İKİLİ SERÜVEN : FARKLI DÖNEMLER FARKLI COĞRAFYALAR
Kundura Sinema

  • 01 Mart - 09 Mayıs

DELPHINE ET CAROLE, INSOUMUSES
Belgesel
Yönetmen | CALLISTO MCNULTY
Fransa, İsviçre / 2018 / Renkli ve Siyah Beyaz / 70’ / DCP
Fransızca, İngilizce; Türkçe altyazılı
Senaryo | Callisto McNulty, Alexandra Roussopoulos
Oyuncular | Carole Roussopoulos, Delphine Seyrig, Chantal Akerman

Yönetmen Callisto McNulty’nin bu belgeseli 1970’lerin Avrupası’nda feminist harekete odaklanıyor. Yasal kürtaj hakkı, ücretsiz doğum kontrol olanakları, cinsel azınlık hakları ve dönemin feminist gündemine dair pek çok konu, oyuncu ve kadın hakları aktivisti Delphine Seyrig ile belgesel sinemacı ve video sanatçısı Carole Roussopoulos’nun bakış açısından seyirciye aktarılıyor.
Kadın hareketlerinin giderek canlandığı 1970’lerde Seyrig ve Roussopolous bir araya gelir ve kadın video kolektifi “Insoumuses”u kurarlar. Birlikte dönemin feminist mücadelesini kayıt altına almaya başlarlar. Böylece ortaya arşiv niteliğinde bir dizi video çıkar. İkilinin yaratıcı ve ezber bozan bakış açısıyla şekillenmiş bu videolar, aradan neredeyse 40 yıl geçmesinin ardından yönetmen Callisto McNulty’e ilham olarak Delphine et Carole, Insoumuses belgeselinin çıkış noktasını oluşturur.
Delphine et Carole, Insoumuses söz konusu videolardan kesitler, ikilinin fotoğrafları ve Carole Roussopolous ile yapılan söyleşiden oluşan bir kurguya sahip. Film, Seyrig ve Roussopolous’nun arkadaşlığı üzerinden 1970’lerin kadın hakları mücadelesine dair bir portre çiziyor ve o dönemin kadın hareketi ile günümüz kadın hareketi arasında bir bağ kurmayı hedefliyor.
 

ELLA MAILLART: DOUBLE JOURNEY
Belgesel
Yönetmen | ANTONIO BIGINI, MARIANN LEWINSKY
İsviçre, İtalya / 2015 / Renkli ve Siyah Beyaz / 40’ / DCP
Fransızca; Türkçe altyazılı
Senaryo | Antonio Bigini, Mariann Lewinsky
Oyuncular | Irène Jacob

1939 yazı... Gezgin ve fotoğraf sanatçılarından biri olan Ella Maillart, arkadaşı Annemarie Schwarzenbach ile birlikte Avrupa’dan Asya’ya doğru yola koyulur. Amacı gittiği ülkelerde çekim yaparak bir film yapmaktır. Afganistan’ın başkenti Kabil’e vardığında ise tüm planları değişir. Nitekim o an itibariyle kendi içine yaptığı yolculuk başlar. Artık yalnızca ülkeler arasında seyahat etmiyordur; kendi içine ve varoluşuna dair de bir yolculuk halindedir.
Maillart’ın Britanya Hindistanı’ndaki seyahati de böylece başlar. Yaklaşık bir yıl boyunca bölgede tek başına seyahat eder ve sömürge toplumu yakından gözlemleme şansı bulur. Gözlemlerini yalnızca kamerayla kayıt altına almakla kalmaz; mektuplarında, günlüklerinde de anlatır. İşte bu mektuplar, günlükler, çektiği kareler ve fotoğraflar, 75 yılın ardından yönetmen Antonio Bigini ve Mariann Lewinsky’e ilham olarak Ella Maillart: Double Journey belgeselinin ortaya çıkmasını sağlar.
Ella Maillart: Double Journey, 20. yüzyılın en önemli gezginlerinden birinin gözünden sömürgeciliği, cinsiyet normlarını ve uluslararası politikaları ele alıyor ve seyirciye unutulmayacak bir deneyim vadediyor. Maillart’ın günlük ve mektupları ünlü oyuncu Irène Jacob tarafından seslendiriliyor.

Etkinlik Adı Mekan Tarih Durum
Detay
Satışta
İKİLİ SERÜVEN : FARKLI DÖNEMLER FARKLI COĞRAFYALAR Kundura Sinema 09.05.2020 14:00 Satışta
Detay
Satışta
İKİLİ SERÜVEN : FARKLI DÖNEMLER FARKLI COĞRAFYALAR Kundura Sinema 31.05.2020 16:00 Satışta
Detay
İptal Edildi
İKİLİ SERÜVEN : FARKLI DÖNEMLER FARKLI COĞRAFYALAR Kundura Sinema 01.03.2020 16:00 İptal Edildi

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi