RYAZAN’IN KADINLARI

Beykoz Kundura

 • 15 Ağustos 2021 | Pazar
  21:00

*Kolektif İstanbul’un canlı müziği eşliğinde.

Yönetmen | Ivan Pravov, Olga Preobrazhenskaya

Sovyetler Birliği / 1927 / Siyah&Beyaz / 67’
Sessiz Film / Rusça ara yazılı; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Senaryo | Boris Altshuler, Olga Vishnevskaya
Oyuncular | Kuzma Yastrebitsky, Olga Narbekova, Yelena Maksimova

Olga Preobraienskaja’nın 1927 yapımı sessiz filmi Ryazan’ın Kadınları, Rusya’nın taşrasında yer alan, Ryazan isimli bir kasabada yaşayan iki kadının iç içe geçen öyküsünü kontrastı yüksek bir drama olarak sunuyor. Hali vakti yerinde bir çiftçi olan Wasilii Shironin’in oğlu Ivan, babasının da onayıyla Anna ile evlenirken, kızı Wassilissa ise ailesini ve onlarla beraber tüm köyü karşısına alarak Nikolai ile beraber olmaya karar veriyor. İki kadın kahramanın farklı toplumsal meşrutiyet ve sosyal statü çizgilerinde seyreden hayatları, eşleri Ivan ve Nikolai’nin Birinci Dünya Savaşı nedeniyle orduya katılmasıyla beraber köklü değişimler geçiriyor.
Ivan’ın yokluğunda kendisini ‘kabullenen’ muhafazakâr ataerkil yapıya karşı savunmasızlaşan Anna ile düzenin kurbanı olmaya ve muhafazakâr geleneklere karşı çıkan Wassillissa’nın karakterleri ve rotaları, hem kesişimler hem de zıtlıklar üzerinden film süresince giderek yükselen bir psikolojik gerilim hattı kuruyor.
Sinema tarihinin ilk kadın yönetmenleri arasında bulunan Olga Preobraienskaja’nın Ivan Pravov ile beraber yönettiği The Women of Ryazan, Sovyet Rusya dönem sinemasının karakteristik komünist propaganda vurgusundan uzak duran, cesaret gerektiren konuları hem korkusuzca hem de nazikçe ele alan ve tüm bunları Rusya taşrasının ve köy hayatının güzelliğini yansıtmaktan da ödün vermeden yapan, özel bir sessiz film örneği sunuyor.

Yönetmen
Olga Preobraienskaja:
Rusya İmparatorluğu ve Rus Devrimi sonrası Sovyetler Birliği döneminin ünlü oyuncu ve ilk film yönetmenlerinden biri olan Preobraienskaja 1901 – 1904 yılları arasında Moscow Art Theatre’da eğitim aldı. İlk olarak The Keys to Happiness (1913) filminde rol alan, kamera arkasına ise ilk defa Vladimir Gardin ile beraber yönettiği Miss Peasent (1916) filmi için geçen oyuncu/yönetmen; 1918 – 1925 yılları ise günümüzde VGIK olarak bilinen ilk Sovyet Rusya devlet film okulunda ders verdi. 1925 sonrasında oyunculuğu tamamen bırakarak kariyerine sadece yönetmen olarak devam eden Olga Preobraienskaja, öncü kadın sinemacılardan biri olarak kabul ediliyor.
Ivan Pravov: 1899 doğumlu Rus senarist ve yönetmen Ivan Pravov, özellikle Olga Preobraienskaja ile beraber yönettiği filmler ile biliniyor. The Women of Ryazan ise toplamda yedi filmde beraber kamera arkasına geçecek ikilinin ilk iş birliğini işaretliyor.

Kolektif İstanbul
İstanbul sahnesinin tartışmasız en eğlenceli grubu Kolektif İstanbul müzisyenlerinden Richard Laniepce ve Ertan Şahin bu defa bizi  drama öğelerinin yoğun biçimde yer aldığı film esnasında performe edecekleri canlı müzikle bambaşka bir evrene taşıyor. On beş yıldır aynı sahneyi paylaşan müzisyenler farklı enstrümanları ve farklı tınıları bir araya getirerek sesleri görselleştirecekler. Gösteri sanatlarıyla müziği bir araya getiren çeşitli disiplinlerarası projelerde daha önce de yer almış olan Laniepce ve Şahin beyaz perdenin sesini dünyanın farklı yerlerinden getirdikleri enstrümanlarında arayacaklar.

Biletinizi satın almadan önce "Etkinlik Notları" bölümünü okumayı unutmayınız. 

 • Tam - 70 TL
 • Öğrenci - 50 TL

  BİLET BİLGİLERİ
  Biletinizi Beykoz Kundura internet sitesinden satın alabilirsiniz. Kapıdan satış hizmetimiz bulunmamaktadır. 

  Bilgi için:  +90 216 323 31 30       /          gise@beykozkundura.com

  İnternet sitemiz üzerinden üye girişiyle yaptığınız işlemlerde “Biletlerim” sekmesi üzerinden de dijital biletlerinize her zaman ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

  Sosyal medya hesaplarımızdan güncelleme ve kampanyalarımızı takip edebilirsiniz.

  Bilet İade: Elde olmayan nedenlerden ötürü programda değişiklik yapılabilir. Satın alınan biletler, gösterimin iptali ya da tarih değişikliği olması durumu dışında değiştirilemez ya da iade edilemez

  ÖNEMLİ BİLGİLER

  Oturma Düzeni: Koltuklarımız numaralı değildir. Koltuklar arası 1m mesafe ile çapraz oturma düzeni uygulanmaktadır.

  Sağlığınız İçin: Bilet kontrol operasyonu, e-mail ve SMS olarak tarafınıza iletilmiş QR kodlu dijital biletleriniz ile temassız olarak gerçekleşmektedir.
  Beykoz Kundura girişinde temassız ateş ölçme uygulaması yapılmaktadır. Ateşi 37,2 ve üzeri olanların girişlerine izin verilmeyecektir.
  Ayrıca “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden HES kodu sorgulaması yapılacak, sağlık durumu riskli misafirler alana kabul edilmeyecektir.
  Maskesi olmayan misafirler alana kabul edilmemektedir. Alanda bulunduğunuz süre boyunca maskenizi usulüne uygun şekilde takmanızı rica ederiz. Maskesi olmayan misafirlerimize yedek maske temin edilecektir.
  Alana giriş yaptığınız an itibariyle alanda bulunduğunuz süre boyunca “sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni” başta olmak üzere COVID-19 kapsamında uygulanan kurallara ve görevli arkadaşlarımızın uyarılarına uymanızı rica ederiz.
  Gösterim açık havada gerçekleşeceği için izleyicilerin hava koşullarına göre giyinmeleri tavsiye edilir.

  Mekân Kullanımı:
  İzleyicilerimiz satın aldığı biletin seansından 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilirler.
  Sinema biletinin Beykoz Kundura içinde yer alan çekim platolarına giriş izni vermediğini önemle hatırlatır, belirtilen alan dışına çıkmamanızı rica ederiz.
  “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi etkinlik günlerinde ücretsiz olarak rezervasyon ile gezilebilir. Rezervasyon için beykozkundura.com/kundura-hafiza
  Profesyonel fotoğraf makinesi ile yazılı izin olmaksızın çekim yapılmasına müsaade verilmemektedir. Kayıt cihazlarınızı Beykoz Kundura girişinde güvenlik noktasına teslim etmenizi rica ederiz.

  Yaş Sınırı: 7163 sayılı kanunun 7. maddesi uyarınca değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak 18+ yaş işareti ile gösterilir.

  Gösterim: Tüm filmler orijinal dilinde Türkçe altyazılı gösterilecektir. Elektronik altyazı sisteminde teknik bir arıza çıkması durumunda, önce arızanın giderilmesine çalışılacak, bunun mümkün olmadığı durumlarda film gösterimine altyazısız devam edilecektir. 
  İzleyicilerimizin seanslara vaktinde gelmeye özen göstermelerini rica ederiz.

  Kayıt: Gösterim sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. herhangi bir kayıt cihazı ile kayıt yapmak yasaktır.
  Beykoz Kundura tarafından etkinlik boyunca ses ve görüntü kaydı yapılacak olup kayıt altına alınan görüntüler yalnızca tanıtım amacıyla Beykoz Kundura’nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır. Beykoz Kundura, etkinlik kayıtlarını yalnızca tanıtım amacı ile sınırlı olacak şekilde kullanacak olup bu kayıtları etkinlik sanatçısına aktarabilecektir.

  Yeme - İçme: Etkinlik alanında yer alan yiyecek ve içecek hizmetlerimizden faydalanabilir ya da Beykoz Kundura’nın restoranı Demirane’yi tercih edebilirsiniz. Dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır.

  Program Değişikliği: Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın! Elimizde olmayan nedenlerden ötürü program değişikliği olursa internet sitesi ve sosyal medya aracılığıyla duyurulur.

  NASIL GELİNİR? 

  - Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir. 
  - Etkinlik için özel ayarlanan ücretsiz* Beşiktaş - Beykoz Kundura arası tekne hizmetimizden faydalanabilirsiniz. 
  *Sınırlı kapasite nedeniyle rezervasyon sistemiyle hizmet verilecektir. Rezervasyon için TIKLAYINIZ. 

  Geliş: BEŞİKTAŞ - BEYKOZ KUNDURA
  Hareket saati: 18:30
  Kalkış Noktası: Bahçeşehir Üniversitesi önündeki rıhtım

  Dönüş: BEYKOZ KUNDURA – BEŞİKTAŞ – KADIKÖY*
  Hareket saati: Etkinlik bitiminden hemen sonra hareket edecektir.
  *Beykoz Kundura İskelesi’nden kalkacak tekne önce Beşiktaş’a uğrayacak, ardından Kadıköy’e gidecektir.

  - Beykoz İskelesi – Beykoz Kundura arasında saat 19:00 itibariyle 30 dakikada bir hareketle hizmet veren ücretsiz ring servisimizden faydalanabilirsiniz.
  - Toplu taşıma ile ulaşım konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

   

Bilet Seçimi

Satın Al

Oturma Düzeni

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi