ROMANTIC COMEDY
Kundura Sinema

  • 02 Mayıs - 02 Mayıs

Belgesel

Yönetmen | ELIZABETH SANKEY

İngiltere / 2019 / Renkli / 78’ / DCP
İngilizce; Türkçe altyazılı

Senaryo | Elizabeth Sankey
Oyuncular | Jessica Barden, Cameron Cook, Anne T. Donahue

Elizabeth Sankey, ilk belgeseli Romantic Comedy ile sinemada romantik komedi türünün geçmişine, şimdisine ve geleceğine odaklanıyor. Yönetmen, geçmişten günümüze çeşitli örnekler üzerinden ilerleyerek kurguladığı bu belgeselinde romantik komedi türünde çekilen filmlerin empoze ettiği kavramları tartışmaya açıyor.

Tesadüfen yaşanan karşılaşmalar, yağmurla ıslatılmış aşk itirafları, tatlı atışmalar, sonu evlilikle biten ilişkiler... Pek çok kişi gibi Elizabeth Sankey de ilk gençlik yıllarını romantik komedi filmleri izleyerek, bu filmde çizilen hayatlara ve ilişkilere imrenerek geçirmiş. Daha da önemlisi nasıl sevmesi ya da sevilmesi gerektiğini bu filmlerden öğrenmiş; ya da öğrendiğini sanmış... Zamanla bu filmlerin seyirci üzerinde nasıl bu kadar etkili olduğunu sorgulamaya başlamış. İşte bu sorgulama da ilk belgeselinin ilham kaynağı olmuş.

Romantic Comedy, dünya çapında en çok izlenen bu filmlerinin satır aralarına inerek sevgiye, ilişkilere ve romantizme bakış açımızı nasıl şekillendirdiklerini anlamaya çalışıyor. Neden romantik komedi filmleri hep aynı hikâye üzerinden ilerliyor ve neden bu hikâyelerin hep tutucu bir tarafı var? Neden kariyer sahibi kadınlar negatif bir şekilde yansıtılıyor? Eşcinsel hikâyeler neden anlatılmıyor ya da filmlerde var olan eşcinsel karakterler neden belli kalıplara oturtulmaya çalışılıyor?  Nasıl oluyor da gerçek hayattan bu kadar kopuk olan bu filmler, pek çok konuda seyircinin algısını şekillendirebiliyor? Bir Gecede Oldu/ It Happened One Night’tan Bridget Jones’un Günlüğü/Bridget Jones’ Diary’e pek çok filmden kesitler sunan belgesel, tüm bu sorular üzerinden giderek türe eleştirel bir yaklaşım getiriyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
ROMANTIC COMEDY Kundura Sinema 02.05.2020 16:00 Satışta
Detay
Satışta
ROMANTIC COMEDY Kundura Sinema 16.05.2020 14:00 Satışta

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi