HAYALET
Kundura Sinema

  • 26 Ocak - 23 Şubat

Pazar Sinema Kulübü

Orijinal adı | Ghost
Yönetmen  | JERRY ZUCKER

ABD / 1990 / Renkli / 127’ / DCP
İngilizce; Türkçe altyazılı

Senaryo    | Bruce Joel Rubin
Oyuncular | Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg, Tony Goldwyn

Başrollerdeki Patrick Swayze ve Demi Moore ikilisinin arasındaki müthiş uyumdan mı, yoksa usta besteci Maurice Jarre’ın en az film kadar akla kazınan müziklerinin etkisi mi bilinmez; fakat Hayalet, sinema tarihinin en özel filmlerinden biri olarak kayıtlara geçti. 1990 yılında vizyona girdiğinde yılın en fazla izlenen filmi oldu. Gişedeki başarısını Oscar başta olmak üzere birçok ödül töreninde de gösteren film, Kundura Sinema’nın Pazar Sinema Kulübü kapsamında bir kez daha İstanbullu seyirciyle buluşuyor.

Yönetmen Jerry Zucker’in Jim Abrahams ve David Zucker’den bağımsız, ilk kez kendi başına çektiği film olan Hayalet, bir “ölümden sonra hayat” hikâyesi... Bankacı Sam Wheat (Patrick Swayze) ile seramik sanatçısı sevgilisi Molly Jensen (Demi Moore), Sam’in arkadaşı ve meslektaşı Carl Bruner’in (Tony Goldwyn) yardımıyla Manhattan’da bir daireyi restore edip orada yaşamaya başlarlar. Bir akşam Sam, şaibeli banka hesaplarındaki fazlasıyla yüksek meblağlara dair şüphelerini Carl’a açar. Carl’ın yardım teklifini reddederek bu meseleyi kendi başına araştırmaya karar verir. Aynı gece Sam ve Molly bir hırsızın saldırısına uğrar; hırsız, cüzdanını çalmadan önce Sam’i vurarak öldürür. Molly’nin yanı başında ağladığını gören Sam, işte o anda bir hayalete dönüştüğünü anlar; faniler dünyasında onu artık kimse görmüyor ve duymuyordur. Bir kişi hariç: Medyum Oda Mae Brown (Whoopi Goldberg).

1991’de “Goldberg’e “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar ödülünü kazandıran film, aynı zamanda “En İyi Orijinal Senaryo” Oscar’ını da aldı.

Etkinlik Adı Lokasyon Tarih Durum
Detay
Satışta
HAYALET Kundura Sinema 23.02.2020 19:30 Satışta
Detay
Geçmiş Etkinlik
HAYALET Kundura Sinema 26.01.2020 19:30 Geçmiş Etkinlik

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi