GİZLİ TEŞKİLAT
Kundura Sinema

  • 14 Şubat - 16 Şubat

Orijinal adı | North By Northwest
Yönetmen  | ALFRED HITCHCOCK

ABD / 1959 / Renkli / 136’ / DCP
İngilizce, Fransızca; Türkçe altyazılı

Senaryo    | Ernest Lehman
Oyuncular | Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason

Kuşku ve casusluk temasıyla yola çıkıp da gerilim filmlerinin usta yönetmeni Alfred Hitchcock’un heyecanlı başyapıtı Gizli Teşkilat’ı liste dışı bırakmak olmaz. Hitchcock, diğer tüm filmlerinde olduğu gibi bu filmiyle de şüpheyi ustalıkla yoğurup seyircinin aklını başından alıyor ve tansiyonun bir an bile düşmediği bir hikâyeye imza atıyor.

Baştan sona merakla izlenen, sinema tarihinin en özel yapımlarından biri olan Gizli Teşkilat’ın başrolü ise döneminin önde gelen aktörlerinden Cary Grant’a emanet. Grant filmde, New York’ta sıradan bir hayat sürerken George Kaplan kod isimli bir ajanla karıştırılıp kaçırılmasıyla hayatı bambaşka bir yöne evrilen Roger Thornhill’i canlandırıyor. Thornhill kendisine yöneltilen suçlamaları inkâr edip masum olduğunu ileri sürdükçe beklenmeyen olaylar ve tesadüfler sonucu daha da işin içine düşüyor.

Film boyunca Thornhill’in heyecanlı kaçışı ve kendini aklama çabası seyircinin nefesini keserken, bir yandan da Soğuk Savaş döneminin siyasi dinamikleri gözler önüne seriliyor. Hitchcock, şüphe ve adrenalin dolu bu olayların arasına romantizm ve mizah sokmaktan da geri durmuyor. Bu özelliğiyle Gizli Teşkilat, romantik gerilim filmlerinin de ilki kabul ediliyor.

Etkinlik Adı Lokasyon Tarih Durum
Detay
Geçmiş Etkinlik
GİZLİ TEŞKİLAT Kundura Sinema 14.02.2020 21:00 Geçmiş Etkinlik
Detay
Geçmiş Etkinlik
GİZLİ TEŞKİLAT Kundura Sinema 16.02.2020 19:30 Geçmiş Etkinlik

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi