İRADENİN SESİ: YAPAY ZEKA VE REMOTE İSTANBUL

 • 30 November 2021 | Tuesday
  21:00
Free event, registration is needed.

Türkçe, Ücretsiz & Çevrim içi
Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğe kayıt olmak için TIKLAYINIZ.

Beykoz Kundura’nın felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya ve okumaya davet eden düşünce platformu FelsefeLab, Remote Istanbul ile devam ediyor. Akademisyen Dr. Umut Eldem’in eşliğinde yapılacak çevrimiçi konuşma, izleyici ve oyuncu, gerçek hayat ile sanal dünya arasındaki çizginin bulanıklaştığı yerden insan ve yapay zeka ilişkisini tartışmaya açacak.
Düşünürler: Jacques Derrida, Mark Coeckelbergh, Jacques Ellul, Immanuel Kant
Anahtar Kelimeler: Özgür irade, yapay zeka, yapısöküm, sanat felsefesi, teknoloji felsefesi

Teknoloji genellikle bir şeylerin yerini alır ve bazı yetilerimizi geliştirir. Yapay zeka bağlamında bu süreci her gün deneyimliyoruz. Pek çoğumuz artık, gittiğimiz bir şehirde iyi yemek yapan bir yer arıyorsak, orada yaşayan birilerine sormak yerine telefonumuza soruyoruz. Ona bir komut veriyoruz: “Bu bölgedeki iyi restoranları bul”. O da bize komut veriyor: “Şu restorana git”.
Yukarıdaki örnekte yapay zeka bir sosyalleşmenin yerine başka bir sosyalleşme koymuş oldu. Ve yüzlerce kişiden gelmiş bilgileri damıtarak tek bir kişinin gösteremeyeceği kadar fazla seçeneği gözümün önüne serdi. Bu örneğe artık aşinayız. Peki sanat alanında yapay zeka neyin yerini alacak ve neyi geliştirecek? Yapay zeka bir senaristin veya yazarın yerini alabilir mi? Oyuncular ondan komut alabilir mi? Hangi komutların sonucunda bir oyun ortaya çıkar?

Kundura Sahne’nin ikincisi gerçekleşen performansı Remote İstanbul, hem yapay zekanın hem de tiyatronun sınırlarını sorguluyor ve içinde yaşadığımız şehri bir dekora dönüştürüyor. Ama asıl en temelinde, insan ve yapay zeka arasındaki ‘komut alışverişi’ni irdeliyor. İlk komut nereden geldi? Bu komutu takip edersem ne olur? Takip etmeme şansım var mı?

Elbette sanatsal deneyimin özünde kendi irademizi askıya almak yatar; bir film izlerken hareketsiz dururuz, konsantre oluruz, kendimizi hikayenin akışına bırakırız. Ancak Remote İstanbul bu durumu bir adım öteye taşıyarak irademizi bir sese tâbi kılmaya çağırıyor bizi. İzleyici ve oyuncu, gerçek hayat ile sanal dünya, insan ile yapay zeka arasındaki çizginin bulanıklaşmasına tanık oluyoruz. Bu bulanıklaşmanın sonuçlarını konuşmak ve tartışmak için akademisyen Dr. Umut Eldem’in eşliğinde yapılacak “İradenin sesi: Yapay zeka ve Remote İstanbul”  başlıklı FelsefeLab sohbetine davetlisiniz.”


Dr.UMUT ELDEM

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Kant ve Heidegger hakkındaki araştırmaları ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı; Derrida, Hegel ve Yapay Zeka Etiği üzerine birçok konferans ve toplantıda konuşmalar yaptı. Pratik Felsefe ile Türkiye Kant Topluluğu’nun yönetim kurullarında yer alan Eldem, geçen yıl doktor öğretim üyesi olarak başladığı Doğuş Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Önemli felsefî metinleri ele aldığı Sesli Düşünce adlı bir Youtube kanalı vardır.

  Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğimiz öncesinde siz değerli katılımcılarımıza uygulama hakkında genel bilgi vermek isteriz.

  Uygulama Ayarları

  • Etkinliğe giriş yapabilmek için zoom uygulamanız üzerinden oturum açmış olmanız gerekmektedir.
  • Bilgisayar ya da telefonunuzda zoom uygulamanız yüklü değilse, uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Seating Arrangement

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi