DELPHINE ET CAROLE & ROMANTIC COMEDY

Beykoz Kundura

 • 25 Temmuz 2021 | Pazar
  21:00

DELPHINE ET CAROLE, INSOUMUSES
Belgesel

Yönetmen | CALLISTO MCNULTY

Fransa, İsviçre / 2018 / Renkli ve Siyah Beyaz / 70’ / DCP
Fransızca, İngilizce; Türkçe altyazılı

Senaryo | Callisto McNulty, Alexandra Roussopoulos
Oyuncular | Carole Roussopoulos, Delphine Seyrig, Chantal Akerman

Yönetmen Callisto McNulty’nin bu belgeseli 1970’lerin Avrupası’nda feminist harekete odaklanıyor. Yasal kürtaj hakkı, ücretsiz doğum kontrol olanakları, cinsel azınlık hakları ve dönemin feminist gündemine dair pek çok konu, oyuncu ve kadın hakları aktivisti Delphine Seyrig ile belgesel sinemacı ve video sanatçısı Carole Roussopoulos’nun bakış açısından seyirciye aktarılıyor.

Kadın hareketlerinin giderek canlandığı 1970’lerde Seyrig ve Roussopolous bir araya gelir ve kadın video kolektifi “Insoumuses”u kurarlar. Birlikte dönemin feminist mücadelesini kayıt altına almaya başlarlar. Böylece ortaya arşiv niteliğinde bir dizi video çıkar. İkilinin yaratıcı ve ezber bozan bakış açısıyla şekillenmiş bu videolar, aradan neredeyse 40 yıl geçmesinin ardından yönetmen Callisto McNulty’e ilham olarak Delphine et Carole, Insoumuses belgeselinin çıkış noktasını oluşturur.

Delphine et Carole, Insoumuses söz konusu videolardan kesitler, ikilinin fotoğrafları ve Carole Roussopolous ile yapılan söyleşiden oluşan bir kurguya sahip. Film, Seyrig ve Roussopolous’nun arkadaşlığı üzerinden 1970’lerin kadın hakları mücadelesine dair bir portre çiziyor ve o dönemin kadın hareketi ile günümüz kadın hareketi arasında bir bağ kurmayı hedefliyor.

---

ROMANTIC COMEDY
Belgesel

Yönetmen | ELIZABETH SANKEY

İngiltere / 2019 / Renkli / 78’ / DCP
İngilizce; Türkçe altyazılı

Senaryo | Elizabeth Sankey
Oyuncular | Jessica Barden, Cameron Cook, Anne T. Donahue

Elizabeth Sankey, ilk belgeseli Romantic Comedy ile sinemada romantik komedi türünün geçmişine, şimdisine ve geleceğine odaklanıyor. Yönetmen, geçmişten günümüze çeşitli örnekler üzerinden ilerleyerek kurguladığı bu belgeselinde romantik komedi türünde çekilen filmlerin empoze ettiği kavramları tartışmaya açıyor.

Tesadüfen yaşanan karşılaşmalar, yağmurla ıslatılmış aşk itirafları, tatlı atışmalar, sonu evlilikle biten ilişkiler... Pek çok kişi gibi Elizabeth Sankey de ilk gençlik yıllarını romantik komedi filmleri izleyerek, bu filmde çizilen hayatlara ve ilişkilere imrenerek geçirmiş. Daha da önemlisi nasıl sevmesi ya da sevilmesi gerektiğini bu filmlerden öğrenmiş; ya da öğrendiğini sanmış... Zamanla bu filmlerin seyirci üzerinde nasıl bu kadar etkili olduğunu sorgulamaya başlamış. İşte bu sorgulama da ilk belgeselinin ilham kaynağı olmuş.

Romantic Comedy, dünya çapında en çok izlenen bu filmlerinin satır aralarına inerek sevgiye, ilişkilere ve romantizme bakış açımızı nasıl şekillendirdiklerini anlamaya çalışıyor. Neden romantik komedi filmleri hep aynı hikâye üzerinden ilerliyor ve neden bu hikâyelerin hep tutucu bir tarafı var? Neden kariyer sahibi kadınlar negatif bir şekilde yansıtılıyor? Eşcinsel hikâyeler neden anlatılmıyor ya da filmlerde var olan eşcinsel karakterler neden belli kalıplara oturtulmaya çalışılıyor?  Nasıl oluyor da gerçek hayattan bu kadar kopuk olan bu filmler, pek çok konuda seyircinin algısını şekillendirebiliyor? Bir Gecede Oldu/ It Happened One Night’tan Bridget Jones’un Günlüğü/Bridget Jones’ Diary’e pek çok filmden kesitler sunan belgesel, tüm bu sorular üzerinden giderek türe eleştirel bir yaklaşım getiriyor.

Biletinizi satın almadan önce "Etkinlik Notları" bölümünü okumayı unutmayınız. 

 • Tam - 60 TL
 • Öğrenci - 40 TL

  BİLET BİLGİLERİ
  Biletinizi Beykoz Kundura internet sitesinden satın alabilirsiniz. Kapıdan satış hizmetimiz bulunmamaktadır. 

  Bilgi için:  +90 216 323 31 30       /          gise@beykozkundura.com

  İnternet sitemiz üzerinden üye girişiyle yaptığınız işlemlerde “Biletlerim” sekmesi üzerinden de dijital biletlerinize her zaman ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

  Sosyal medya hesaplarımızdan güncelleme ve kampanyalarımızı takip edebilirsiniz.

  Bilet İade: Elde olmayan nedenlerden ötürü programda değişiklik yapılabilir. Satın alınan biletler, gösterimin iptali ya da tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez ya da iade edilemez. 

  ÖNEMLİ BİLGİLER

  Oturma Düzeni: Koltuklarımız numaralı değildir. Koltuklar arası 1m mesafe ile çapraz oturma düzeni uygulanmaktadır.

  Sağlığınız İçin: Bilet kontrol operasyonu, e-mail ve SMS olarak tarafınıza iletilmiş QR kodlu dijital biletleriniz ile temassız olarak gerçekleşmektedir.
  Beykoz Kundura girişinde temassız ateş ölçme uygulaması yapılmaktadır. Ateşi 37,2 ve üzeri olanların girişlerine izin verilmeyecektir.
  Ayrıca “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden HES kodu sorgulaması yapılacak, sağlık durumu riskli misafirler alana kabul edilmeyecektir.
  Maskesi olmayan misafirler alana kabul edilmemektedir. Alanda bulunduğunuz süre boyunca maskenizi usulüne uygun şekilde takmanızı rica ederiz. Maskesi olmayan misafirlerimize yedek maske temin edilecektir.
  Alana giriş yaptığınız an itibariyle alanda bulunduğunuz süre boyunca “sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni” başta olmak üzere COVID-19 kapsamında uygulanan kurallara ve görevli arkadaşlarımızın uyarılarına uymanızı rica ederiz.
  Gösterim açık havada gerçekleşeceği için izleyicilerin hava koşullarına göre giyinmeleri tavsiye edilir.

  Mekân Kullanımı:
  İzleyicilerimiz satın aldığı biletin seansından 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilirler.
  Sinema biletinin Beykoz Kundura içinde yer alan çekim platolarına giriş izni vermediğini önemle hatırlatır, belirtilen alan dışına çıkmamanızı rica ederiz.
  “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi etkinlik günlerinde ücretsiz olarak rezervasyon ile gezilebilir. Rezervasyon için beykozkundura.com/kundura-hafiza
  Profesyonel fotoğraf makinesi ile yazılı izin olmaksızın çekim yapılmasına müsaade verilmemektedir. Kayıt cihazlarınızı Beykoz Kundura girişinde güvenlik noktasına teslim etmenizi rica ederiz.

  Yaş Sınırı: 7163 sayılı kanunun 7. maddesi uyarınca değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak 18+ yaş işareti ile gösterilir.

  Gösterim: Tüm filmler orijinal dilinde Türkçe altyazılı gösterilecektir. Elektronik altyazı sisteminde teknik bir arıza çıkması durumunda, önce arızanın giderilmesine çalışılacak, bunun mümkün olmadığı durumlarda film gösterimine altyazısız devam edilecektir. 
  İzleyicilerimizin seanslara vaktinde gelmeye özen göstermelerini rica ederiz.

  Kayıt: Gösterim sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. herhangi bir kayıt cihazı ile kayıt yapmak yasaktır.

  Yeme - İçme: Etkinlik alanında yer alan yiyecek ve içecek hizmetlerimizden faydalanabilir ya da Beykoz Kundura’nın restoranı Demirane’yi tercih edebilirsiniz. Dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır.

  Program Değişikliği: Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın! Elimizde olmayan nedenlerden ötürü program değişikliği olursa internet sitesi ve sosyal medya aracılığıyla duyurulur.

  NASIL GELİNİR? 

  • Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir. 
  • Etkinlik için özel ayarlanan ücretsiz* Beşiktaş - Beykoz Kundura arası tekne hizmetimizden faydalanabilirsiniz. 
   *Sınırlı kapasite nedeniyle rezervasyon sistemiyle hizmet verilecektir. Rezervasyon için TIKLAYINIZ. 

  Geliş: BEŞİKTAŞ - BEYKOZ KUNDURA
  Hareket saati: 18:30
  Kalkış Noktası: Bahçeşehir Üniversitesi önündeki rıhtım

  Dönüş: BEYKOZ KUNDURA – BEŞİKTAŞ – KADIKÖY*
  Hareket saati: Etkinlik bitiminden hemen sonra hareket edecektir.
  *Beykoz Kundura İskelesi’nden kalkacak tekne önce Beşiktaş’a uğrayacak, ardından Kadıköy’e gidecektir.

  • Beykoz İskelesi – Beykoz Kundura arasında saat 19:00 itibariyle 30 dakikada bir hareketle hizmet veren ücretsiz ring servisimizden faydalanabilirsiniz.

  Toplu taşıma ile ulaşım konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

   

Bilet Seçimi

Satın Al

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi