KONUŞMA 1: İNSAN BİR YAPAY ZEKA MIDIR?

 • 28 January 2021 | Thursday
  21:00
Free event, registration is needed.

Ücretsiz & Çevrim içi

Kayıt yaptırmanıza gerek kalmadan, bu link ile aşağıda detaylarını paylaştığımız oturuma katılabilirsiniz:
Webinar ID: 914 7587 9607
Passcode:   422763
*Etkinliğe giriş yapabilmek için zoom uygulamanız üzerinden oturum açmış olmanız gerekmektedir.

Konuşma 1: İnsan bir yapay zeka mıdır?
Yapay zeka çalışmaları sayesinde aslında insan zekasına dair de yeni bakış açıları geliştiriyoruz. Davranışçılık, evrimsel psikoloji, nörobilim, genetik gibi alanlardaki bulguların ışığında pek çok düşünür, insanın da "programlanan" bir şey olduğunu öne sürmeye başladı. Bu gelişmelerin ışığında insana özgü olduğuna inandığımız pek çok unsuru yeniden sorgulamamız gerekecek gibi görünüyor: özgür irade, bellek, aşk, estetik, dil... Akademisyen Dr. Umut Eldem’in gerçekleştireceği çevrim içi bu konuşmada yapay zeka çalışmalarının insana dair neler söylediğini tartışacağız.

Beykoz Kundura’da çevrim içi gösterimi süren ​“Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi” adlı oyundan yola çıkacak konuşma,  Hubert Dreyfus, Jacques Derrida, Benjamin Libet gibi düşünürlerin izinden giderek teknoloji felsefesi, davranışçılık, özgür irade, felsefi antropoloji gibi kavramları tartışmaya açacak.

Anahtar kelimeler
Tekinsiz Vadi, Teknoloji Felsefesi, Davranışçılık, Özgür İrade, Felsefî Antropoloji (Uncanny Valley, Philosophy of Technology , Behaviorism, Free will, Philosophical Anthropology)Düşünürler: Hubert Dreyfus, Jacques Derrida, Benjamin Libet

Dr. UMUT ELDEM
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Kant ve Heidegger hakkındaki araştırmaları ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı; Derrida, Hegel ve Yapay Zeka Etiği üzerine birçok konferans ve toplantıda konuşmalar yaptı. Pratik Felsefe ile Türkiye Kant Topluluğu’nun yönetim kurullarında yer alan Eldem, geçen yıl doktor öğretim üyesi olarak başladığı Doğuş Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Önemli felsefî metinleri ele aldığı Sesli Düşünce adlı bir Youtube kanalı vardır.

  Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğimiz öncesinde siz değerli katılımcılarımıza uygulama hakkında genel bilgi vermek isteriz.

  Uygulama Ayarları

  • Etkinliğe giriş yapabilmek için zoom uygulamanız üzerinden oturum açmış olmanız gerekmektedir.
  • Bilgisayar ya da telefonunuzda zoom uygulamanız yüklü değilse, uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Seating Arrangement

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi