GÜLMEYEN KADIN
Kundura Sinema

  • 18 Ocak - 26 Ocak

Orijinal adı | Ninotchka
Yönetmen  | ERNST LUBITSCH

ABD / 1939 / Siyah-Beyaz / 110’ / DCP
İngilizce, Rusça; Türkçe altyazılı

Senaryo    | Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch, Melchior Lengyel
Oyuncular | Greta Garbo, Melvyn Douglas, Ina Claire

1939 yapımı Gülmeyen Kadın, Amerikan sinema tarihinin en bilindik romantik komedilerinden biri olarak kabul ediliyor. Yönetmenliğini komedi türünün önde gelen isimlerinden Ernst Lubitsch’in üstlendiği film, Macar oyun yazarı Melchior Lengyel’in bir hikâyesinden beyazperdeye uyarlandı.

Filme ismini veren Ninotchka karakterini ise eşsiz güzelliği ve üstlendiği roller sebebiyle “Hollywood’un buzlar kraliçesi” lakabını alan Greta Garbo canlandırıyor. Ninotchka karakteriyle kariyerinde ilk kez bir komedi filminde yer alan Garbo’ya bir başka usta oyuncu Melvyn Douglas eşlik ediyor. Emperyalizm ve komünizme iki farklı karakter üzerinden alaycı bir şekilde yaklaşan film, seyircilere politik bir güldürü sunuyor.

Sovyetler Birliği için çalışan diplomat Nina Ivanovna Yakushova (Ninotchka), Rus Devrimi sırasında ele geçirilen mücevherlerin satışı için Paris’e gönderilir. Bu sırada gamsız bekâr Kont Leon d'Algout (Melvyn Douglas) da mücevherlerin önceki sahibi Grand Düşes Swana (Ina Claire) adına onları ele geçirmeye çalışmaktadır. Birbirlerine tamamen zıt ideolojilere sahip olmalarına rağmen kısa sürede Leon’un cazibesine kapılan soğuk Ninotchka, istemeden mantığının sesine kulaklarını tıkar. Böylece her ikisi için de merak uyandıran bir dönüşümün kapıları aralanmış olur.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta Değil
GÜLMEYEN KADIN Kundura Sinema 18.01.2020 16:00 Geçmiş Etkinlik
Detay
Satışta Değil
GÜLMEYEN KADIN Kundura Sinema 26.01.2020 16:00 Geçmiş Etkinlik

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi