BIR, IKI, ÜÇ
Kundura Sinema

  • 19 Ocak - 25 Ocak

Orijinal adı | One, Two, Three
Yönetmen  | BILLY WILDER

ABD / 1961 / Siyah-Beyaz / 104’ / DCP
İngilizce, Almanca, Rusça; Türkçe altyazılı

Senaryo     | Billy Wilder, I.A.L. Diamond, Ferenc Molnár
Oyuncular | James Cagney, Pamela Tiffin, Horst Buchholz, Howard St. John, Arlene Francis

1961 yapımı Bir, İki, Üç döneminin en tartışmalı metinlerinden bazılarına imza atan Macar oyun yazarı Ferenc Molnár’ın 1929’da kaleme aldığı bir tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlandı. Molnár’ın merak uyandıran anlatısına Hollywood’un usta yönetmeni Billy Wilder’ın dehası eklenince ortaya muazzam bir film çıktı.

Soğuk Savaş dönemine dair alışılagelmiş hikâyelerin dışına çıkan, hiciv sanatının sinemadaki en iyi örneklerinden biri olan filmin başrolünde ise Hollywood’un çok sevilen aktörü James Cagney var. Cagney, filmde Batı Almanya’da Coca Cola şirketinde yükselmek için her şeyi yapmaya hazır bir beyaz yaka olan C.R. MacNamara’yı (Mac) canlandırıyor.

Profesyonel hırslarıyla gözü kör olmuş ve bölgedeki başarılarıyla adını her geçen gün biraz daha duyuran Mac, bir gün Atlanta’daki patronu W.P. Hazeltine’den (Howard St. John) bir telefon alır ve Hazeltine’nin 17 yaşındaki asi kızı Scarlett’in (Pamela Tiffin) Batı Berlin’e geleceğini öğrenir. Patronu kendisinden Scarlett’a göz kulak olmasını istemiştir. İki haftalık bu ziyaret, sebebi anlaşılamayacak bir şekilde uzar ve iki ayın sonunda Mac, Scarlett’in Doğu Berlinli bir komünist olan Otto Ludwig Piffl (Horst Buchholz) ile evlendiğini öğrenir. Çift yeni bir hayat kurmak üzere Moskova’ya yerleşmeye karar vermiştir. Scarlett’in babası, Mac’in biricik patronu Hazeltine ise kızını Almanya’dan alıp ülkesine geri götürmek üzere yola koyulmuştur. Peki patronunu hoş tutmak için ant içmiş, kariyer basamaklarını üçer, beşer çıkmaya yeminli Mac, emperyalist patronuna kızının bir komünistle evlendiğini nasıl söyleyecektir?

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta Değil
BIR, IKI, ÜÇ Kundura Sinema 19.01.2020 16:00 Geçmiş Etkinlik
Detay
Satışta Değil
BIR, IKI, ÜÇ Kundura Sinema 25.01.2020 19:30 Geçmiş Etkinlik

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi