MUTLAK SAVAŞ
Kundura Sinema

  • 02 Şubat - 22 Şubat

Orijinal adı | Fail Safe
Yönetmen  | SIDNEY LUMET

ABD / 1964 / Siyah-Beyaz / 112’ / DCP
İngilizce; Türkçe altyazılı

Senaryo    | Walter Bernstein, Eugene Burdick, Harvey Wheeler
Oyuncular | Henry Fonda, Walter Matthau, Fritz Weaver

Mutlak Savaş, Amerikalı yazarlar Eugene Burdick ve Harvey Wheeler’ın aynı isimli romanından beyazperdeye uyarlandı. Hollywood’un en üretken yönetmenlerinden biri olan Sidney Lumey imzası taşıyan film, merak uyandıran olay örgüsüyle dikkat çekiyor.

Amerikan ordusuna ait bir bilgisayarın hatası sonucu Moskova’ya nükleer saldırı düzenlenirse ne olur? Hele bir de Soğuk Savaş döneminde... Usta oyuncu Henry Fonda’nın canlandırdığı ABD başkanı bunun teknik bir hata olduğu konusunda Sovyetleri ikna etmeye çalışacaktır elbette. Fakat onun bu çabası, karşı tarafın misilleme yapmasına engel olmaya yeter mi? Başkan bu karmaşayı çözüp olası bir savaşın önüne geçmek için ne yapacaktır?

Seyircinin merakını baştan sona taze tutan Mutlak Savaş, bu özelliği sayesinde Soğuk Savaş dönemine dair çekilmiş gerilim filmleri arasında bir adım öne çıkıyor.

Kundura Sinema’nın ocak ve şubat ayları seçkisinden bir diğer film olan Stanley Kubrick imzalı Dr. Garipaşk ile Mutlak Savaş arasındaki benzerlik ise 1964’ten bu yana tartışılıyor. Benzer bir olay örgüsünü iki farklı şekilde ele alan bu iki film, 2 Şubat Pazar günü Kundura Sinema’da art arta düzenlen seanslarda seyirciyle buluşuyor. İkisini birden izleyerek siz de 55 yıllık bu tartışmanın bir ucundan tutabilirsiniz.

Etkinlik Adı Lokasyon Tarih Durum
Detay
Satışta
MUTLAK SAVAŞ Kundura Sinema 22.02.2020 16:00 Satışta
Detay
Geçmiş Etkinlik
MUTLAK SAVAŞ Kundura Sinema 02.02.2020 19:30 Geçmiş Etkinlik
Detay
Geçmiş Etkinlik
MUTLAK SAVAŞ Kundura Sinema 08.02.2020 19:30 Geçmiş Etkinlik

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi