BAŞKALARININ HAYATI
Kundura Sinema

  • 01 Şubat - 29 Şubat

Orijinal adı | Das Leben der Anderen
Yönetmen  | FLORIAN HENCKEL VON DONNERSMARCK

Almanya / 2006 / Renkli / 137’ / DCP
Almanca; Türkçe altyazılı

Senaryo    | Florian Henckel von Donnersmarck
Oyuncular | Ulrich Mühe, Martina Gedeck, Sebastian Koch

Alman yönetmen Florian Henckel Donnersmarck’ın ilk filmi Başkalarının Hayatı, 2006’da prömiyerini yaptığı andan itibaren gerek sinema eleştirmenleri gerekse seyirci tarafından çok sevildi. Aralarında !f İstanbul’un da olduğu pek çok festivali gezdi; gittiği her yerde kapalı gişe oynadı. Film, aynı yıl yönetmene “En İyi Yabancı Film” Oscar’ını kazandırdı.

Bugün bakıldığında Alman sinemasının önemli klasikleri arasına girmeyi başarmış Başkalarının Hayatı, Berlin Duvarı yıkılmadan hemen önce Doğu Almanya’daki baskıcı rejime dikkat çekiyor. Hikâye, Devlet Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir tür gizli istihbarat örgütünde (Stasi) gizli polis olan Gerd Wisler’in etrafında gelişiyor. Ajan Wisler’i daha önce Haneke’nin 1997 yapımı Ölümcül Oyunlar filmindeki performansıyla tanıdığımız, ünlü Alman aktör Ulrich Mühe canlandırıyor.

Gerd Wisler, oyun yazarı Georg Dreyman (Sebastian Koch) ve sevgilisi Christa-Maria Sieland’ı (Martina Gedeck) takip etmekle görevlendirilir. Amaç ikilinin rejim karşıtı eylemlerini belgeleyecek kanıt bulmaktır. Fakat işler hiç de planlandığı gibi gitmez. Wiesler, gözetlediği tiyatro yazarının rejime karşı gelmediğini ve şüpheli herhangi bir harekette bulunmadığını anlayınca, bu görevin altında başka bir amaç yattığını fark eder. Yazarın hayatına her geçen gün daha fazla giren Wiesler, ona zamanla kendisinin bile fark etmediği yardımlarda bulunur; böylece aralarında gizli bir dostluk kurulur.

Başkalarının Hayatı, özetle, iktidarda olma ve kalma hırsının yarattığı baskı ortamı ve beraberinde gelen yozlaşmaya rağmen yeşeren insani duygulara dikkat çekiyor.

Etkinlik Adı Lokasyon Tarih Durum
Detay
Satışta
BAŞKALARININ HAYATI Kundura Sinema 29.02.2020 19:30 Satışta
Detay
Geçmiş Etkinlik
BAŞKALARININ HAYATI Kundura Sinema 01.02.2020 19:30 Geçmiş Etkinlik
Detay
Geçmiş Etkinlik
BAŞKALARININ HAYATI Kundura Sinema 09.02.2020 19:30 Geçmiş Etkinlik

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi