Kundura DocLab

KunduraLab’in 2022’de başlattığı Kundura DocLab, belgesel yapım araçlarını ve yöntemlerini farklı disiplinlerde geliştirmek amacıyla düzenleniyor.

Türkiye ve komşu bölgelerden belgesel film ve belgesel tiyatro yaratıcılarını bir araya getirecek olan Kundura DocLab, hem yerelde hem de uluslararası alanda daha yakın ilişkiler kurulmasına yönelik çalışmalar yürütecek.

Kundura Sahne ve Kundura Sinema programında yer alan araştırma odaklı film ve performansların yaratıcılarını fiziksel ve çevrimiçi etkinliklerle seyirciyle buluşturacak Kundura DocLab, film ve sahne dünyasından yazar ve yönetmenlerin önderliğinde atölyeler ve ustalık sınıfı çalışmaları düzenleyecek.

Platformun ilk etkinliği ise, Arjantinli oyuncu, sanatçı ve yazar Rita Pauls ve İngiliz sanatçı ve yönetmen Ant Hampton’ın Türkiye’de ilk kez düzenleyecekleri atölye çalışmaları “Dil Oyunları” olacak.

Başvurular 16 Mayıs Pazartesi günü saat 17:00'e kadar kabul edilecektir.

ATÖLYE: DİL OYUNLARI


Arjantinli oyuncu, sanatçı ve yazar Rita Pauls ve İngiliz sanatçı ve yönetmen Ant Hampton’ın Türkiye’de ilk kez düzenleyecekleri atölye çalışmaları “Dil Oyunları”, dilin imkânları ve ihtimalleri üzerine bir performans; katılımcıları prova edilmemiş performans durumlarına yönlendiren bir meydan okuma…

Atölye, Rita ve Ant’in dünyayı dolaştıkları performansları ‘Mouth Piece’ten ilhâmla yaratılıyor. Dilini bile bilmedikleri ülkelerde bir hafta boyunca rastgele otostop çekerek yol alan ikili, öğrendikleri tek yerel kelimeyi kullanarak, karşılaştıkları yabancılara bir soru soruyorlar: “Neyin yeterince konuşulmadığını düşünüyorsun?” Aldıkları cevabı kaydeden ikili, bunu ezbere nasıl söyleyebileceklerini öğrenme aşamasına giriyorlar. İkilinin bilmedikleri bir dili özümsemenin ve öğrenmenin yolunu keşfe çıktıkları bu süreç kimi zaman hüzünlü, kimi zaman komik, eğlenceli, düşündürücü ve aldıkları yanıta göre tabii ki meydan okuyan bir deneyime dönüşüyor.

Sanatçıların Türkiye’ye özel uyarladıkları “Dil Oyunları” işte bu deneyimin üzerinden ilerliyor ve katılımcıları İstanbul şehrini yeni ve yaratıcı yollarla keşfe çağırıyor. Deneysel alıştırmalar, eylemler ve mikro müdahaleler içeren ve bolca gözlem, kurgu ve kişisel cesaret isteyen atölye, şehirle olan ilişkimizi yeniden icat etmek ve canlandırmak için benzersiz bir tecrübe sunuyor.

Bir hafta sürecek “Dil Oyunları”, video, metin, ses ve fotoğraftan oluşan parçalı bir 'seminer' ile başlayacak. Ardından sahaya inecek ve şehrin sokaklarına karışacak katılımcılar, yabancılarla ‘iletişim’ kurmaya çalışacaklar. Toplanan tüm kayıtlar için yeniden buluşacak ekip bu kez de, Rita ve Ant’in yönlendirmesinde transkripsiyon stratejilerini, notasyonlarını ve dinleme, prova yapma ve öğrenme ile ilgili çeşitli ipuçlarını öğrenecekler. Ses ve dil, bilmeye karşı bilmeme, kopyalama ve ‘kanallaştırma’, göç, asimilasyon ve yabancılar arasında karşılıklı güven inşâsı gibi kavramları keşfetmeye yönelik gelişecek atölyenin sonunda, katılımcılara sertifika verilecek.

Daha önce Almanya, Fransa ve İzlanda’da düzenlenen ve Türkiye’de ilk kez, Kundura Sahne’nin evsahipliğinde gerçekleşecek atölye; tiyatro, sinema, performans ve dans alanında çalışanlar kadar, dilbilim, sosyoloji, psikoloji ve antropoloji alanlarına meraklılar için de farklı yöntemler keşfedecekleri ve yeni ufuklar açacak bir hafta vadediyor.

 

 

Tarihler: 12 Haziran - 18 Haziran 2022
Saat: 11:00-17:30
Yer: Kundura Sahne

Katılım bedeli: 450 TL

Başvurular için son tarih: 16 Mayıs 2022

BAŞVURULAR SONA ERMİŞTİR İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ

 

Notlar
Atölye çalışmaları çift kişilik gruplar halinde olacaktır.
Atölyeye katılım sadece başvuru ile olacaktır. 

 


KİMLER BAŞVURABİLİR?

- 18 yaş üstü herkes başvurabilir.

- Görsel-işitsel ve plastik sanatlar, teknoloji ve tasarım, tiyatro ve dans pratikleri gibi farklı disiplinlerden gelen ve disiplinlerarası çalışmalara ilgi duyan sanatçıların başvuruları öncelikli olacaktır.

- Atölye dili İngilizce’dir.
İngilizce bilmeyen katılımcılara yönelik atölye boyunca ardıl çeviri yapılacaktır.
Türkçe bilmeyen katılımcılar için ise ileri seviye İngilizce bilme şartı bulunmaktadır.

- Katılımcıların başvuruları ile birlikte bu metodu neden öğrenmek istediklerini anlatan niyet mektubu yazmaları gerekmektedir.Sorularınız için: production@litahop.com, kultursanat@beykozkundura.com


SANATÇILAR

Babası Arjantin edebiyatının önde gelen yazarlarından ve senarist Alan Pauls ve annesi de yönetmen ve küratör Vivi Telas olan Pauls, Buenos Aires Üniversitesi'nde edebiyat ve felsefe okudu. “La sombra del gallo“ (2020), “Vigilia en Agosto“ (2019), “Operation Finale“ (2018) gibi sinema filmlerinde oynadı. Dil, yakınlığın yaratılması ve icadı ve kontrolsüz performatif durumlarla başa çıkma konularını ele alan projelerde Federico León, Dora García, Dudú Quintanilha gibi uluslararası sanatçılarla çalıştı. Arjantinli deneysel dramaturg Paula Salomón tarafından yönetilen “The Bardo, Soft Eyes” araştırma projesinde çalışmaya devam eden Pauls, psikiyatri klinikleri, özel evler ve bağımsız kültür merkezleri de dahil olmak üzere, Buenos Aires'in yerleşik sanat ortamının ötesindeki mekanlarda şiir ve edebiyat atölyeleri düzenliyor.
1998 yılında Rotozaza adı altında başlayan çalışmalarında, prova edilmemiş performans durumlarında insanlara rehberlik etme stratejisini araştırdı. Tim Etchells, Christophe Meierhans, Britt Hatzius, Gert-Jan Stam, Ivana Müller, Rita Pauls ve Glen Neath gibi sanatçılarla ortaklaşa işler üretti. 2007’den beri Autoteatro adını verdiği ve ‘Etiquette’, ‘The Quiet Volume’, ‘Cue China’, ‘OK OK, This is Not My Voice Speaking’, ‘The Extra People’ gibi performanslardan oluşan serisi ile dünyayı dolaşıyor. Son dönem çalışmaları, güvenli veya özerk bir alan olarak sanat fikrinden, katılımcı bir ‘izleyici’nin anlamlı riskler aldığı ve gerçek sonuçları deneyimlediği eserlere adım attı.

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi