DİREN!
Kundura Sinema

  • 01 Mart - 09 Mayıs

Orijinal adı | Suffragette

Yönetmen | SARAH GAVRON

İngiltere, Fransa / 2015 / Renkli ve Siyah Beyaz / 106’ / DCP
İngilizce; Türkçe altyazılı

Senaryo | Abi Morgan
Oyuncular | Carey Mulligan, Anne-Marie Duff, Helena Bonham Carter

Yönetmen Sarah Gavron, 2015 yapımı Diren! filminde seyirciyi 20. yüzyıl başlarına götürüyor. Victoria devri sonrasında İngiltere’de geçen film, kadınların oy hakkını savunan süfrajet hareketine odaklanıyor ve farklı arka planlara sahip fakat aynı amaç için erkek egemen sisteme karşı mücadele veren kadınların hikâyesini anlatıyor.

Çocuk yaşta çalışmaya başlayan, hayatı türlü mücadelelerle geçmiş genç bir emekçi kadın olan Maud Watts, süfrajet hareketiyle bir cam indirme eylemi sırasında tanışır. İlk önce gördükleri karşısında kendini tedirgin hissetse de günlük hayatta maruz kaldığı psikolojik şiddetin de etkisiyle süfrajetlerin eşitlik taleplerine karşı sempati duymaktan geri durmaz. Zamanla hareketin bir parçası olur ve hayatı bambaşka bir yöne evrilir. Toplum içindeki temsili de aynı şekilde değişecektir; yadırganacak, dışlanacaktır. Fakat daha da önemlisi çok ağır bedeller ödemek zorunda kalacaktır.

Gerçek olaylara dayanan ve kadın hakları mücadelesinde oldukça kritik bir döneme işaret eden filmin senaryosu, Görünmeyen Kadın ve Demir Leydi filmlerinin de senaristi olan Abi Morgan’a ait. Başrolde ise daha önce Aşk Dersi, Beni Asla Bırakma, Utanç filmleriyle tanıdığımız Carey Mulligan var. Mulligan’a hareketin lideri olan Emmeline Pankhurst rolüyle Meryl Streep de eşlik ediyor. Usta oyuncu Streep, filmde oldukça az ama bir o kadar etkili sahnelerde kendini gösteriyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
DİREN! Kundura Sinema 03.05.2020 16:00 Satışta
Detay
Satışta
DİREN! Kundura Sinema 09.05.2020 17:00 Satışta
Detay
Satışta
DİREN! Kundura Sinema 20.06.2020 19:30 Satışta
Detay
İptal Edildi
DİREN! Kundura Sinema 01.03.2020 19:30 İptal Edildi

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi