EVDEKİ HİZMETÇİLER

Kundura Sinema

 • 7 Mayıs 2022 | Cumartesi
  17:00
Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğe katılmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Ücretsiz
Kayıt için TIKLAYINIZ.

DOMÉSTICA / HOUSEMAIDS / EVDEKİ HİZMETÇİLER

Belgesel
Orijinal adı | Doméstica
Yönetmen | Gabriel Mascaro
Senaryo | Gabriel Mascaro
Brezilya / 2012 / Renkli / 76’ / DCP
Portekizce; Türkçe altyazılı

“Brezilya'nın bilinçaltında kök salmış olanı bu kadar derinden tasvir etmeyi başka hiçbir film başaramadı.” - Luiz Carlos Merten, Gazeteci & Sinema Yazarı

August Winds / Ağustos Rüzgârları” (2014), Neon Bull / Neon Boğa” (2015), “Divino Amor” (2015) filmleri ile Locarno, Toronto, Berlin, Sundance gibi dünya festivallerinin gözdesi olmuş Gabriel Mascaro’nun ödüllü belgeseli Evdeki Hizmetçiler, dünyanın en çok ev işçisi çalıştıran ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Brezilya’da yedi farklı evde yaşananları ‘içeriden’ izlerken, ülkenin sömürge geçmişinin kalıntılarından biri olan ev içi emeğini de tartışmaya açıyor.

Mascaro, farklı sınıf, din ve bölgeden seçtiği yedi gence dijital kameralar teslim ediyor ve onlardan, evlerinde çalışan ve aynı zamanda birlikte yaşadıkları hizmetçileri kaydetmelerini istiyor. Yemek, temizlik, ütü, çocukların bakımı gibi pek çok ev içi işi üstlenen kadınları bir hafta boyunca takip eden bu ‘ev videoları’; yabancı bir aileyle aynı evde yaşayan kadınların ilişki biçimlerine yakından tanık olurken, iç dünyalarında yatan türlü duyguyu da kalpten yakalıyor. Samimiyet ile güç ilişkilerinin birbirine karıştığı bu hayatlar bir süre sonra, sömürge geçmişinin her evin içinde hâlâ nasıl nefes aldığını da gözler önüne seriyor.

Prömiyerini IDFA’da yapan ve birçok festivalde En İyi Belgesel seçilen Evdeki Hizmetçiler’in Brezilya’daki gösterimi, 2013’te ev işçilerine daha fazla hak ve ücret veren yeni yasanın kabul edildiği döneme denk gelmiş, orta ve üst sınıf ailelerde hizmetçi çalıştırmanın neredeyse zorunlu olduğu ülkede büyük tartışmalar yaratmıştı.

GABRIEL MASCARO 1983’te Brezilya’nın Recife şehrinde dünyaya geldi. 2008’de ilk belgesel filmi “The Beetle KFZ-1348” ile São Paulo Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Belgeselleri ve video yerleştirmeleri Rotterdam (IFFR), Oberhausen, Clermont Ferrand, BFI London, Guggenheim, Barcelona Museum of Contemporary Art, MoMA Documentary Fortnight ve São Paulo Sanat Bienali gibi önemli film festivali ve sanat kurumlarının programında gösterildi 2012’de yönettiği “Housemaids / Ev Hizmetçileri” adlı belgeseli, dünya prömiyerini yaptığı IDFA’da yarıştı ve birçok ödül kazandı. 2014’te ilk kurmaca uzun filmi ‘Ventos de agosto / Ağustos Rüzgârları” ile Locarno’da yarıştı ve Özel Mansiyon aldı. İkinci kurmaca uzun filmi “Neon Bull / Neon Boğa”, 2015’te prömiyerini yaptığı Venedik’te Jüri Özel Ödülü’nü, Toronto’da Onursal Mansiyon kazandı ve 30’dan fazla ödül topladı. 2016’da New York’ta (ABD) Film Society of Lincoln Center’da retrospektifi düzenlendi. 2019’da çektiği son filmi “Divino Amor”, Sundance’te Dünya Sineması bölümünde, Berlin’de de Forum bölümünde yarıştı.

  ÖNEMLİ BİLGİLER

  BİLET

  • Bilet satışı sadece beykozkundura.com adresinden yapılmakta, kapıdan satış hizmetimiz bulunmamaktadır. Bilgi için: +90 216 323 31 30 / gise@beykozkundura.com
  • İnternet sitemiz üzerinden üye girişi yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilir, “Biletlerim” sekmesi üzerinden de dijital biletlerinizin takibini yapabilirsiniz.
  • Satın alınan biletler, gösterimin iptali ya da tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez ya da iade edilemez.
  • İndirimli Bilet alan izleyicilerin öğrencilik durumları etkinlik öncesinde mekân girişlerinde kontrol edilecektir. İndirimden yararlanabilmeleri için öğrencilerin, geçerli öğrenci kimliklerini göstermeleri zorunludur. İstanbul Kart geçersizdir. Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin okul kartları geçerlidir.

   MEKÂN KULLANIMI
  • Biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir, yeme-içme alanlarından faydalanabilir ve Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini de ücretsiz rezervasyonla ziyaret edebilirsiniz. Dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır.
  • Etkinlik bilet/rezervasyonunuzun Beykoz Kundura içinde yer alan çekim platolarına giriş izni vermediğini önemle hatırlatır, belirtilen alan dışına çıkmamanızı rica ederiz.
  • Profesyonel fotoğraf makinesi ile yazılı izin olmaksızın çekim yapılmasına müsaade verilmemektedir. Kayıt cihazlarınızı Beykoz Kundura girişinde güvenlik noktasına teslim etmenizi rica ederiz.

   SİNEMA
  • Kundura Sinema’da sertifikalı havalandırma sistemlerimiz %100 temiz hava ile çalışır ve karışım hücresi içermez.
  • Salonda oturma alanı ve ortak kullanım alanları gösterimlerden önce ve sonra düzenli olarak dezenfekte edilir.
  • Engelli seyircilerimizin girişi ve izlemesi için uygundur.
  • Koltuklarımız numaralı değildir. 

   GÖSTERİM
  • Tüm filmler orijinal dilinde Türkçe altyazılı gösterilmektedir.
  • Elektronik altyazı sisteminde teknik bir arıza çıkması durumunda, önce arızanın giderilmesine çalışılacak, bunun mümkün olmadığı durumlarda film gösterimine altyazısız devam edilecektir. 
  • Film gösterimlerinin başlamasından sonra salona izleyici alınmamaktadır. İzleyicilerimizin seanslara vaktinde gelmeye özen göstermelerini rica ederiz.
  • 7163 sayılı kanunun 7. maddesi uyarınca değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak 18+ yaş işareti ile gösterilir.
  • Gösterim sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. herhangi bir kayıt cihazı ile kayıt yapmak yasaktır.
  • Beykoz Kundura tarafından etkinlik boyunca ses ve görüntü kaydı yapılacak olup kayıt altına alınan görüntüler yalnızca tanıtım amacıyla Beykoz Kundura’nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır. Beykoz Kundura, etkinlik kayıtlarını yalnızca tanıtım amacı ile sınırlı olacak şekilde kullanacak olup bu kayıtları etkinlik sanatçısına aktarabilecektir.

   SAĞLIĞINIZ İÇİN
  • Beykoz Kundura’da gerçekleşecek etkinliklerin tümü pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı ve yaptırımları kabul etmiş sayılır. 
  • Alana giriş yaptığınız an itibariyle alanda bulunduğunuz süre boyunca “sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni” başta olmak üzere COVID-19 kapsamında uygulanan kurallara ve görevli arkadaşlarımızın uyarılarına uymanızı rica ederiz.

   ULAŞIM
  • Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir.
  • Toplu taşıma ile ulaşım konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi