DR. GARİPAŞK
Kundura Sinema

  • 02 Şubat - 16 Şubat

Orijinal adı | Dr. Strangelove Or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb
Yönetmen  | STANLEY KUBRICK

ABD / 1964 / Siyah-Beyaz / 93’ / DCP
İngilizce, Rusça; Türkçe altyazılı

Senaryo | Stanley Kubrick, Terry Southern
Oyuncular | Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden

Yazar Peter George’un Kırmızı Alarm isimli romanından usta yönetmen Stanley Kubrick’e özgü bir yaratıcılıkla uyarlanan Dr. Garipaşk, seyirciyi içine çeken bir kara komedi. Sahip olduğu absürt ögelere rağmen Soğuk Savaş döneminin siyasi ve askeri dinamiklerini en iyi yansıtan filmlerden biri olarak görülüyor; Sovyetler ile ABD arasında yaşanan nükleer çekişme ve politik gerginliğe alaycı bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

En iyi film dalında BAFTA da dahil olmak üzere pek çok ödül kazanan Dr. Garipaşk, nükleer bir kıyamet planlayan savaş meraklısı askerlerin etrafında gelişiyor.

Bir dizi askeri ve siyasi rastlantı sebebiyle iki psikopat general (ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Jack D. Ripper ve Genelkurmay Başkanı Staff "Buck" Turgidson), Rusya’nın stratejik noktalarına düzenlenecek bir nükleer saldırının fitilini ateşler. Planın beyni ise insanlığın geleceğine dair tuhaf fikirleri olan Dr. Garipaşk’tır. Başkan da bu adamları durdurabilecek tek kişi olan Yüzbaşı Mandrake de çaresiz kalmıştır.

Olay örgüsü kadar karakterleriyle de seyirciye ters köşe yapan filmde Peter Sellers; Yüzbaşı Mandrake, Başkan Merkin Muffley ve Dr. Garipaşk olmak üzere üç farklı karakteri canlandırıyor. Yönetmen Kubrick’in “kâbus komedisi” olarak tanımladığı Dr. Garipaşk, güç manyaklığıyla kontrolden çıkan politik ve askeri sistemlere yaptığı göndermeler ve trajikomik hikâyesiyle seyirciye tam bir Soğuk Savaş paranoyası çiziyor.

Etkinlik Adı Lokasyon Tarih Durum
Detay
Geçmiş Etkinlik
DR. GARİPAŞK Kundura Sinema 02.02.2020 16:00 Geçmiş Etkinlik
Detay
Geçmiş Etkinlik
DR. GARİPAŞK Kundura Sinema 16.02.2020 16:00 Geçmiş Etkinlik

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi