KUNDURA SİNEMA MAYIS AYINDA SEYİRCİLERİNİ DİSTOPYALARA DAVET EDİYOR

 

Kundura Sinema ​tematik film seçkisi ve Boğaz kenarındaki konumu ile seyircilerine benzersiz bir sinema deneyimi sunmaya Mayıs ayında da devam ediyor. Bu ay seçkisine eklediği yeni filmlerle seyircilerini distopik mekanlar üzerinden filmler üzerine düşünmeye davet ediyor.

 

Ulaşım seçeneklerine eklenen ​Taksim servisi ve ​İstinye’den kalkan tekne ​ile sinema severlere kolaylık sunan Kundura Sinema, özel gösterimler, çocuk atölyeleri ve bu aya özel bir araya getirdiği distopik film türünün yakın dönem ve ilk örnekleri arasında kabul edilen film seçkisi ile dopdolu bir program sunuyor.

 

Mayıs Ayı Yenileri: Distopyaya Hoşgeldiniz!

 

2013 yapımı yönetmen Leos Carax​’ın ​Kutsal Motorlar ​filminde yönetmen sinemanın sadece hikaye anlatmak olmadığını ana karakter Oscar’ın kılıktan kılığa girerek çeşitli randevulara gitmesi üzerinden, sınırlarını zorlayarak anlatıyor.

 

Fransız Yeni Dalga Sineması’nın en etkili isimlerinden ​Jean Luc Godard​’ın ​1965 siyah-beyaz yapımı ​Alphaville özel dedektif Lemmy Caution’ın Ford galaksinin başkenti Alphaville’e gönderilmesini konu alıyor.

Alphaville ve onu yöneten bilgisayar-insan Alpha 60’ı yok etmek, kayıp ajan Henry Dickson’ı bulmak görevi ile yola çıkan Lemmy baştan çıkarıcı bir kadın olan Natacha ile karşılaşır ve ona

 

aşık olur. Bu aşkın önündeki tek engel ise aşık olduğu kadının yok etmek istediği Alpha 60’ın kızı olmasıdır. Distopik film türünün dünya sinemasındaki en etkileyici örneklerinden biri olarak kabul edilen Alphaville, 1965 yılında gerçekleşen 15. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü aldı.

 

2005 yılı Frank Miller ve Robert Rodriguez’in ​yönetmen koltuğunda oturduğu ​Günah Şehri filmi yoldan çıkmış polisleri, fuhuş patroniçelerini ve umutsuz zorbaları konu alarak intikam, kefaret ve her türlü zorluğa rağmen doğru davranmaya çalışan alışılmadık kahramanları seyircileri ile buluşturuyor.

 

 Yönetmen ​Marc Singer’in 2000 ​senesinde çektiği ​Karanlık Günler filmi New York’un karanlık metro tünelinde yaşayan insanları konu alıyor. DJ Shadow tarafından yapılmış müzikleri ile öne çıkan filmde yeraltı dünyasında geçen doğaçlama ve kişisel hikayeler anlatılıyor.

Bir Kundura Sinema Klasiği: Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film Gösterimi

Yönetmen ​Ewald André Dupont​’un 1929 siyah-beyaz yapımı Piccadilly,Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalışğı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor.

 

Ayşe Tütüncü​’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek film, Nisan ayında kaçıranlar için ​5 ve 25 Mayıs​tarihlerinde yine Kundura Sinema’da olacak.

 

Kundura Sinema’dan Belgesel Seçkisi: IDFA Belgeselleri

 

Amsterdam’da her yıl düzenlenen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen iki yeni belgesel Mayıs ayı programında Kundura Sinema seyircileri ile buluşacak.

 

 

2017 Madrid Uluslararası Film Festivali’nde en iyi uzun metraj belgesel ödülünü alan Güneşin Kenti yarı terk edilmiş bir maden kasabasında yaşayan sıradışı karakterlerin hayatlarını yönetmen ​Rati Oneli​’nin yorumuyla anlatıyor.

 

2016 yılı ​yapımı yönetmenler ​Mark Olexa ve Francesca Scalisi’​nin ​Fukuşima’da Yaşamın Ardından filminde nükleer felaketin ardından Japon bir çiftçinin yüksek radyasyon içeren Fukuşima’ya yakın bir kasabada dolaşan Naoto’nun kayıp toplumunun kalıntıları ile karşılaşması Kundura Sinema izleyicileri ile buluşuyor.

 

Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi ve Çizgi Film Seçkisi

Kundura Sinema ​7-10 yaş grubu ​için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem’in tasarladığı ​“Hareketli İmgeler” atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatropelar ​(Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. ​26 Mayıs Pazar ​g​ünü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek atölyenin ardından ​Lobster Films kataloğundan seçilen Çizgi Film Seçkisi’nden gösterime aileler de katılabilecek.

 Kundura Sinema’dan kaçıranlar için tekrar - Özel Gösterim:​ GILDA

Özel ikramlar eşliğinde seyircileriyle buluşan ve artık klasikleşen Kundura Sinema Özel Gösterimi kapsamında Mayıs’ta geçtiğimiz ay ilk gösterimini kaçıranlar için ​Gilda filmi tekrar beyaz perdeye yansıyor. Yönetmen koltuğunda ​Charles Vidor​’un oturduğu ve ​Rita Hayworth​’ün nefes kesen oyunculuğu ile sinema tarihine damgasını vuran ​Gilda,​31 Mayıs tarihinde ikinci defa Kundura Sinema’da.

 

Mayıs 2019 Gösterim Programı

 

4 Mayıs Cumartesi

16.00 |​Alphaville - 1965, ​Jean Luc Godard

19.30 | ​Kutsal Motorlar - 2013, ​Leos Carax

 

5 Mayıs Pazar

16.00 | ​Piccadilly - 1929, Ewald André Dupont *

19.30 | ​Günah Şehri - 2005, Frank Miller​ve Robert Rodriguez

 

11 Mayıs Cumartesi

16.00 | ​Fukuşima’da Yaşamın Ardından - 2016, ​Mark Olexa ve Francesca Scalisi (IDFA)

19.30 | ​Günah Şehri - 2005, Frank Miller​ve Robert Rodriguez

 

12 Mayıs Pazar

16.00 |​​Karanlık Günler - 2000, Marc Singer

19.30 | ​Kutsal Motorlar - 2013, ​Leos Carax

 

18 Mayıs Cumartesi

16.00 | ​Güneşin Kenti - 2017, Rati Oneli (IDFA)

19.30 | ​Alphaville - 1965, ​Jean Luc Godard

 

19 Mayıs Pazar

16.00 | ​Karanlık Günler - 2000, Marc Singer

19.30 | ​Günah Şehri - 2005, Frank Miller​ve Robert Rodriguez

 

25 Mayıs Cumartesi

16.00 | ​Piccadilly - 1929, Ewald André Dupont *

19.30 |​​Alphaville - 1965, ​Jean Luc Godard

 

26 Mayıs Pazar

16.00 | ​Çizgi Film Seçkileri

19.30 | ​Kutsal Motorlar - 2013, ​Leos Carax

31 Mayıs Cuma - Özel Gösterim

21.00 | ​Gilda**

 

  • Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde **Özel ikramlar eşliğinde

 

 

 

 

 

 

 

 

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi