BU YAZ  “BİR YAZ GECESİ SİNEMASI” İLE SİNEMANIN RİTMİNİ YAKALA

 

Yaz aylarının merakla beklenen açık hava film gösterimleri “Bir Yaz Gecesi Sineması”, 11-14 Temmuz tarihleri arasında tarihi Beykoz Kundura’nın Boğaz kenarında yer alan eşsiz ortamında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu sene üçüncüsünü “Bir Yaz Gecesi Sineması” müzik teması altında bir araya getirdiği seçkisi  ile seyircileri beyaz perdede Paris- Havana- New York rotasında cazın ustaları, ritmin babaları, kısa film seçkisi Jazz Shorts ve sürpriz gösterimi ile sinemanın ritmini yakalamaya davet ediyor.

 

Kundura Sinema, Beykoz Kundura Fabrikası’nın Kazan Dairesi’ne yerleşerek seyircileri ile geçtiğimiz Kasım ayında ilk defa buluşmuştu. Sinemaseverleri Temmuz ayında “Bir Yaz Gecesi Sineması” başlığında açık hava sinemasına davet eden Kundura Sinema, Cuma ve Cumartesi gösterimlerini DJ performansları ile renklendirerek seyircilerine bir kez daha benzersiz bir deneyim sunacak.

Ritmin babaları: Tap dansın bilinmeyen kökenleri ile gösterimler başlıyor 


“Bir Yaz Gecesi Sineması” açılışı yönetmen George T. Nierenberg’in 1979 yapımı No Maps On my Taps filmi ile yapıyor. 1950’lerde popüler olan tap dansı geleneğini 1970’ler sonunda yeniden dirilten üç siyahi dansçının hikayesini anlatan belgesel, izleyeni hipnotize eden bu dansın politik arka planına da bakıyor. Amerikalı siyahların hayatta kalmanın bir yolu olarak kendi kendilerine öğrettikleri tap dansının ritim, ruh ve melodiyle örülmüş hikâyesi izleyiciler ile buluşmaya hazırlanıyor.

 

Yönetmen Martin Ritt’in 1961 siyah- beyaz yapımı Paris Blues seyircileri görkemli Paris sokaklarına götürüyor. Aşk, hayaller ve arkadaşlık üzerine kurgulanmış filmde iki Amerikan caz müzisyeninin kendi ülkelerinin gerçeklerinden kaçıp sığındıkları Paris’te aşk sayesinde hayallerini, geleceği ve şimdiyi sorgulamasını konu alıyor. Trompet efsanesi Louis Armstrong’un mini rolü ve Duke Ellington imzası taşıyan film müzikleri tüm seyircilere Paris’te Caz Başkadır dedirtiyor.

 

Yönetmen Bob Fosse’un kendi hayatından ilhamla 1979 yılında çektiği All That Jazz şov dünyasıyla ilgili bir öz-sorgulama niteliğinde. Güzel kadınlara ve eğlenceye düşkün yetenekli bir koreograf olan Joe Gideon’ın dansın baş döndürücü dünyasında ölümlülüğüyle yüzleşmesinin hikâyesini anlatan filmin sürreal geçişleri, şiirsel dili ve benzersiz koreografileri seyircilere caz ile dolu unutulmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor.

 

Açık havanın kapanışında Jazz Shorts: Uzun hikayelere kısa şarkılar

1930’larda çekilmiş dokuz kısa filmle seyirciler cazın en hararetli dönemlerinden birine seyirciler ışınlanıyor. Duke Ellington, Hoagy Carmichael, Louis Armstrong, Bessie Smith ve Billie Holiday gibi caz devlerinin müzikleri eşliğinde ABD’deki sosyo-politik gerginliklerinin nasıl müzikal devrimlere yol açtığı siyah beyaz görüntüler eşliğinde beyaz perdeye yansıyor.

 

Seçkide yer alan kısa filmler: usta yönetmen Fred Waller’den üç film birden 1933 yılında çektiği A Bundle of Blues, 1934 yapımı Cab Calloway’s Hi-De-Ho ve 1935 yapımı Symphony in Black. Yönetmen Leslie M. Roush’un ise aynı yıl çektiği iki kısa filmi 1939 yapımı Artie Shaw’s Class in Swing ve Hoagy Carmichael seyirciler ile buluşuyor.

1929 yapımı yönetmen Dudley Murphy’nin Black and Tan Fantasy ve St. Louis Blues, yönetmen Don Aspiazu’nun 1933 yılında çektiği Jazz a la Cuba, 1932 yapımı yönetmen Aubrey Scotto’nun Rhapsody in Black & Blue programda yer alan diğer kısa filmler.

 

Gecenin Sürprizi  The Connection: Karanlık Bağlar

Yönetmen Shirley Clarke’ın 1961  yapımı The Connection filmi klasik bir şehir efsanesini, yani müzik ve madde kullanımı arasındaki “bağlantıyı” irdeliyor. İlk gösterildiğinde oldukça ses getiren film bir apartman dairesinde birlikte yaşayan bir grup müzisyen arasındaki bağı, başka “karanlık” bağlantılar üzerinden ve New York bağlamı içinden anlatıyor.

 

Gösterim Programı

“Bir Yaz Gecesi Sineması” programı kapsamında kapılar 19.00’da açılacak ve film gösterimleri 21.00’de başlayacak.  

11 Temmuz Perşembe                 

No Maps on My Taps

Paris Blues

 

12 Temmuz Cuma

All That Jazz*

 

13 Temmuz Cumartesi

Chico & Rita*

 

14 Temmuz Pazar

Jazz Shorts Collection

The Connection

 

*23:00 - 00:00 DJ Set

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kundura Cinema Celebrates the 50th Anniversary of Moon Landing

Kundura Sinema'dan Ay'a Yolculuk

Kundura Sinema'da Wim Wenders Seçkisi