I - METAFİZİK: GÜÇ BİZİMLE Mİ?

 • 6 Nisan 2021 | Salı
  21:00
Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Türkçe, Ücretsiz & Çevrim içi

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğe kayıt olmak için TIKLAYINIZ.

Beykoz Kundura’nın Şubat ayında başlattığı ve felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya ve okumaya davet eden düşünce platformu FelsefeLab devam ediyor. Geçtiğimiz ay “Yapay Zeka” temasını odağına alan FelsefeLab, akademisyen Dr. Umut Eldem’in eşliğinde bu ay Star Wars evrenine açılıyor ve GÜÇ kavramı üzerine konuşuyor.

I -  Metafizik: Güç Bizimle mi?
Bu konuşmada Star Wars evreninde hem Jedi hem de İmparatorluk şövalyeleri tarafından kullanılan ve evrenin tamamına dağılmış olduğu belirtilen Güç’ün metafizik ve toplumsal bağını Hegel felsefesi ışığında değerlendiriyoruz. Hegel'in Tin/toplumsal bilinç üzerine geliştirdiği düşüncelerin ışığında Güç’ün iyi ve kötü yanının bir arada bulunması, Güç’ü kullanmak için gerekli olan eğitim, erdem ve toplumsallık, Güç’ün bireysel iradenin bir uzantısı olması, toplumların yaşayış biçimi, inanç ve değerlerinin metafizik anlayışa etkisi gibi konularla hem Star Wars evrenine hem de kendi felsefî varsayımlarımıza dair bir tartışma yürütmeyi hedefliyoruz. 

Düşünürler: Hegel, Stephen Houlgate, James Lawler, Jan-Erik Jones
Anahtar Kelimeler: Güç, irade, nedensellik, diyalektik, zamanın ruhu

Dr.UMUT ELDEM
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Kant ve Heidegger hakkındaki araştırmaları ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı; Derrida, Hegel ve Yapay Zeka Etiği üzerine birçok konferans ve toplantıda konuşmalar yaptı. Pratik Felsefe ile Türkiye Kant Topluluğu’nun yönetim kurullarında yer alan Eldem, geçen yıl doktor öğretim üyesi olarak başladığı Doğuş Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Önemli felsefî metinleri ele aldığı Sesli Düşünce adlı bir Youtube kanalı vardır.

  Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğimiz öncesinde siz değerli katılımcılarımıza uygulama hakkında genel bilgi vermek isteriz.

  Uygulama Ayarları

  • Etkinliğe giriş yapabilmek için zoom uygulamanız üzerinden oturum açmış olmanız gerekmektedir.
  • Bilgisayar ya da telefonunuzda zoom uygulamanız yüklü değilse, uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi