THE FEMINISTER
Kundura Sinema

  • 08 Mart - 17 Mayıs

Belgesel

Yönetmen | VIKTOR NORDENSKIÖLD

İsveç / 2018 / Renkli / 93’ / DCP
İsveççe; Türkçe altyazılı

The Feminister belgeseli, 2014-2019 yılları arasında İsveç Dışişleri Bakanlığı yapmış Margot Wallström’ü takip ediyor. Feminist politikalarıyla bilinen Wallström’ü dört yıl boyunca kayıt altına alan yönetmen Viktor Nordenskiöld, belgeselinde bir taraftan bakanın korkusuz ve etkili eylemlerini gözler önüne sererken bir taraftan da uluslararası politik atmosfere ve bu atmosferde kadının yerine dikkat çekiyor.

Keskin, korkusuz ve güçlü bir karaktere sahip Margot Wallström, yalnızca İsveç ve Avrupa siyasetinde değil, dünya siyasetinde de oldukça etkili bir isim. Görevde olduğu süre içinde Suudi Arabistan, İsrail, Kuzey Kore gibi kadın hakları konusunda çok da iddialı olmayan ülkelerle yaptığı zorlu anlaşmalarla gündeme geldi. Türkiye’deki çocuk yaşta evliliklerle ilgili söz söylemekten de geri durmayan Wallström, toplumsal cinsiyet eşitliğini ön planda tutan politikalarıyla Kanada, Fransa gibi pek çok ülkenin siyasetçilerine ilham verdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne girebilmek için yürüttüğü kampanya sebebiyle herkesin dikkatini üzerine çekti.

Şimdi de The Feminister belgeseliyle bu etkisini daha geniş bir alana taşıyor. Belgesel, Wallström’ün siyasi eylemleri kadar bu süreç içinde bulunduğu ruh halini de yansıtıyor. Stres kaynaklı hastalıklar, ölüm tehditleri, yalnızlık, korku... Wallström’ün güçlü görünümünün ardında baş etmesi gereken onca durum ve duygu seyirciye oldukça samimi ve çarpıcı bir şekilde aktarılıyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
THE FEMINISTER Kundura Sinema 17.05.2020 17:00 Satışta
Detay
Satışta Değil
THE FEMINISTER Kundura Sinema 08.03.2020 19:30 Geçmiş Etkinlik

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi