19:00 Dünyada Bir Gece / Night on Earth


24 Şubat Pazar

16:00 Tetikçinin Gecesi / Collateral 19:00 Taksi Şoförü / Taxi Driver

*Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde

ULAŞIM

Kundura Sinema seyircileri, film saatlerine göre özel olarak ayarlanan tekne ve servis hizmetlerinden yararlanabilirler.


Tekne hareket Saatleri: ​İstinye Vapur İskelesi yanı: 15:00 ve 19:00 ​| ​Beykoz Kundura İskelesi: 16:00 ve 20:00 seansları bitiminde ​| ​Ücret (Tek yön): 5TL *Olumsuz hava koşulları nedeniyle saatlerde değişiklik yapılabilir. Hareket saatinden en az 15 dakika önce iskelede hazır olmanızı rica ederiz.


Servis hizmeti: ​Beykoz Kundura-Üsküdar arası servis hizmetimizden son seans bitiminde yararlanabilirsiniz. Dönüş (Tek Yön): Beykoz Kundura-Üsküdar Ücret: 5TL İstinye iskelesi otoparkı: ​Kundura Sinema biletinizi göstererek İstinye iskelesi otoparkının Beykoz Kundura misafirlerine özel %25 indiriminden faydalanabilirsiniz.


Özel araçla geliş:​ Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. ​Otopark ücretsizdir.


Otobüs:​ Beykoz Kundura’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Kundura Fabrikası durağından geçen otobüs hatları 15T Tokatköy-Üsküdar, 15 Beykoz-Üsküdar, 15F Beykoz-Kadıköy, 15BK Beykoz-Kadıköy, 15D Anadolu Feneri-Kavacık, 121A Beykoz-Mecidiyeköy Kadıköy.


Dolmuş:​ Üsküdar’dan düzenli olarak kalkan Beykoz dolmuşları ile Kundura Fabrikası durağına gelebilir, oradan yürüyerek Beykoz Kundura’ya ulaşabilirsiniz.


Deniz yolu: ​Yeniköy Motorları: Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlara binip Beykoz İskelesi’nde inebilirsiniz. İskele, Kundura’ya yaklaşık on beş dakika yürüyüş mesafesindedir ​| İstinye-Çubuklu Arabalı Vapur Hattı: Gün boyu düzenli seferler yapılmaktadır. Son sefer saati 21.30 ​| ​Boğaz Hattı: Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar gibi noktalardan kalkıp Beykoz’a gelen Boğaz Hattı’nı kullanabilirsiniz. Pazar günleri sefer yapılmamaktadır ​| ​Deniz Taksi: Beykoz Kundura’nın özel iskelesi bulunmaktadır. Deniz taksi ile mekâna ulaşabilirsiniz. 

Editöre notlar

Gösterim Programı: ​Kundura Sinema'nın Ocak 2019 tarihlerini kapsayan film programı hakkında detaylı bilgiyi broşürde bulabilirsiniz.


Beykoz Kundura ve Kundura Sinema Hakkında:

Tarihi 1800’lere dayanan, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kesintisiz olarak faaliyet göstermiş nadir endüstriyel kültür mirası örneklerinden biri olan ​Beykoz Kundura​’da sinema kültürü, hem çalışanlarının hem de Beykoz halkının katılımıyla gerçekleşen film gösterimleri sayesinde fabrika döneminde gündelik hayatın önemli bir parçasıydı. ​Kundura Sinema​, mekânın tarihinden ve geçmişindeki bu gelenekten yola çıkarak, fabrikanın kalbi olarak nitelendirilen ​Kazan Dairesi​’nin bir bölümünü, Kundura’nın film izleme kültürünü devam ettirecek bir sinema salonuna dönüştürdü.


Geçtiğimiz sene, Beykoz Kundura Film Günleri kapsamında Karlar Altında Kâbuslar ve Bir Yaz Gecesi Sineması başlıkları altında düzenlediği film gösterimleriyle seyirciye ısınan Kundura Sinema, özel küratöryel içerikleri, tematik programları ve yan etkinlikleriyle, filmler üzerine düşünen, konuşan, sinemaya dair alternatif bir perspektif sunan, özgün bir mekân olarak misafirlerini bekliyor.

Şehir Şehir Gezinen Filmler

Kundura Sinema, 2018-2019 döneminde sunacağı film seçkisinde gözünü şehirlere çeviriyor. İlk modern kentlerden günümüze; devasa metropollerden geleceğin distopik şehirlerine; New York’tan Paris’e; Berlin’den Meksiko’ya; Tokyo’dan İstanbul’a kadar farklı coğrafyalara, dünyanın dört bir yanına uzanan filmleriyle Kundura Sinema, film tutkunlarını farklı şehirlere, yıl boyu sürecek bir yolculuğa çıkarıyor.

Geçmişe, günümüze ve geleceğe, dünyanın farklı yerlerindeki şehirlerden bakmaya davet eden ​Kundura Sinema, tarihinin başlangıcından bugüne önemli filmleri, belgeselleri ve kısa filmleri büyüleyici atmosferinde seyirciyle buluşturuyor. Program kapsamında kurmacadan deneysele, dramdan komediye, film noir’dan bilimkurguya farklı türlerde ve daha önce sinemada izleme şansı bulamadığımız filmler beyaz perdede hayat bulacak.

Uzun yıllardır ​Yıldırım Holding​ bünyesinde film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura, Kazan Dairesi’nin restorasyonu kapsamında Kundura Sinema’ya ek olarak 2019 sonunda açılacak olan Kundura Sahne ​ve mekanın​ kültürel mirasına sahip çıkma amacıyla ​Kundura Hafıza​ başlığı altında yürüttüğü Sözlü Tarih Projesi ​ile birlikte, filmlerin ve hikayelerin sadece üretildiği değil, aynı zamanda izleyicisiyle buluştuğu, İstanbul’un nitelikli kültür ve sanat alanlarından birine dönüşmeyi hedefliyor.

Beykoz Kundura’nın Kültür-Sanat Direktörü Buse Yıldırım konuyla ilgili olarak, ​“Eski kundura fabrikası zaman içinde bir hikaye ve film fabrikasına dönüştü. Bu tarihi alan çağımızın en önemli üretim kolu olan yaratıcı endüstrinin önemli bir merkezi haline geldi. 
​Kundura Sinema, Türkiye’de endüstriyel bir kültür mirasının sinema salonuna dönüşümünün tek örneği. Bunun yanı sıra, film seçkisini oluştururken tür ya da ülke sineması gibi kategoriler gözetmeksizin, izleyiciye diyaloğa dayalı bir yaklaşım sunmayı hedefledik. Kundura Sinema aslında sinemasal hikâye anlatıcılığındaki daimi değişimi ve estetiği gösterme amacı taşıyor. Sinemaya paralel olarak çalışmalarına devam ettiğimiz Kundura Hafıza, bu mekanın tarihi ve kültürel mirasını sonraki kuşaklara taşımamız ve doğru bir kimlik inşa etmemiz açısından bizim için çok önemli.” yorumunda bulundu.

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi