BİR ARŞİVE TEYELLENMEK (YETISKIN ATOLYESI)

 • 17 December 2023 | Sunday
  14:00

Ticket for this event are sold out. Thanks for your interest.

Kundura Hafıza’da biriken anlatılardan, nesnelerden ve fabrikadaki yaşam ve çalışma alanlarını şekillendiren tabelalardan ilhâm alarak hazırlanan bu atölye, Vardiya sanatçılarından Gözde İlkin’in yürütücülüğünde gerçekleşecek. 

Atölye, farklı coğrafyalardan kumaşların, motiflerine, kullanım alanlarına değinerek sosyal ve kültürel hafızayı nasıl şekillendirdiklerine odaklanacak. Özellikle savaş, göç ve kriz zamanlarında ev içindeki ve dışındaki yaşantıyı, toplumsal ilişkileri, bireylerin  arzu ve isteklerini işledikleri Duvar Koruyucu olarak adlandırılan kumaşlardan örneklere bakacak. Bir tür ev içi tabelalar ya da ilk reklam panoları olarak adlandırabileceğimiz bu kumaş şablonların izlerini, Sümerbank Fabrikası’ndaki iş ve sosyal yaşamı yönlendiren tabela ve reklamlarda keşfedeceğiz.

Beykoz Kundura’da mekânın hafızasından esinlenerek bugünün hafızasına teyellenebilecek, birliktelik ve direniş modellerine eşlik edebilecek hangi motifler, cümleler olabilirdi, hep birlikte yaratacağız.

Yürütücü: Gözde İlkin | Yaş: +18 | Kontenjan: 15 kişi | Süre: 3 saat

Malzemeler: A3 Kartonlar, Eskiz kağıtları, Renkli kalemler, Arşivden basılı görseller.

Gözde İlkin (1981, Kütahya) 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini, 2012 yılında ise Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sosyal kimliği, süreçleri temsil eden birer hafıza nesnesi olan masa örtüsü, perde, çarşaf vb. buluntu ev kumaşları üzerinde çalışıyor. Bu kumaşları, ürettiği motifleri ve imajları sahnelediği bir alan olarak kullanıyor. Kumaşlar üzerindeki motifleri ve çizimleri, günümüzün kültürel bilgilerini, politik ve sosyal ilişkilerini ve toplumsal cinsiyet meselelerini tasvir ediyor. İlkin, aidiyet hissinin farklı formlarını keşfetmek için doğanın izlerini sürüyor. Doğadan ilham alan formları ile bitkilerin, hayvanların ve insanların birbirine yaklaşan iyileştirici ve dönüştürücü etkilerini takip ediyor. İlkin son zamanlarda kumaşları çizim, dikiş ve sesle yaşayabileceği bir sahne olarak tasarlamaya başladı. Formlarını tasarlarken deneyimleri, hareketi ve duygulanımı, çok disiplinli bir arada var olan kavramlar üzerine düşünüyor. Gözde İlkin çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

 • Standart - 250 TL

  ATÖLYE KATILIM BİLGİLERİ VE GENEL KURALLAR

  BİLET BİLGİLERİ
  - Biletinizi çıktı almadan, akıllı telefonunuz üzerinden göstererek yetişkin atölyelerine katılabilirsiniz.
  - İnternet sitemiz üzerinden üye girişiyle yaptığınız işlemlerde “Biletlerim” sekmesi üzerinden de dijital biletlerinize her zaman ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.
  - QR kodlar kişiye özel ve tek kullanımlıktır.

  Bilgi için:  +90 216 323 31 30       /          gise@beykozkundura.com

  Bilet İade: Elde olmayan nedenlerden ötürü programda değişiklik yapılabilir. Satın alınan biletler, etkinliğin iptali ya da tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez ya da iade edilemez. 

  ÖNEMLİ BİLGİLER

  Oturma Düzeni:
  Katılımcılarımız atölye alanı Hafıza Atölye’de bulunan masaların etrafında serbest düzende oturacaklardır.

  Mekân Kullanımı:
  -Atölyeler Hafıza Atölye’de gerçekleşmektedir.
  -İzleyicilerimiz katılacağı atölye başlangıç saatinden 1 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilirler.
  -Yetişkin atölyesi biletinin Beykoz Kundura içinde yer alan çekim platolarına giriş izni vermediğini önemle hatırlatır, belirtilen alan dışına çıkmamanızı rica ederiz.

  Yaş Sınırı: Bu atölye yetişkinlere yönelik olup 18 yaş üzerini kapsamaktadır.

  Atölye Malzemeleri: Atölyelerde gerekli olan tüm malzeme Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma tarafından temin edilecektir ancak katılımcının malzemeleri hijyen ya da farklı sebeplerden paylaşımlı kullanması tercih edilmiyorsa; kalem, makas, kağıt, vb. gibi temel kırtasiye malzemelerini yanında getirebilir.

  Yeme - İçme: Beykoz Kundura’nın restoranı Demirane’yi ya da Hafıza Kafe’yi tercih edebilirsiniz. Demirane restoran için randevu almanız gerekmektedir. Dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır.

  Program Değişikliği: Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın! Elimizde olmayan nedenlerden ötürü program değişikliği olursa internet sitesi ve sosyal medya aracılığıyla duyurulur.

  NASIL GELİNİR?

  Kendi aracınızla ya da toplu taşıma ile Beykoz Kundura’ya ulaşabilirsiniz.

  KARA YOLU
  Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir.
  Beykoz Kundura’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Kundura Fabrikası durağından geçen otobüs hatları şunlar:
  15T Tokatköy - Üsküdar, 15 Beykoz - Üsküdar,
  15F Beykoz - Kadıköy, 15BK Beykoz - Kadıköy,
  15D Anadolu Feneri - Kavacık, 121A Beykoz - Mecidiyeköy
  Kadıköy ve Üsküdar’dan düzenli olarak kalkan Beykoz dolmuşları ile de Kundura Fabrikası durağına gelebilirsiniz.

  DENİZ YOLU
  Yeniköy Motorları: Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlara binip Beykoz İskelesi’nde indikten sonra yürüyebilir ya da otobüs veya dolmuş kullanarak iki durak sonra Kundura’da inebilirsiniz. İskele, Kundura’ya yaklaşık on beş dakika yürüyüş mesafesindedir.
  İstinye - Çubuklu Arabalı Vapur Hattı: Gün boyu düzenli seferler yapılmaktadır.
  Son sefer saati 21.30.

  Boğaz Hattı: Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar gibi noktalardan kalkıp Beykoz’a gelen Boğaz Hattı’nı kullanabilirsiniz. Pazar günleri sefer yapılmamaktadır.

Choose Ticket

Buy now

Seating Arrangement

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi