KONUŞMA 2: YAPAY ZEKA HAKLARI

 • 11 Şubat 2021 | Perşembe
  21:00
Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Ücretsiz & Çevrim içi

Kayıt yaptırmanıza gerek kalmadan, bu link ile aşağıda detaylarını paylaştığımız oturuma katılabilirsiniz:
Webinar ID: 966 8826 4938
Passcode: 118179
*Etkinliğe giriş yapabilmek için zoom uygulamanız üzerinden oturum açmış olmanız gerekmektedir.

Konuşma 2: Yapay Zeka Hakları
Yapay zekanın hayatımıza gitgide daha karmaşık biçimlerde entegre olmaya başlamasıyla yeni etik alan ortaya çıkmaya başladı. İnsanlarla yapay zekaya sahip robotların bir arada yaşamaya başlayacağı bir gelecek çok yakınımızda ise, üzerinde düşünmemiz gereken hukukî, siyasi ve ahlakî pek çok mesele var demektir. Bu konuşmada bu alana dair bazı soruları irdeleyeceğiz: Yapay zekaya sahip varlıklar, haklara ve sorumluluklara sahip bir birey sayılabilir mi? Sayılabilmeleri için hangi bilişsel ve/veya duygusal niteliklere sahip olmalıdırlar?  Bu soruları cevaplamadan yapay zeka araştırmalarını sürdürmek ahlaken makul müdür? 
Anahtar kelimeler
Robot Hakları, Otonom Araçlar, Yapay Zeka Etiği, Ahlakî Bireysellik (Robot rights, Autonomous Vehicles, Ethics of AI, Moral Agency) 
Düşünürler: Peter Singer, Colin Allen, Gary Varner, David Gunkel, Emmanuel Levinas

Dr. UMUT ELDEM
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Kant ve Heidegger hakkındaki araştırmaları ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı; Derrida, Hegel ve Yapay Zeka Etiği üzerine birçok konferans ve toplantıda konuşmalar yaptı. Pratik Felsefe ile Türkiye Kant Topluluğu’nun yönetim kurullarında yer alan Eldem, geçen yıl doktor öğretim üyesi olarak başladığı Doğuş Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Önemli felsefî metinleri ele aldığı Sesli Düşünce adlı bir Youtube kanalı vardır.

  Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliğimiz öncesinde siz değerli katılımcılarımıza uygulama hakkında genel bilgi vermek isteriz.

  Uygulama Ayarları

  • Etkinliğe giriş yapabilmek için zoom uygulamanız üzerinden oturum açmış olmanız gerekmektedir.
  • Bilgisayar ya da telefonunuzda zoom uygulamanız yüklü değilse, uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi