JAWS
Kundura Sinema

  • 31 Mayıs - 28 Haziran

Pazar Sinema Kulubü

Yönetmen | STEVEN SPIELBERG
ABD / 1975 / Renkli / 124’ / DCP
İngilizce; Türkçe altyazılı
Senaryo     | Peter Benchley, Carl Gottlieb
Oyuncular | Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss

Amerikalı yazar Peter Benchley’in 1974 yılında yayınlanan aynı isimli çok satan romanından yönetmen Steven Spielberg tarafından 1975’te beyazperdeye uyarlanan Denizin Dişleri, küçük bir sahil kasabasının başına bela olan köpekbalığı ve onu yakalamaya çalışan bir ekibi takip ediyor. Gişe rekoru kıran eğlence filmleri için kullanılan “Blockbuster” terimini ortaya çıkaran film, modern Hollywood sineması açısından da bir dönüm noktası kabul ediliyor ve Amerikan sinema tarihinin en önemli, dahası en uzun soluklu klasiklerinden biri olarak gösteriliyor.

Her ne kadar birkaç jenerasyonda köpekbalığı fobisi oluştursa ve sinema tarihinde köpekbalığı korkusunu başlatan film olarak kabul edilse de Denizin Dişleri için sıradan bir köpekbalığı filmi demek haksızlık olur; aslında çok daha karışık bir olguya parmak basarak seyirciye bir tür ahlak hikâyesi anlatıyor. Başrolleri ise büyük beyaz köpekbalığı Jaws’ın neden olduğu ölümlerin izini süren polis memuru performansıyla ünlenen Roy Scheider, komisere yardımcı olan deniz biyoloğunu canlandıran Richard Dreyfuss ve profesyonel köpekbalığı avcısı rolünde izlediğimiz Robert Shaw paylaşıyor.

Amity Adası’nın belediye başkanı, turizme engel olacağı gerekçesiyle Jaws’un neden olduğu ölümlerin duyulmasını ve bu olayların yaşandığı sahilin kapanmasını istemez. Fakat son olarak küçük bir çocuğun ölümü üzerine kasaba halkı, örtbas edilen bu durum karşısında daha fazla sessiz kalmayacaktır; artık herkes katil köpekbalığını bulmak için üzerine düşeni yapmaya hazırdır.

Baştan sona gerilim duygusunun sona ermediği Denizin Dişleri, olay örgüsü kadar John Williams imzası taşıyan film müziğiyle de dikkat çekiyor. Öyle ki Williams’a Oscar, Altın Küre, BAFTA başta olmak üzere pek çok ödül kazandıran bu beste, zaman içinde gerilim hikâyelerinde tehlikenin yaklaştığını temsil eden bir klasiğe dönüştü.

80’li ve 90’lı yılların pazar gecesi sinema geleneğini günümüze taşımak amacıyla Kundura Sinema tarafından her ayın son pazar akşamı düzenlenen Pazar Sinema Kulübü kapsamında gösterilecek film, denizlerin kara belası Jaws korkusunu bir kez daha seyirciyle paylaşmaya geliyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
JAWS Kundura Sinema 31.05.2020 19:30 Satışta

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi