TİTREYEN IŞIĞIN ARDINDA: ARŞİV

Kundura Sinema

 • 29 Mayıs 2022 | Pazar
  17:00
Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Ücretsiz
Kayıt için TIKLAYINIZ.

FORUM LENTENG seçimi

Behind the Flickering Light: The Archive (Titreyen Işığın Ardında: Arşiv)
Anak Sabiran, di Balik Cahaya Gemerlapan (Sang Arsip)
Hafiz Rancajale, Endonezya 2013, 154 dakika

Behind the Flickering Light: The Archive benim için kişisel anlamda değerli. 2012 yılında Forum Lenteng ile ilk kez iletişime geçtiğimde, henüz yapım aşamasındaydı. Filmin kendisi dağınık, büyük, önemli ve unutulmak üzere olan sinema tarihine bakarak, çağdaş Endonezya sinemasının durumuna ve koşullarına ayna tutuyor. Film, Güneydoğu Asya’da ilk ve en büyük film arşivi olan Sinematek Indonesia’nın kurucusu Misbach Yusa Biran ve Forum Lenteng’deki meslektaşlarım arasında geçen bir sohbet üzerinden anlatılıyor. Film, yalnızca bir araç olarak filmin korunması hakkında bir diyalog olarak değil, aynı zamanda ulusal bir hazine olarak veya sadece eğlence olarak daha geniş bir kitleye nasıl erişilebilir olabileceği ile ilgili bilgi bakımından da bizim için önemli. Filmin genelde bir ürün olarak ve söylem dışında geldiği bir ülkede, Behind the Flickering Light: The Archive, farkındalığı tetiklemeyi, sinemayı neden sevdiğimize dair düşünmeye imkân tanımayı ve geleceği düşünmemizi sağlamayı amaçlıyor.
Forum Lenteng’den Yuki Aditya

Jakarta’da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Forum Lenteng, sanatçılar, akademisyenler, kültür aktivistleri ve öğrenciler tarafından 2003 yılında kuruldu. Kolektif, sosyo-kültürel meseleleri öğrenmek ve bunlar hakkında farkındalığı artırmak için bir araç olarak görsel-işitsel medyayı kullanarak, alternatif eğitime odaklanıyor. Diğer şehirlerde ve Endonezya çevresindeki diğer adalarda bulunan yerel kolektifler ile birlikte oluşturulan programlarımız, anlatıların üretimini merkeziyetsizleştirmek ve bu anlatıları, Akumassa (topluluk temelli medya eğitimi), 69 Performance Club (performans sanatlarının güçlendirilmesi), ARKIPEL Uluslararası Belgesel ve Deneysel Film Festivali ve daha fazlası gibi birçok yerel, disiplinler arası program aracılığıyla halkın kendisinin avuçlarına bırakmak üzere medyanın güçlendirilmesi ile ilgilidir.

  ÖNEMLİ BİLGİLER

  BİLET

  • Ücretsiz gösterimler için bilet satış sayfasından ilgili etkinliğe rezervasyon yapılması gerekmektedir. Rezervasyonu olmayan seyircilerin Beykoz Kundura’ya girişi sağlanmayacaktır.
  • Bilet satışı ve ücretsiz etkinlik rezervasyonu sadece beykozkundura.com adresinden yapılmakta, kapıdan satış hizmetimiz bulunmamaktadır. 
  Bilgi için: +90 216 323 31 30 / WP: 05392541381/ gise@beykozkundura.com
  • Ücretsiz etkinlikler için ilgili rezervasyon formunu doldurup "Yanıtınız Kaydedildi" sayfasına ulaştığınızda rezervasyonunuz tamamlanmış olur. Formda yer alan bilgilerinizi ibraz ederek etkinlik günü mekana girişiniz sağlanır.
  • Ücretli etkinliklerde internet sitemiz üzerinden üye girişi yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilir, “Biletlerim” sekmesi üzerinden satın alınan dijital biletlerinizin takibini yapabilirsiniz.
  • Satın alınan biletler, gösterimin iptali ya da tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez ya da iade edilemez.
  • İndirimli Bilet alan izleyicilerin öğrencilik durumları etkinlik öncesinde mekân girişlerinde kontrol edilecektir. İndirimden yararlanabilmeleri için öğrencilerin, geçerli öğrenci kimliklerini göstermeleri zorunludur. İstanbul Kart geçersizdir. Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin okul kartları geçerlidir.

  MEKÂN KULLANIMI

  • Biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir, yeme-içme alanlarından faydalanabilir ve Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini de ücretsiz rezervasyonla ziyaret edebilirsiniz. Dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır.
  • Etkinlik bilet/rezervasyonunuzun Beykoz Kundura içinde yer alan çekim platolarına giriş izni vermediğini önemle hatırlatır, belirtilen alan dışına çıkmamanızı rica ederiz.
  • Profesyonel fotoğraf makinesi ile yazılı izin olmaksızın çekim yapılmasına müsaade verilmemektedir. Kayıt cihazlarınızı Beykoz Kundura girişinde güvenlik noktasına teslim etmenizi rica ederiz.

   SİNEMA
  • Kundura Sinema’da sertifikalı havalandırma sistemlerimiz %100 temiz hava ile çalışır ve karışım hücresi içermez.
  • Salonda oturma alanı ve ortak kullanım alanları gösterimlerden önce ve sonra düzenli olarak dezenfekte edilir.
  • Engelli seyircilerimizin girişi ve izlemesi için uygundur.
  • Koltuklarımız numaralı değildir. 

   GÖSTERİM
  • Elektronik altyazı sisteminde teknik bir arıza çıkması durumunda, önce arızanın giderilmesine çalışılacak, bunun mümkün olmadığı durumlarda film gösterimine altyazısız devam edilecektir. 
  • Film gösterimlerinin başlamasından sonra salona izleyici alınmamaktadır. İzleyicilerimizin seanslara vaktinde gelmeye özen göstermelerini rica ederiz.
  • 7163 sayılı kanunun 7. maddesi uyarınca değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak 18+ yaş işareti ile gösterilir.
  • Gösterim sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. herhangi bir kayıt cihazı ile kayıt yapmak yasaktır.
  • Beykoz Kundura tarafından etkinlik boyunca ses ve görüntü kaydı yapılacak olup kayıt altına alınan görüntüler yalnızca tanıtım amacıyla Beykoz Kundura’nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır. Beykoz Kundura, etkinlik kayıtlarını yalnızca tanıtım amacı ile sınırlı olacak şekilde kullanacak olup bu kayıtları etkinlik sanatçısına aktarabilecektir.

   ULAŞIM
  • Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir.
  • Toplu taşıma ile ulaşım konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi