REVERT

Beykoz Kundura’nın disiplinlerararası performans sahnesi Kundura Sahne, pandemi nedeniyle ertelenen fiziksel açılışını 1 Ekim’de, özgün dans projesi “REVERT” ile yapıyor!

Dans sanatçısı, koreograf ve akademisyen Tuğçe Ulugün Tuna’nın Kundura Sahne’ye ve mekâna özel koreografisini yaptığı eser; insan bedeninin ilkelliğine, zekâsına ve zamansızlığına odaklanan disiplinlerarası bir dans performansı.

Bedeni, zamanı aktarma, taşıma, iletme aracı olarak ele alan Tuğçe Ulugün Tuna, beden aracılığıyla, yolculuğa, arayışlara ve gerçek ile sürreal arasındaki ince köprüye odaklanıyor. Sanatçının gördüğü bir rüyadan açığa çıkan “REVERT: Zaman Aşıldı”, “Eklentilerden arınmak ve başlangıç yapısına, ilkel ve kök olana dönmek” anlamları taşıyan ‘Revert’ kelimesinden hareketle yola çıktı ve bütünsel yaklaşımla pandemi sürecinde üretildi.

Performans, geçmiş ile gelecek arasında duran beden üzerinden, bilincin tüm katmanlarındaki bütünün bilgisi, deneyimi ve itkisini şimdiki ana taşırken bilinmeyene doğru çıktığı yolculukta yeni bir hareket dili ve tavrı yaratıyor.

Tuğçe Ulugün Tuna’nın eşliğinde ses tasarımını Metin Kalaç, ışık tasarımını Utku Kara’nın üstleneceği eserde sanatçıya çağdaş dans sanatçıları Aybike İpekçi, Diren Ezgi Yıldızkan, Ekin Ançel, Ezgi Yaren Karademir, Furkan Yılmaz, Gizem Seçkin, Hilal Sibel Pekel, Umut Özdaloğlu, Yoseob Kim eşlik edecek.

Konsept, koreografi, videografi: Tuğçe Ulugün Tuna | Yapım: Kundura Sahne
Ses Tasarımı: Metin Kalaç, Tuğçe Ulugün Tuna eşliğinde
Işık Tasarımı: Utku Kara, Tuğçe Ulugün Tuna eşliğinde
Dansçılar: Aybike İpekçi, Diren Ezgi Yıldızkan, Ekin Ançel, Ezgi Yaren Karademir, Furkan Yılmaz, Gizem Seçkin, Hilal Sibel Pekel, Umut Özdaloğlu, Yoseob Kim

TUĞÇE ULUGÜN TUNA Hakkında
Ödüllü koreograf, çağdaş dans ve performans sanatçısı, yönetmen, güncel hareket teknikleri ve çağdaş dans sanatı eğitmeni olan ve beden odaklı terapi alanında çalışan Tuna, varoluşla olan iletişimini beden, hareket ve efor ilişkisi üzerinden kurmaktadır. Sanatçı 1983’te ADOB Çocuk Balesi’nde dans etmeye başlamış, 1996’da MSGSÜ Sahne Sanatları Bölümü birincisi olarak mezun olmuştur. 1993’ten beri uluslararası festival, organizasyon ve akademilerde, koreografisini gerçekleştirdiği disiplinlerarası dans ve performans sanatları eserleri ve dans sanatçılığının yanı sıra, çağdaş dans ve güncel hareket teknikleri, hareket terapisti eğitmenliğiyle de yer almaktadır. Sanatçı, 1993 yılında beden bilimi ve psikosomatik çalışmalara yönelmiş, dansın ve hareketin terapötik etkisini, kinestetik zeka ve farkındalık çalışmalarını ulusal ve uluslararası platformlarda, farklı yaş ve sosyal sınıf gruplarında araştırmaya, uygulamaya başlamıştır. ‘Dans ve İç Bilinç İnzivası’, ‘Aksiyon Stratejisi’, ‘Dans ve Hareket Terapisi’ gibi somatik çalışmalarını da düzenli aralıklarla gerçekleştiren Prof. Tuğçe Tuna, MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Belçika’da doğan sanatçı, İstanbul’da yaşamaktadır.

KUNDURA SAHNE Hakkında
1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin önemli endüstri miraslarından olan, 2018’den beri de İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezine dönüşen Beykoz Kundura’nın çatısı altında kurulan Kundura Sahne, çağdaş performans sanatlarına odaklanarak yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratmayı amaçlıyor.
Detaylar için; beykozkundura.com/hakkindasahne

 

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi