III - ETİK: İYİ BİR JEDİ NASIL YAŞAR?

 • 4 May 2021 | Tuesday
  21:00
Free event, registration is needed.

Türkçe, Ücretsiz & Çevrim içi

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğe kayıt olmak için TIKLAYINIZ.

Beykoz Kundura’nın Şubat ayında başlattığı ve felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya ve okumaya davet eden düşünce platformu FelsefeLab devam ediyor. Geçtiğimiz ay “Yapay Zeka” temasını odağına alan FelsefeLab, akademisyen Dr. Umut Eldem’in eşliğinde bu ay Star Wars evrenine açılıyor ve GÜÇ kavramı üzerine konuşuyor.

III - Etik: İyi bir Jedi Nasıl Yaşar?
Star Wars evreninde bir çok farklı etik yaklaşımı bir arada bulmak mümkün. Jedi düzeni ve Stoacılık, İman Şövalyeleri olarak Luke ve Anakin, sadakat ve ihanet, baba ve oğulun mücadelesi, ölüm-kalım raddesindeki ahlaki ikilemler hemen her Star Wars filminde karşımıza çıkan temalardan yalnızca birkaçı. Bu konuşmada bu temaları birbirine yaklaştıracak olan bir “İyilik” anlayışının Star Wars evreninde nasıl işlendiğini sorgulamaya çalışacağız. Son yıllarda etik literatüründeki popüler yaklaşımların (kuralcılık, sonuççuluk ve erdem etiğinin) bu kurgu aracılığıyla nasıl bir araya getirilebileceğini görmeye çalışacağız. 

Düşünürler: Kant, Stoa Okulu, Daniel Malloy, Judith Barad, William Stevens, Matt Hummel, William Lindenmuth
Anahtar Kelimeler: Stoacılık, Deontoloji, Erdem etiği, kendini gerçekleştirme, ahlaki ikilemler

Dr.UMUT ELDEM
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Kant ve Heidegger hakkındaki araştırmaları ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı; Derrida, Hegel ve Yapay Zeka Etiği üzerine birçok konferans ve toplantıda konuşmalar yaptı. Pratik Felsefe ile Türkiye Kant Topluluğu’nun yönetim kurullarında yer alan Eldem, geçen yıl doktor öğretim üyesi olarak başladığı Doğuş Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Önemli felsefî metinleri ele aldığı Sesli Düşünce adlı bir Youtube kanalı vardır.

  Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğimiz öncesinde siz değerli katılımcılarımıza uygulama hakkında genel bilgi vermek isteriz.

  Uygulama Ayarları

  • Etkinliğe giriş yapabilmek için zoom uygulamanız üzerinden oturum açmış olmanız gerekmektedir.
  • Bilgisayar ya da telefonunuzda zoom uygulamanız yüklü değilse, uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Seating Arrangement

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi