KUNDURA HAFIZA ÇOCUK ATÖLYELERİ
HAFIZA ATÖLYE

  • October 10 - February 13

Beykoz Kundura’da her ayın ikinci Pazar günü gerçekleşen Kundura Dedektifleri Fabrika’da atölyesiyle Kundura’nın Hafızası’na çocuklarla birlikte çocukların gözünden bakıyoruz! Amaçlarından biri kültürel mirasın korunmasında farkındalık yaratmak olan Kundura Hafıza kapsamında kültürel miras alanında çocuk katılımını sağlamak ve çocukların bilgi dağarcığına tarihi yapı ve alanları korumanın önemini erkenden yerleştirebilmek için kurgulanan Kundura Dedektifleri Fabrika’da atölyesiyle 9-11 yaş aralığındaki tüm çocukları Beykoz Kundura’ya davet ediyoruz.

Çocukların deneyimini zenginleştirmek ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamak için yaratılan Kundura Dedektifleri Fabrika’da atölyesi yarım saatlik “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan” dünya sergi turuyla başlıyor. Çocuklara özel tasarlanmış sergi turunun ardından Hafıza Atölye’ye geçerek yaratıcı drama ve oyunlaştırma yöntemlerinden faydalanırken Beykoz Kundura Fabrikası’nı endüstri mirası yapan değerleri küçük dedektiflerle birlikte keşfediyoruz.

Sergi turu sonrasında atölyenin ilk kısmında neyi neden korumamız gerektiğini eğlenceli deneylerle araştırıyoruz. Sihirli kimya kâğıtları kullanarak kâğıtların ne kadar eski olduğunu anlıyor, paslanan metallerin arındırılarak eski hallerine nasıl döndüklerini görüyoruz. Atölyenin ikinci kısmında ise makine çarklarının enerjisinden film makinelerinin çarklarından saçılan ışıklara doğru heyecanlı ve duyarlı bir dönüşüm hikâyesi bizi bekliyor. Fabrikanın geçmişten bugüne değişimine baktığımız bir zaman tünelinden geçtikten sonra eski ve yeni hallerinin dioramalarını üretiyoruz.

Tüm deney malzemeleri ve diorama malzemelerinin Beykoz Kundura tarafından temin edildiği atölyelerden sonra çocukların öğrendiklerini atölye sonrasında da pekiştirmesi adına hazırlanan Kundura’dan Evime Kiti armağan ediliyor.

Çocuk kitabı yazarı ve eğitmen İdil Bilgin tarafından hazırlanan atölyeler Bilgin’in tasarlamış olduğu Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerinden kurgulandı. Bu yöntem disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma uygulamalarından oluşuyor. 4D öğrenme modeli olarak adlandırılan yöntem Duygu Odaklı-Deneyimsel-Duyusal-Disiplinlerarası başlıklarını kapsıyor.

Event Name Venue Date Status
Detail
Not On Sales
KUNDURA DEDEKTİFLERİ FABRİKA’DA! HAFIZA ATÖLYE 10.10.2021 13:00 Past Event
Detail
Not On Sales
KUNDURA DEDEKTİFLERİ FABRİKA’DA! HAFIZA ATÖLYE 14.11.2021 13:00 Past Event
Detail
Not On Sales
KUNDURA DEDEKTİFLERİ FABRİKA’DA! HAFIZA ATÖLYE 12.12.2021 13:00 Past Event
Detail
Not On Sales
KUNDURA DEDEKTİFLERİ FABRİKA’DA! HAFIZA ATÖLYE 30.01.2022 13:00 Past Event

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi