OVERSEAS
Kundura Sinema

  • 10 Mayıs - 06 Haziran

Belgesel

Yönetmen | SUNG-A YOON

Belçika, Fransa / 2018 / Renkli / 91’ / DCP
İngilizce, Filipin Dili; Türkçe altyazılı

Senaryo | Sung-A Yoon

Her yıl 200 binden fazla Filipinli kadın, ev işçisi ya da dadı olarak çalışmak üzere dünyanın farklı noktalarına göç ediyor, gittikleri ülkelerde tutunmaya çalışıyor.  Öyle ki günümüzde dünyanın pek çok yerinde Filipinli bir kadınla çalışmak, bir tür sosyal statü göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu kadınların ne kadar disiplinli olduğundan, çocukların ilk eğitiminde ne denli önemli bir rol oynadıklarından bahsediliyor. Fakat bir şey göz ardı ediliyor: Bu kadınlar, farklı ülkelere göçerken arkada kendi çocuklarını, ailelerini bırakıyor ve büyük bir fedakarlığı göğüsleyerek bilinmezliğe doğru bir adım atıyor.

Filipinli kadınların içinde bulunduğu bu durum, yönetmen Sung-A Yoon’un Overseas adlı belgeselinde bir kez daha gündeme geliyor. Film, ev işleri öğreten bir merkezde yurtdışında çalışmaya hazırlanan kadınları takip ediyor. Hazırlık derslerinde kendilerini hem işçi hem de işveren yerine koyarak pratik yapan kadınlar bir taraftan ev işlerinin inceliklerini öğrenirken bir taraftan da özlem ile olası psikolojik ve fiziksel tacizle nasıl baş edeceklerini öğreniyor.

Gerçekle kurgu arasında gidip gelen Overseas, küreselleşen dünyamızda “modern hizmetçilik” kavramını sorguluyor ve bu kadınların kararlılığını, dayanışmasını ve kendileri bekleyen zorluklar karşısında takındıkları tavırları seyirciyle paylaşıyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
OVERSEAS Kundura Sinema 10.05.2020 14:00 Satışta
Detay
Satışta
OVERSEAS Kundura Sinema 06.06.2020 16:00 Satışta

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi