JAPON FİLMLERİ SEÇKİSİ NİSAN’DA KUNDURA SİNEMA’DA!

 

Kundura Sinema​, şehrin karmaşasından biraz olsun uzaklaşıp, bahar aylarında keyifli vakit geçirmek isteyenler için deniz kıyısındaki konumu ve tarihi atmosferiyle birlikte seyircilerine şahane bir fırsat sunuyor.

 

Özel film seçkileri ve farklı disiplinleri bir araya getirdiği gösterimleriyle seyircilerine özel bir sinema deneyimi yaşatan Kundura Sinema; Nisan ayında Japon filmlerini odağına alıyor.

 

Kundura Sinema’da film deneyimi; seyircilere özel İstinye’den kalkan tekne servisi ile Boğaz’ da keyifli bir yolculuk ile başlıyor. Karayolu ulaşımını tercih edenler için ise, yeni eklenen Taksim servisi mekana ulaşımda kolaylık sağlıyor.

 

JAPON FİLMLERİ SEÇKİSİ KUNDURA SİNEMA’DA

 

Yönetmen ​Jia Zhang-Ke​’in 2015 yapımı

Dağlar Uzaklaşğında filminde Çin’in ekonomik ve toplumsal dönüşümü; bir ailenin yaşadıkları üzerinden seyirciye aktarıyor. Film; aşk, hüzün, kültürel değişim ve tüketme hırsı gibi duygu ve dürtülerin izini sürerken, seyirciyi de benzer izlerin peşine düşmesi için düşünmeye itiyor.

 

1953 yapımı yönetmen ​Yasujirô Ozu’​nun ​Tokyo Hikayesi, sinema tarihinin etkili filmlerinden biri. Japonya’nın hem değişim sembolü haline gelen hem de geleceğe yüzünü dönen şehri Tokyo’yu merkezine alan

 

filmin hikayesi; Hirayama çiftinin çocuklarını ziyaret etme kararı ile yine Tokyo’ya yaptıkları yolculuk ile başlıyor. Film, aileler ve çocukları arasındaki çatışmaları, farklılıkları ve zamanla oluşan değişimleri yine aileler, çocuklar ve de bireyler üzerinden anlatıyor.

  

Tokyo Tanrıları filmi, evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, ​transeksüel ​Hana ve orta yaşlı alkolik Gin’in Noel Arifesi’nde çöplerin arasında buldukları bir bebekle birlikte Tokyo sokaklarında geçen macera dolu hikayesini anlatıyor. Yönetmen ​Satoshi Kon​’un 2013 yapımı filminde kendi geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan üç karakterin macerası seyirci ile buluşuyor.

 

Tayvanlı genç bir kadın olan Yoko’nun Tokyo’da geçen hikayesine odaklanan 2003 yapımı Cafe Lumiere, aile bağları temasını işliyor. Evli olmadığı sevgilisinden hamile kaldığını öğrenen Yoko’nun hikayesi yönetmen ​Hsiao-Hsien Hou​’nun objektifinden seyirciye aktarılıyor.

 

Nisan Ayında Öne Çıkanlar

Yönetmen ​Charles Vidor​’un 1946 yapımı ​Gilda filminde Buenos Aires’te zengin bir kulübün sahibi ile evli olan Gilda’nın hayatı anlatılıyor. Aşk üçgeni içerisinde kalan Gilda karakterini canlandıran ​Rita Hayworth​’ün filmdeki nefes kesen oyunculuğu, aktrisin sinema tarihinin unutulmayan isimlerinden biri haline getiriyor.

 

2017 Madrid Uluslararası Film Festivali’nde en iyi uzun metraj belgesel ödülünü alan Güneşin Kenti yarı terk edilmiş bir maden kasabasında yaşayan sıradışı karakterlerin hayatlarını yönetmen ​Rati Oneli​’nin yorumuyla anlatıyor.

 

Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film Gösterimleri

 

Kundura Sinema ziyaretçilerinin vazgeçilmezlerinden biri olan canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri Nisan ayında iki farklı film ile devam ediyor.

 

Yönetmen ​Ewald André Dupont​’un 1929 siyah-beyaz yapımı Piccadilly,Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalışğı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor. Ayşe Tütüncü​’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek film Nisan ayında Kundura Sinema’da seyirciye sunulacak.

 

Yönetmen ​Georg Wilhelm Pabst​’ın 1929 yapımı sessiz filmi ​Pandora’nın Kutusu çekiciliği ile herkesi baştan çıkaran ve onları büyük bir trajedinin içine sokan bir dansçının Berlin sokaklarındaki hikayesini anlatıyor. ​Geçtiğimiz ay Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müzik eşliğinde gösterimi gerçekleşen film Nisan ayında tekrar Kundura Sinema ziyaretçileriyle buluşuyor.

 

 

Baharda Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi ve Çizgi Film Seçkisi

Kundura Sinema ​7-10 yaş grubu ​için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem tarafından tasarlanmış“Hareketli İmgeler” atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatropelar ​(Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. ​27 Nisan Cumartesi günü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek bu atölyenin ardından ​Lobster Films kataloğundan seçilen Çizgi Film Seçkisi’nden gösterime aileler de katılabilecek.

 

IDFA Belgeselleri - Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

 

Amsterdam’da her yıl düzenlenen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen iki belgesel Nisan ayı programında Kundura Sinema seyircileri ile buluşacak.

 

Yönetmen ​David Verbeek’​in 2018 yapımı belgeseli ​Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak yeni internet fenomeni olan Çince Rap’e odaklanıyor. Sansür uygulamasının ardından rapçilerin ifade özgürlüğü mücadelesi 23 dakikalık belgeselde anlatılıyor.

 

Bir Zamanlar Şanghay’da filminde neon ışıklar ve zenginliklerle dolu Çin’in megapolü Şangay yerine bu sefer seyirciler Azarbeycan’ın başkenti Bakü’deki bir gecekondu mahallesine konuk olacak. Yönetmen ​Leyli Gafarova​’ın 2018 yapımı belgesel filmi, demiryolu hattının etrafındaki gecekonduların yıkım sürecinde gelişen olayları anlatıyor.

 

Nisan Ayında Gösterimi Devam Eden Filmler

Geçtiğimiz ay yola çıkan ​Kundura Ekspres Nisan ayında da yolculuğuna ​Demiryolu Sakinleri, Gizem Treni ve The Darjeeling Limited filmleri ​ile devam ediyor. ​Texas​’ta yaşayan, içine kapanık bir adam olan Travis’in kardeşi ile birlikte modern dünyanın ona sunduklarına ve ailesine yeniden bağlanışına odaklanan yönetmen ​Wim Wenders​’ın 1984 yapımı ​Paris, Texasfilmi, kaçıranlar için Nisan ayında Kundura Sinema’da.

 

Nisan 2019 Gösterim Programı

 

6 Nisan Cumartesi

13.30 |​Demiryolu Sakinleri - 2016, ​Sompot Chidgasornpongse

16.00 | ​Gizem Treni ​- ​1989, ​Jim Jarmusch

19.30 | ​The Darjeeling Limited - 2007, Wes Anderson

 

7 Nisan Pazar

16.00 | ​Pandora’nın Kutusu - 1929, Georg Wilhelm Pabst**

19.30 | ​Paris, Texas - 1984, Wim Wenders

 

13 Nisan Cumartesi

16.00 | ​Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak - 2018, David Verbeek ​*​IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi Bir Zamanlar Shangay’da - 2018, Leyli Gafarova ​*​IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

19.30 | ​Dağlar Uzaklaşğında - 2015, Jia Zhang-Ke

 

14 Nisan Pazar

16.00 |​​Güneşin Kenti - 2017, Rati Oneli

19.30 | ​Tokyo Hikayesi - 1953, ​Yasujirô Ozu

 

20 Nisan Cumartesi

16.00 | ​Tokyo Tanrıları - 2003, Satoshi Kon

19.30 | ​Cafe Lumiere - 2003, Hsiao-Hsien Hou

 

21 Nisan Pazar

16.00 | ​Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak - 2018, David Verbeek ​*​IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi Bir Zamanlar Shangay’da - 2018, Leyli Gafarova ​*​IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

19.30 |​Dağlar Uzaklaşğında - 2015, Jia Zhang-Ke

 

27 Nisan Cumartesi

16.00 | ​Çizgi Film Seçkileri - 1920’li yıllar *Çocuk Atölyesi kapsamında

19.30 |​​Tokyo Tanrıları - 2003, Satoshi Kon

 

28 Nisan Pazar

16.00 | ​Picadilly - 1929, Ewald André Dupont ***

19.30 | ​Dağlar Uzaklaşğında - 2015, Jia Zhang-Ke

 

**Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde *** Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avantajlı biletler ve özel ulaşım imkânları için www.beykozkundura.com Facebook, Twitter ve Instagram @kundurasinema /// @beykozkundura

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi