KUNDURA SİNEMA YENİ FİLMLER VE ÖZEL GÖSTERİMLERLE OCAK AYI PROGRAMINDA FARKLI ŞEHİRLERİ  KONUK ETMEYE DEVAM EDİYOR

Kundura Sinema Ocak ayı programında izleyicileri Miami’den Helsinki’ye, Paris’ten Dakar’ın uçsuz bucaksız sokaklarına doğru bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Ocak ayı boyunca şehri merkezine alan filmler, restore ilk gösterimler ve özel gösterim kapsamında yer alacak ​Billy Wilder​’ın kült filmi ​Bazıları Sıcak Sever ​Kundura Sinema izleyicilerini bekliyor.

Kundura Sinema geçtiğimiz Kasım ayında, Beykoz Kundura’nın geçmişini ve endüstriyel kültür mirasını yansıtan özgün atmosferinde gerçekleştirdiği ilk gösterim programını izleyicileriyle buluşturdu. Yeni film seçkisiyle Kundura Sinema Ocak 2019 programı farklı türlerde ve daha önce sinemada izleme şansı bulamadığımız filmlere beyaz perdede hayat vermeye devam ediyor. 

                                                                                                                                                       5’ten 7’ye Cléo 

Kundura Sinema ​Ocak ayı programında ilk kez gösterilecek olan 2002 yapımı​ Geçmişi Olmayan Adam’da, Fin sinemasının ünlü melankolik yönetmeni ​Aki Kaurasmäki​, izleyicileri ​Helsinki​’de hafıza kaybına uğramış bir adamın hayatına tanık olmaya davet ediyor. Görsel açıdan Kaurismäki’nin en güçlü filmlerinden biri olan ​Geçmişi Olmayan Adam, bir yandan masalsı öğeler barındırırken, bir yandan da eğlenceli hikayesinin altında kapitalizmin bütün gerçekliğini izleyicilerin gözleri önüne seriyor.

Fried​rich Wilhelm Murnau​’nun sinema tarihinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen, 1924 yapımı sessiz filmi ​Son Adam’ın restore gösterimi ilk defa Ocak ayında Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan​ Yürüyen Merdiven​’in​ canlı müziği eşliğinde izleyiciyl​e buluşacak. ​Berlin​’de lüks bir otelin kapı görevlisinin hikayesinin anlatıldığı, sinema tarihinin gerçek hazinelerinden biri olarak nitelendirilen bu filmde deneysel, hareketli kamera, mizansen ve grotesk görüntüler ve alaycı finaliyle ​Son Adam, dönemin en yenilikçi filmlerinin başında geliyor.

Yönetmen ​Lucrecia Martel​’in 2006 yapımı ​Başsız Kadın filminde izleyiciler ​Buenos Aires ​şehrinin birkaç kilometre uzağındaki yolda bir kaza sonucu başından aldığı darbenin etkisinin geçmesiyle yaşadığı kazayı hatırlamaya başlayan Veronica’nın hikayesine tanık oluyor. Film boyunca hem izleyici hem de Veronica neler olduğunu anlamaya çalışırken aynı zamanda da başkahramanın yavaş yavaş gözler önüne serilen sosyal hayatının detayları, toplumdaki konumunu oluşturan eşitsizlikleri gün yüzüne çıkarıyor.

Ocak ayı programında yer alan 1975 yapımı ​Bir Çakalın Yolculuğu’nda yönetmen Djibril Diop Mambéty ​Fransa’ya gitmek üzere Senegal’in ​Dakar kentinden ayrılmaya karar veren iki aşığı konu alıyor. Bir yolculuk filmi gibi görünen bu filmde izleyicileri şehrin sabırsız gençlerin gözünden görülen kakofonisiyle dolu bir macera bekliyor.

Kundura Sinema Ocak ayı seçkisinde hem yetişkinlerin hem de gençlerin severek izleyeceği ​Fındık İşi 2 filmini de programına dahil ediyor. Yönetmen ​Cal Brunken 2012 yapımı bu filminde ​Oakton ​şehrinin karanlık, çıkmaz sokaklarından uzak, fındık dükkanında keyifli ve eğlenceli günler geçiren sincap Surly ve arkadaşlarının çıkan bir kaza sonucu huzurlu yuvalarından oluşunu konu alıyor.

Ocak ayı programına eklenen son yeni film ise ünlü yönetmen ​Agnes Varda​’nın 1962 yapımı kült filmi ​5’ten7’ye Cléo. 60’lı yılların ​Paris​'ini yansıtan film, hastanenin önünde biyopsi sonuçlarını bekleyen genç ve güzel şarkıcı Cléo’nun sabah saat 5’ten 6 buçuğa kadarki gezintisini gözler önüne seriyor. Agnes Varda’nın ilk uzun metrajlı bu filmi Fransız Yeni Dalga akımının temel filmlerinden biri olurken, izleyiciye Cléo’nun, şehirdeki yolculuğu aracılığıyla pasif bir mükemmel kadın imajından, arzularını ifade etme ve kendi kararlarını verme yetisine sahip daha insani bir özneye dönüşmesini sunuyor.

Gösterimi Ocak ayında devam edecek filmler ise 1948 yapımı ​Jules Dassin​’in ​New York Esrarı;​Jacque Tati​’nin 1967 yapımı​ Oyun Vakti​ ve 1971 yapımı​ Trafik filmleri ile 71. Cannes Film Festivali’​ndeki restore gösteriminden sonra ilk defa izleyiciler ile buluşan ​Billy Wilder​’in 1960 yapımı ​Apartman. Restorasyonu yeni tamamlanmış ve ilk defa Kasım-Aralık programında sinemaseverlerle buluşan bu filmleri kaçıranlar için ikinci fırsat Ocak ayında Kundura Sinema’da izleyicilerini bekliyor.

Kundura Sinema’dan Özel Gösterim: ​Bazıları Sıcak Sever (25 Ocak Cuma, 21.00)

Bazıları Sıcak Sever, Park Circus/MGM Studios izni ile

Öz​el küratöryel içerikleri ve yan etkinlikleri ile misafirlerini filmler üzerine düşünmeye ve konuşmaya çağıran ​Kundura Sinema, 2018-2019 programının ilk özel gösterimini Billy Wilder​’ın 1959 yapımı restorasyonu yeni tamamlanmış ​Bazıları Sıcak Sever ile yapmaya hazırlanıyor. ​

31. Tokyo Uluslararası Film Festivali, 75.Venedik Uluslararası Film Festivali ve ​BFI Southbank​’i ziyaret eden Bazıları Sıcak Sever’in Türkiye’deki durağı Ocak ayında ​Beykoz Kundura oluyor.

Gangsterlerden kaçmak için kadın kılığına giren işsiz müzisyenler Joe ve Jerry’nin başına gelenleri konu alan filmin başrollerinde ​Tony Curtis, Jack Lemmon ve​ Marilyn Monroe yer alıyor.

Son anına kadar düşmeyen temposu ve eğlenceli hikayesi ile eskimeyen bir komedi klasiğinin restore gösterimi 25 Ocak Cuma günü ilk defa Türkiye’deki izleyicileriyle Kundura Sinema’da buluşacak.

Kundura Sinema seyircileri, film saatlerine göre özel olarak ayarlanan tekne ve servis hizmetlerinden yararlanabilirler. ​Güncel film programını takip etmek, bilet satın almak ve ulaşım ile ilgili detaylı bilgi almak için ​Kundura Sinema hesaplarını ​ve www.beykozkundura.cominternet adresini ​takip edebilirsiniz. 

Facebook, Twitter ve Instagram @kundurasinema

Facebook, Twitter ve Instagram @beykozkundura

Ocak 2019 Gösterim Programı:

5 Ocak Cumartesi

16.00 | ​Oyun Vakti / Playtime - 1967, Jacques Tati

20.00 | ​Geçmişi Olmayan Adam / The Man Without a Past - 2002, Aki Kaurasmäki


6 Ocak Pazar

16.00 | ​Apartman / The Apartment - 1960, Billy Wilder

20.00 | ​New York Esrarı / The Naked City - 1948, Jules Dassin

12 Ocak Cumartesi

16.00 | ​Oyun Vakti / Playtime - 1967, Jacques Tati

20.00 | ​Apartman / The Apartment - 1960, Billy Wilder


13 Ocak Pazar

16.00 | ​Son Adam​ ​/ The Last Laugh - 1924, Friedrich Wilhelm Murnau

20.00 | ​Trafik / Trafic - 1971, Jacques Tati


19 Ocak Cumartesi

16.00 | ​Geçmişi Olmayan Adam / The Man Without a Past - 2002, Aki Kaurasmäki

20.00 | ​Oyun Vakti / Playtime - 1967, Jacques Tati


20 Ocak Pazar

16.00 | ​Son Adam​ ​/ The Last Laugh - 1924, Friedrich Wilhelm Murnau

20.00 |​ Başsız Kadın / The Headless Woman - 2006, Lucrecia Martel


Özel gösterim***

25 Ocak Cuma - 21.00 | ​Bazıları Sıcak Sever / Some Like It Hot - 1959, Billy Wilder


26 Ocak Cumartesi

16.00 | ​Bir Çakalın Yolculuğu / Touki Bouki The Journey of The Hyena - 1975, Djibril Diop Mambéty

20.00 | ​5’ten 7’ye Cleo / Cleo from 5 to 7 - 1962, Agnes Varda


27 Ocak Pazar

13.30 |​ Fındık İşi 2 / The Nut Job 2 - 2012, Cal Brunken

16.00 | ​Başsız Kadın / The Headless Woman - 2006, Lucrecia Martel

20.00 | ​Geçmişi Olmayan Adam / The Man Without a Past - 2002, Aki Kaurasmäki

ULAŞIM

Kundura Sinema seyircileri, film saatlerine göre özel olarak ayarlanan tekne ve servis hizmetlerinden yararlanabilirler.


Tekne hareket Saatleri: ​İstinye Vapur İskelesi yanı: 15:00 ve 19:00 ​| ​Beykoz Kundura İskelesi: 16:00 ve 20:00 seansları bitiminde ​| ​Ücret (Tek yön): 5TL *Olumsuz hava koşulları nedeniyle saatlerde değişiklik yapılabilir. Hareket saatinden en az 15 dakika önce iskelede hazır olmanızı rica ederiz.


Servis hizmeti: ​Beykoz Kundura-Üsküdar arası servis hizmetimizden son seans bitiminde yararlanabilirsiniz. Dönüş (Tek Yön): Beykoz Kundura-Üsküdar Ücret: 5TL İstinye iskelesi otoparkı: ​Kundura Sinema biletinizi göstererek İstinye iskelesi otoparkının Beykoz Kundura misafirlerine özel %25 indiriminden faydalanabilirsiniz.


Özel araçla geliş:​ Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. ​Otopark ücretsizdir.


Otobüs:​ Beykoz Kundura’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Kundura Fabrikası durağından geçen otobüs hatları 15T Tokatköy-Üsküdar, 15 Beykoz-Üsküdar, 15F Beykoz-Kadıköy, 15BK Beykoz-Kadıköy, 15D Anadolu Feneri-Kavacık, 121A Beykoz-Mecidiyeköy Kadıköy.


Dolmuş:​ Üsküdar’dan düzenli olarak kalkan Beykoz dolmuşları ile Kundura Fabrikası durağına gelebilir, oradan yürüyerek Beykoz Kundura’ya ulaşabilirsiniz.


Deniz yolu: ​Yeniköy Motorları: Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlara binip Beykoz İskelesi’nde inebilirsiniz. İskele, Kundura’ya yaklaşık on beş dakika yürüyüş mesafesindedir ​| İstinye-Çubuklu Arabalı Vapur Hattı: Gün boyu düzenli seferler yapılmaktadır. Son sefer saati 21.30 ​| ​Boğaz Hattı: Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar gibi noktalardan kalkıp Beykoz’a gelen Boğaz Hattı’nı kullanabilirsiniz. Pazar günleri sefer yapılmamaktadır ​| ​Deniz Taksi: Beykoz Kundura’nın özel iskelesi bulunmaktadır. Deniz taksi ile mekâna ulaşabilirsiniz.

Editöre notlar

Gösterim Programı: ​Kundura Sinema'nın Ocak 2019 tarihlerini kapsayan film programı hakkında detaylı bilgiyi broşürde bulabilirsiniz.


Beykoz Kundura ve Kundura Sinema Hakkında:

Tarihi 1800’lere dayanan, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kesintisiz olarak faaliyet göstermiş nadir endüstriyel kültür mirası örneklerinden biri olan ​Beykoz Kundura​’da sinema kültürü, hem çalışanlarının hem de Beykoz halkının katılımıyla gerçekleşen film gösterimleri sayesinde fabrika döneminde gündelik hayatın önemli bir parçasıydı. ​Kundura Sinema​, mekânın tarihinden ve geçmişindeki bu gelenekten yola çıkarak, fabrikanın kalbi olarak nitelendirilen ​Kazan Dairesi​’nin bir bölümünü, Kundura’nın film izleme kültürünü devam ettirecek bir sinema salonuna dönüştürdü.


Geçtiğimiz sene, Beykoz Kundura Film Günleri kapsamında Karlar Altında Kâbuslar ve Bir Yaz Gecesi Sineması başlıkları altında düzenlediği film gösterimleriyle seyirciye ısınan Kundura Sinema, özel küratöryel içerikleri, tematik programları ve yan etkinlikleriyle, filmler üzerine düşünen, konuşan, sinemaya dair alternatif bir perspektif sunan, özgün bir mekân olarak misafirlerini bekliyor.

Şehir Şehir Gezinen Filmler

Kundura Sinema, 2018-2019 döneminde sunacağı film seçkisinde gözünü şehirlere çeviriyor. İlk modern kentlerden günümüze; devasa metropollerden geleceğin distopik şehirlerine; New York’tan Paris’e; Berlin’den Meksiko’ya; Tokyo’dan İstanbul’a kadar farklı coğrafyalara, dünyanın dört bir yanına uzanan filmleriyle Kundura Sinema, film tutkunlarını farklı şehirlere, yıl boyu sürecek bir yolculuğa çıkarıyor.

Geçmişe, günümüze ve geleceğe, dünyanın farklı yerlerindeki şehirlerden bakmaya davet eden ​Kundura Sinema, tarihinin başlangıcından bugüne önemli filmleri, belgeselleri ve kısa filmleri büyüleyici atmosferinde seyirciyle buluşturuyor. Program kapsamında kurmacadan deneysele, dramdan komediye, film noir’dan bilimkurguya farklı türlerde ve daha önce sinemada izleme şansı bulamadığımız filmler beyaz perdede hayat bulacak.

Uzun yıllardır ​Yıldırım Holding​ bünyesinde film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura, Kazan Dairesi’nin restorasyonu kapsamında Kundura Sinema’ya ek olarak 2019 sonunda açılacak olan Kundura Sahne ​ve mekanın​ kültürel mirasına sahip çıkma amacıyla ​Kundura Hafıza​ başlığı altında yürüttüğü Sözlü Tarih Projesi ​ile birlikte, filmlerin ve hikayelerin sadece üretildiği değil, aynı zamanda izleyicisiyle buluştuğu, İstanbul’un nitelikli kültür ve sanat alanlarından birine dönüşmeyi hedefliyor.

Beykoz Kundura’nın Kültür-Sanat Direktörü Buse Yıldırım konuyla ilgili olarak, ​“Eski kundura fabrikası zaman içinde bir hikaye ve film fabrikasına dönüştü. Bu tarihi alan çağımızın en önemli üretim kolu olan yaratıcı endüstrinin önemli bir merkezi haline geldi.
​Kundura Sinema, Türkiye’de endüstriyel bir kültür mirasının sinema salonuna dönüşümünün tek örneği. Bunun yanı sıra, film seçkisini oluştururken tür ya da ülke sineması gibi kategoriler gözetmeksizin, izleyiciye diyaloğa dayalı bir yaklaşım sunmayı hedefledik. Kundura Sinema aslında sinemasal hikâye anlatıcılığındaki daimi değişimi ve estetiği gösterme amacı taşıyor. Sinemaya paralel olarak çalışmalarına devam ettiğimiz Kundura Hafıza, bu mekanın tarihi ve kültürel mirasını sonraki kuşaklara taşımamız ve doğru bir kimlik inşa etmemiz açısından bizim için çok önemli.” yorumunda bulundu.

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi